08.03.2020 6 minut čtení

Netflix začínal tak, že posílal lidem DVD poštou. A tenhle nápad byl nejdřív všem pro smích

Netflix je místem, kam většina lidí zamíří, když se chce doma podívat na film nebo seriál. Je druhou nejoblíbenější streamovací platformou po YouTube a čím dál tím větší oblíbenost především u mladých si v posledních pár letech získává i v Česku.

To nejsou špatné výsledky na firmu, která začínala tím, že posílala DVD lidem poštou, nemyslíte? Netflix založil Marc Randolph (na fotce) spolu s Reedem Hastingsem v roce 1997. 

Původně šlo čistě o webovou stránku, která nabízela půjčování filmů. Objednali jste si film online a za pár dní vám přišlo DVD poštou. Když jste se na něj podívali, prostě jste jim ho poštou zase poslali zpátky. To nám dnes zní skoro jako středověk, že? 

Každopádně tenkrát Randolph a Hastings uhodili hřebíček na hlavičku. Šlo totiž o úplně první online půjčovnu DVD na světě. Na začátku měli jen pár desítek zaměstnanců a k půjčení asi 1000 filmů.

Nejprve půjčovali DVD za 2-4 dolary, ale po významném nárůstu zájemců přešli na model předplatného. S ním si mohli uživatelé půjčit DVD na jakkoliv dlouho chtěli, ale nový film jim přišel jen za předpokladu, že vrátili ten starý. Nakonec v roce 2010 firma přešla na systém streamování, který používá dodnes.

V roce 2011 Netflix spustil své služby v Latinské Americe a Karibiku a o rok později v určitých částech Evropy. O Pět let později už fungoval po celém světě. V loňském roce vydělal 20,15 miliard dolarů.

Milionový nápad dvou mužů, kteří měli přijít o práci

S nápadem na založení společného byznysu přišel jako první Hastings. Randolph byl tou dobou zaměstnán jako náměstek ředitele firemního marketingu velké firmy, kterou koupila firma Pure Atria, v jejíž čele zase stál Hastings.

Pure Atria ale také měla být koupena jinou firmou, což znamenalo, že Hastings (37) a Randolph (39) oba měli přijít o práci.

Hastings navrhl, aby vymysleli něco, v čem by spolu mohli podnikat. Řekl, že Randolph může firmu vést a on že ji bude financovat. Trvalo jim 6 měsíců, než na něco přišli.

„Pamatuji si, jak jsem celý nadšený lezl do auta a vyprávěl Reedovi o nápadu na personalizovaný šampón,“ vyprávěl Randolph v rozhovoru pro CNBC Make it. Nakonec narazili na půjčování filmů.

„Jedno ráno jsme seděli u kávy a mluvili o tom, jestli se dá poslat DVD v obálce, nebo ne.“ Šli tedy do nedalekého obchodu s hudbou, koupili si CD a poslali ho Hastingsovi jako obyčejný dopis. Když Hatingsovi přišlo CD nepoškozené, došlo jim, že na něco kápli.

Nebylo to prý nic výjimečného

Randolph napsal také knihu, ve které popisuje začátky Netflixu. „Chtěl jsem, aby lidi věděli, že jsem neudělal nic výjimečného. Kdokoliv by mohl udělat něco podobného.“ Titul knihy That Will Never Work: The Birth of Netflix and the Amazing Life of an Idea naznačuje, že Netflixu zpočátku nikdo moc nevěřil.

Randolph tvrdí, že on a Hastings prožili přes tisíc odmítnutí, když se snažili uspět u různých investorů s nápadem na Netflix. Randolph vzpomíná, že CEO tehdy největší půjčovny filmů Blockbuster se jen s obtížemi podařilo zadržet smích, když mu dvojice podnikatelů přednesla svůj plán na půjčování DVD poštou a možnou spolupráci. 

Zajímavé na tom příběhu je ale především fakt, že firma Blockbuster musela v roce 2010 vyhlásit bankrot. Kdo ví, kde by byla dnes, kdyby se tenkrát rozhodla s Netflixem navázat spolupráci...

Zakladatelé Netflixu se počátečním neúspěchem a nedůvěrou ale naštěstí nenechali odradit a postupem času se projekt vyvinul do něčeho většího. 

Prostě začněte, říká Randolph

Randolph říká, že se příliš podnikatelů brzdí tím, že se snaží vyřešit každý problém a produkt či službu dotáhnout před spuštěním k absolutní dokonalosti. Ale podle něj je jediná správná cesta ke zjištění, jestli to bude fungovat, prostě začít.

„Pokud máte nápad, je jedno, jestli je dobrý, nebo špatný. Důležité je začít. Jakmile začnete, budete přicházet na to, jestli to byl dobrý nebo špatný nápad. Samo vás to informuje,“ dodává Randolph.

Odešel, aby se stal mentorem

Randolph Netflix opustil už v roce 2002. Poté, co firmu úspěšně provedl vstupem na burzu. Došlo mu, že měl raději fázi start-upu a že se chce víc soustředit na rodinu a mentorování. Prý mu chyběly chaotické dny, kdy nebylo nic jisté.

V nedávném rozhovoru pro Forbes řekl „Pořád mám dlouhý seznam věcí, kterých chci každý den dosáhnout. Ještě zbývají věci, které se chci naučit, ale jde o můj vlastní seznam.“

Mentorování Randolphovi poskytuje nadšení start-upového světa, aniž by musel žít 24/7 v práci. Nejprve se snažil dělat poradenství, ale brzy si uvědomil, že většina podnikatelů si jen chtěla moci napsat jeho jméno na webovky. Dnes dělá 30 % byznys koučingu a 70 % osobního rozvoje.

Většinou mentoruje dva až tři podnikatele zároveň, aby si mohl být jistý, že jim poskytuje osobní péči na profesionální úrovni.

„Zavolají vám celí v panice ve dvě ráno. Když se vám zrovna nelíbí nebo s nimi nechcete telefonovat, když mají krizi, stejně se do toho chcete vložit a pomoci jim, protože jsou to vaši přátelé

Randolph má pravidlo: Nikdy neinvestuje do projektů, jejichž zakladatelům dělá mentora. Říká:

„Můžete mít moje peníze, nebo můj čas, ale ne obojí.“

I on ale toto své pravidlo už několikrát porušil a podle svých slov má i jiné chyby. Mezi jeho největší slabé stránky patří, že se nechá paralyzovat přílišným přemýšlením nad problémy a má potíž s vybráním činností a úkolů, které jsou nejdůležitější.

 Často také mluví o tom, jak by mladí podnikatelé měli snižovat nároky na slávu a bohatství.

„Lidé se podívají na Sociální síť [film] a jdou po bohatství, večírcích a vzrušení. A neuvědomují si to skřípání, úmornost a zklamání. Pokud si to neumíte užít, vybrali jste si špatný byznys,“ dodává.

#netflix #hastings #randolph #streaming #bohatstvi #byznys #startup #uspech #penize #podnikani #podnikatel #inspirace #motivace

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.