07.03.2020 5 minut čtení

Těmito 3 způsoby můžete druhé doslova donutit (nenásilně), aby vám důvěřovali

V životě jde především o vztahy a základem každého dobrého vztahu je právě důvěra. Stejně tak je důvěra základem každého dobrého byznysu. Pro její vybudování můžete využít tyto 3 uvedené způsoby.

Získání důvěry druhého člověka zabere dost času. Je jedno, zda jde o důvěru týkající se osobního života nebo byznysu. V obou případech je to podobné jako pověst. Buduje se složitě a dlouho ale připravit vás i ni může jedna nerozvážnost.

Když se ohlédnete na své pracovní úspěchy, tak pravděpodobně většina vašeho úspěchu bude nějakým způsobem souviset s lidmi, kterým důvěřujete a kteří důvěřují vám. Je tedy logické, že pokud chcete dosáhnout na další úspěch, musíte umět druhé přinutit, aby vám důvěřovali. A není to myšleno jakkoli zle. Nejde o naivní důvěru v připravené lži, ale o upřímnou vzájemnou důvěru.

Jak ji budovat? Říkejte pravdu. Někdy to samozřejmě nejde, ale situace, kdy to není možné, by měly být naprostou výjimkou. V ostatních situacích je dobré jít s pravdou ven. Pravděpodobně to nebude příjemné, ale zkušenosti mluví tak, že poctivé jednání se nakonec vyplatí. Ve skutečnosti je to tak, že nepříjemné situace jsou skvělé příležitosti pro budování vzájemné důvěry. Když nastanou, nepanikařte. Naopak je využijte ve svůj prospěch.

Jako příklad si uvedeme několik situací, kdy můžete něco negativního nebo na první pohled nepříjemného obrátit v něco, čím si u druhých vybudujete důvěru.

Přiznejte, proč jste nemohli přijít na schůzku (nebo proč jste přišli pozdě)

Podnikatel Stephen Key vypráví, že se těšil na rozhovor s někým, koho dlouho sleduje na LinkedIn. Ten druhý člověk mu ale schůzku na poslední chvíli několikrát zrušil. Později Stephen zjistil proč. Ta osoba měla příležitost důležitější schůzky. Zdá se to tvrdé, že zkrátka dotyčný upřednostnil někoho jiného. Někdo by si pomyslel, že si nestojí za svým a nedodrží své slovo, ale Stephen říká, že tento důvod je mu milý a přijímá ho. Je to zkrátka obchod a kdo nabídne něco víc nebo něco lepšího, má přednost. Problém ale vidí v tom, že mu schůzka byla rušena bez vysvětlení. To vzbudilo nedůvěru a narušilo vztah.

Přijměte vlastní chyby

Stephen také vzpomíná, že nedávno od známého dostal e-mail, který měl 250 příjemců a odesílatel nepoužil skrytou kopii, i když šlo o lidi, kteří se vzájemně neznají. To je trochu faux pas 21. století. Mnoho lidí bylo naštvaných, že se jejich e-mailová adresa tak lehkovážně dostala na veřejnost. Někdo svou nespokojenost dokonce dával najevo velmi hlasitě. Reakce odesílatele: „Za to může můj asistent.“ To je velká chyba. Hodit vinu na někoho jiného je vždy špatná volba. Raději přijměte odpovědnost za své činy. Tím si vybudujete důvěru.

Chyby jsou přirozené a do jiné míry i nevyhnutelné. Stávají se každému. Všichni to chápou. Ale to, jak reagujeme na vlastní chyby je určující. Výše uvedený princip můžete uplatnit na jakoukoli jinou situaci.

Buďte upřímní ohledně vaší motivace

Tento bod jde vztáhnout na mnoho situací. Pro příklad si uvedeme dvě, za kterých bude jasné, o co jde a jak je to myšlené.

Zaměstnanci přicházejí a zaměstnanci odcházejí. Tak funguje dnešní doba. A někdy se stává, že přicházejí a odcházejí i vícekrát. Dobrý manažer chce, aby zaměstnanci, které má pod sebou, rostli profesně i osobně. Ale osobní růst může znamenat firmu opustit a jít dál. Ať už jste v jakékoli pozici, pokud se dostanete do situace, že vy budete měnit zaměstnání, buďte ochotní vysvětlit svůj důvod a buďte upřímní. Šéf to ocení a do určité míry si tím zachováte možnost budoucí spolupráce. Pokud odejdete se zlou krví nebo šéfovi vmetete do tváře všechny nedostatky společnosti, těžko o vás ještě někdy bude stát. Když si ale v klidu promluvíte o vašich důvodech, budete mít jistě dveře otevřené.

Druhý příklad: Řekněme, že máte produkt a několik společností má zájem o zakoupení jedinečné licence. Na jednu stranu je to pro vás ideální scénář, ale na druhou stranu je to nebezpečná situace. Budete chtít uzavřít co nejlepší obchod, ale pozor na dlouhodobý pohled. Uvědomte si, že všechny společnosti musí investovat čas (a tedy i peníze) do testování vašeho produktu. Rozhodně nechtějí později zjistit, že jste přijali jinou nabídku. Pokud tuto situaci nezvládnete s úctou, pravděpodobně vymažete veškerou důvěru, kterou mezi sebou máte. Nejlepší přístup opět je být čestný a hned na začátku každému zájemci sdělit, že existují i jiní zájemci. Dáte tak všem možnost udělat rozhodnutí - podnikat další kroky, anebo včas ustoupit a neplýtvat zdroji. V tomto směru nemá nikdo rád překvapení. Když dáte všechny informace a podklady pro rozhodnutí, vytvoříte tím pouto důvěry, i když se obchod nakonec neuskuteční.

---------------------

Každý ze způsobů buduje vzájemnou důvěru, která je nezbytná pro úspěch. Nejde o zázračné metody, ale o fungující způsoby, které je náročné zvládnout. Získaná důvěra za to ale stojí.

#osobnirozvoj #konverzace #komunikace #duvera #vira #uprimnost #chyby

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.