06.03.2020 6 minut čtení

Selhání k úspěchu patří, ale co dělat, abyste se znovu motivovali, když jste ho zažili?

Kolik úspěchů už jste v životě zažili? A kolik pádů a selhání vás potkalo? K úspěšnému životu selhání zkrátka patří. Někdy je ale těžké se z nich oklepat, znovu se motivovat a opět se vydat na náročnou a trnitou cestu, která k úspěchu vede.

Úspěch a neúspěch se zdají jako protiklady a do určité míry to skutečně protiklady jsou, ale na druhou stranu přichází ruku v ruce. Už jste viděli člověka, kterému skutečně všechno jde a nikdy se nezmýlí a neudělá chybu? Anebo naopak, viděli jste někoho, kdo pokazí všechno, na co sáhne a vůbec nic se mu nedaří? Občas má člověk možná takový pocit, ale je to jen klam. Vždy jsou věci, které jdou a věci, které nejdou. Je úspěch i neúspěch.

Někdy ale bývá náročné přijmout vlastní selhání a přenést se přes něj. Mnoho lidí ví, že neúspěch je pouze základním kamenem úspěchu a někdy dokáže vhodně ukázat směr, kterým se nachází úspěch. Když vás ale život srazí na kolena a musíte čelit vlastním selháním, chybám a strachům, je to nepopsatelně náročné. Možná si dokonce nejste jistí, zda se ještě vůbec někdy dokážete oklepat z toho, co vás potkalo.

Níže jsou způsoby, které mohou pomoci znovu se motivovat, když vás potkalo vlastní selhání.

1) Citově motivující prostředí

Je přirozené cítit se citově zraněný, když narazíte na své selhání. Obecně negativní dopad stresu na profesní i osobní život připouští 48 procent dotázaných. Nikdo neočekává, že se po neúspěchu emocionálně zotavíte ihned, ale je potřeba vyjít z negativního prostředí.

Emocionálně a citově léčivé prostředí vám pomůže snížit stres a urychlit proces hojení (znovu-motivace). Najděte si takové prostředí, které vám umožní vyrovnat se s vlastním selháním a pomůže vám soustředit se na vše dobré, co kolem sebe máte. Obvykle to bude v nejbližším kruhu rodiny, ale může to být i u přátel nebo kolegů.

2) Naplánujte si další postup

Nejlepší způsob, jak zvrátit negativní dopady selhání je postupovat kupředu. Musíte se ale rozhodnout, co budete dělat dále. Vaše následující kroky by měly být dostatečně produktivní, aby přinesly zpět výsledky, které chcete mít. Selhání, které máte za sebou, může jít jednoduše napravit. Také ale může jít o nezvratnou věc. I v takovém případě si plánujte další kroky, které dokážou poskytnout rozptýlení vaší mysli a pomůžou vám promyslet cestu skrz selhání, které vás potkalo.

3) Své chyby proměňte ve své lekce

Chyby jsou odrazovým můstkem k vašemu úspěchu. Každé selhání, které vás potká a se kterým se setkáte, vás přiblíží o krok k úspěchu a také vás nasměruje správným směrem, kde se úspěch nachází. Je klíčové se z udělaných chyb poučit a nikdy je neopakovat.

Selhání je dobré v tom, že má potenciál vás to naučit. Jak? Většinou platí, že chyby, které jsou odpovědné za vaše selhání, ukazují na správný způsob, jak daný úkol dokončit. A to je to, co potřebujeme pro úspěch. Nechtějte ukázat směr od někoho jiného, protože vás vedou vaše vlastní chyby, a ty vás vedou tím nejlepším způsobem.

4) Chyby jsou přirozené, tak jich nelitujte

Nikdo není dokonalý, a tak prostě všichni děláme chyby. Většina úspěšných podnikatelů se také musela poučit ze svých neúspěchů, které jim později pomohly uspět. Na chybách a selháních není nic špatného. V mnoha věcech žádný správný postup neexistuje, tak se dá očekávat, že při plnění takového úkolu několikrát selžete.

Nezapomeňte se ale následně z chyby poučit a soustředit se na to, co budete dělat dále. Navzdory tomu, že možná prožíváte více selhání najednou, se tomu nesmíte bát čelit, protože to je cesta k úspěchu. Cesta k úspěchu prochází selháními a učením se správného postupu. Jen díky tomu dosáhnete úspěchu, který bude skutečný a dlouhotrvající.

5) Najděte inspiraci

Svět je plný koučů, mentorů a motivátorů. O tom, zda jejich práce funguje, nyní diskutovat nebudeme, ale je skutečností, že mnoho firem má lidi, kteří mají na starost motivování zaměstnanců a jejich cílem je, aby druzí odváděli maximum své nejlepší práce. Najděte svou inspiraci třeba právě u nich. Díky internetu se navíc můžete jednoduše zkontaktovat s kýmkoli na světě. Můžete najít někoho, kdo měl (nebo má) podobný problém.

Mnoho motivace a inspirace ale máme každý den okolo sebe v podobě svých přátel a rodiny. A zvláště tito blízcí náš často dovedou přimět k nejlepšímu výkonu, i když se nám nechce. Možná dotyčný ani nemusí vědět, že vás motivovat, ale vám rozhovor s ním pomůže urovnat si nějaké věci nebo v něčem najít nový smysl.

6) Přehodnoťte původní záměr

Co se pokazilo? Jakmile se situace alespoň trochu uklidní, zamyslete se nad touto otázkou. Odpověď vám pomůže vyhodnotit vaše jednání a najít možné chyby, které jste udělali a které způsobily selhání. Analyzujte své jednání a rozdělte ho na jednotlivé kroky a rozhodnutí. Odhalte chybu a postup náležitě upravte. Toho, co se osvědčilo, se držte. To, co bylo průměrné, se pokuste vylepšit a to, co způsobilo selhání, nahraďte.

7) Očekávejte nejlepší výsledky

Možná selžete vícekrát, ale stále je potřeba mít svá očekávání nastavená vysoko. Strach z neúspěchu způsobuje trauma, které následně nedovolí člověku překonat selhání a odrazit se ode dna. To je chvíle, kdy si musíte vizualizovat svůj úspěch. Neobávejte se selhání a plánujte svůj úspěch na základě poučení se z chyb, které už jste udělali.

Nejlepší způsob, jak bojovat s vlastním selháním, je zvětšit své úsilí a postavit se mu čelem. Nikdy nedopusťte, aby selhání ovlivnilo vaši sebeúctu. Svou morálku udržujte na vysoké úrovni a za žádných okolností neztrácejte sebevědomí. Tím, že se naučíte, jak překonat těžké situace můžete později dosáhnout mnohonásobného úspěchu. Klíčem k tomu je pozitivní přístup, poučení se z vlastních chyb, motivace a úsilí.

#osobnirozvoj #uspech #selhani #motivace #vnitrnisila #sila #rozvoj #mentalita #vitez

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.