08.03.2019 10 minut čtení

5G – investujte do supersítí budoucnosti

Super rychlé sítě s dosud netušenou kapacitou přenosu 5G mají tento rok poprvé rozvinout svůj potenciál. Dlouho očekávaná technologická revoluce přitom přináší ostrý konkurenční boj mezi telekomunikačními giganty. Jsou jejich akcie zajímavou investiční volbou? A jak na tomto „skoku vpřed“ vydělat?

Tento rok experti věští příchod něčeho opravdu nadmíru výjimečného, co by jistě nemělo uniknout ani pozorným burziánům!

Jedná se o postupné širší zavádění a rozvinutí potenciálu tzv. 5G sítí. Ty do budoucna umožní vývoj zcela nových prostředků komunikace, o nichž dnes pravděpodobně ani nemáme tušení. Na budování těchto supersítí pod dohledem vlád pracuje několik globálně působících firemních gigantů, nikdo malý si totiž díky ohromné finanční náročnosti nemůže dovolit tyto projekty realizovat.

Akcie těchto převážně veřejně obchodovaných společností tak teoreticky mohou představovat zajímavou investiční příležitost, a to obzvláště pro ty, kteří jsou schopni své peníze takto „ukládat“ s výhledem na delší časový horizont.

Otázka, na kterého „koně“ vsadit, však vůbec není jednoduchá.

Proč takový rozruch aneb co 5G zosobňují?

Pro někoho možná nepříliš vypovídající zkratka 5G představuje moderní komunikační systém, který dle expertů disponuje potenciálem změnit dosavadní svět, či alespoň způsob, jakým vzájemně komunikujeme a sdílíme data.

Přestože každá generace telekomunikačních sítí (ono „G“ v názvu) přinášela podstatné zlepšení, skok k pátému přírůstku do rodiny má být opravdu revoluční. Následující měsíce přitom mají být klíčovým obdobím zavádění této technologie, jejíž standardy se stanovily již roku 2017.

5G sítě jsou zřejmě investicí, která bude definovat další dekádu a udávat hranice technologických možností. Oproti svým starším sestrám přitom nabídnou především výrazné zvýšení rychlosti, které by měli uživatelé opravdu „pocítit na vlastní kůži“.

Velmi se hovoří rovněž o navýšené kapacitě, dosahující snad až čtyřnásobku objemu současných networks. Ty přitom nemají úplně zaniknout, právě naopak. Prvotní modely zavádění 5G totiž počítají s tím, že se uživatel nejprve připojí na 4G rozhraní a až následně bude přesměrován na novější verzi.

Podstatně naboostován by měl být výkon již existujících 4G sítí, na čemž poměrně rozsáhle pracuje například společnost Qualcomm. Ta nedávno představila svůj posílený modem X24, jenž plánuje montovat do drahých smartphonů s operačním systémem Android a zvýšit tak jejich atraktivitu.

Akcie Qualcommu (QCOM), obchodované na burze Nasdaq, si přitom na konci roku 2018 prošly spolu s dalšími technologickými cennými papíry silným propadem z 75 USD až na 50 USD za kus. Nicméně od té doby vykazují poměrně zajímavý uptrend a v době psaní tohoto článku se pohybují kolem 55 USD.

Tvrdý souboj velkých hráčů

Jak již bylo řečeno, zavádění superrychlých 5G sítí je extrémně náročným procesem, a to nejenom technologicky, ale především kapitálově. Jedná se o byznys, v němž se točí desítky miliard dolarů, díky čemuž se v něm mohou efektivně pohybovat jen ti finančně nejsilnější hráči. Těch přitom na západě nepůsobí zas až tak mnoho a pokud se investor rozhodne vsadit na „5G kartu“, nemusí dlouze hledat.

Američtí sprinteři Verizon a AT&T

Aktérem, o němž toho v souvislosti s 5G bylo v poslední době hodně napsáno i řečeno, je americká společnost Verizon Communications (VZ) obchodovaná na New York Stock Exchange (NYSE).

Ta dle některých svých kritiků výrazně profituje z rozhodnutí americké vlády zakázat přístup k budování 5G sítí čínskému telekomunikačnímu gigantu Huawei. Její progres za poslední dva roky je přitom markantní, přičemž firma se oproti konkurenci může pochlubit i poměrně zajímavými hospodářskými výsledky.

Verizon totiž do nových sítí přesměroval opravdu masivní tok peněz. Dle vlastních tvrzení tak například jenom loni proinvestoval více než 16,5 miliard USD do vytvoření základní infrastruktury a razantně předčil svoji konkurenci.

Podobně přitom hodlá pokračovat i letos, kdy si na realizaci svého plánu vyčlenil dalších 17,5 miliard. To představuje opravdu masivní skok vpřed a není proto divu, že je firma považována za sprintera v odvětví.

Kromě vlastních zdrojů financování se přitom rozhodla využít i zdroje cizí, když v nedávné době investorům úspěšně prodala desetileté korporátní dluhopisy v hodnotě 1 miliardy USD. K tomu všemu se ji podařil ještě jeden poměrně husarský kousek, když díky lepším prodejním výsledkům snížila své celkové zadlužení o celých 5 miliard USD. Dlouhodobé investory pak jistě zaujme i navýšení dividendového výnosu na více než 4 %.

A jak jeho celý 5G model funguje? Verizon prozatím zahájil pouze zkušební provoz v několika velkých amerických městech. Jeho technologii tak lze nalézt například v Houstonu, Las Vegas nebo Sacramentu. Další rozšíření po Spojených státech i v zahraničí je přitom součástí vize ambiciózního generálního ředitele Hanse Vestberga, který veřejně ohlásil záměr učinit z Verizonu lídra trhu.

Akcie společnosti od poloviny roku 2017 vykazovaly relativně stabilní růst prokládaný několika poměrně hlubokými korekcemi, které se však vždy podařilo překonat. Prosincový technologický výprodej přitom Verizon zdaleka nezasáhl i díky dobrým finančním výsledkům tak tvrdě jako ostatní, přičemž cenné papíry firmy v současnosti pokračují pohybem do strany, oscilujíc kolem svých padesáti i dvěstědenních klouzavých průměrů.

Další firmou „Made in USA“ stojící v souvislosti s 5G za zmínku je AT&T. Již tradiční výrobce telekomunikačních zařízení se totiž rozhodl nezaostat za konkurencí a rovněž vyvinul značné úsilí v oblasti zisku svého tržního podílu.

Na sklonku roku 2018 tak spustil své zkušební hotspoty ve dvanácti amerických městech. Společnost přitom nepokrývá celé hranice metropolí, ale pouze pečlivě vybrané oblasti, povětšinou průmyslové čtvrti, kde monitoruje výsledky. Spolu s tím v nejbližší době plánuje zákazníkům nabídnout testovací zařízení, jímž má dle spekulací být upravená verze smartphonu Samsung Galaxy S10.

Spolu s tím však zamýšlí dále rozvíjet i již zmíněnou 4G síť, která by měla uživatelům posloužit do doby, než 5G získá svůj plný potenciál.

Akcie AT&T (T) přitom v posledních letech představují pro investory spíše velkou neznámou. Jejich cena dosáhla vrcholu 43 USD mezi lety 2016 až 2017 a od té doby pomalu zato však soustavně klesala.

Dlouhodobý downtrend se zastavil až na konci roku 2018 a ceně 28 USD za kus. Od té doby AT&T opět mírně vzrostla, nicméně predikovat další dlouhodobější trend je složité, neboť současný pohyb může být pouze další korekcí jinak medvědy ovládaného pohybu k jihu.

Nicméně sama společnost si poměrně věří a právě 5G sítě ji mají v jejím úspěchu pomoci.

Čínský Huawei – nebezpečný i nepostradatelný zároveň

Český drobný investor přesto v poslední době v souvislosti s budováním 5G zřejmě nejvíce slyšel název společnosti Huawei. Ta se totiž dostala do nelehkého sporu s vládami zemí takřka po celém světě, především pak na západě, kvůli podezření z ohrožení národní bezpečnosti.

Korporace totiž dle tvrzení řady tajných služeb tajně pracuje pro čínskou vládu a sbírá data o uživatelích svých výrobků. Z procesu budování 5G sítí ji tak již například vyřadila Austrálie či Japonsko, především však Trumpovy Spojené státy. Tyto kroky si přitom vyžádaly mezinárodní žalobu na neférovou soutěž.

Mnozí experti přitom upozorňují na fakt, že Huawei je natolik ohromným a technologicky pokročilým hráčem, že jeho vyřazení ze soutěže prakticky ohrožuje úspěch celého 5G záměru. Čínská společnost totiž do vývoje investovala již opravdu nemalé prostředky, navíc je schopna moderní technologii nabídnout často rychleji a především levněji než konkurence.

Tyto argumenty tak zvláště silně zaznívají v Evropě, kde se tamní země přes diplomatický nátlak USA zdráhají Huawei vyloučit. Odmítla tak již učinit Velká Británie i Německo, přičemž oba státy se domnívají, že takový krok by značně prodloužil čas zavádění technologie a evropské země tak znevýhodnil v rámci globálních trhů. Čínská firma se tedy mnohým opravdu zdá být nepostradatelná.

Nokia a Samsung útočí

S tímto názorem však nesouhlasí zase jiná skupina expertů, která tvrdí, že roli čínského giganta dokáží snadno zastoupit menší, přesto technologicky podobně vyspělá konkurence. Tou jsou myšleny především společnosti, jako Samsung, Ericsson nebo Nokia. Tato jména jsou u nás známá především jako značky prvních mobilních telefonů z přelomu tisíciletí, avšak přestože jejich mobilní divize již dávno odvál čas, v telekomunikačním hardwaru stále excelují.

Jako potenciálně nejschopnější náhrada Huawei je v médiích skloňován právě Samsung. Slavná korejská společnost již totiž 5G sítě provozuje v rámci své domovské země a chystá se na expanzi do Asie i Evropy, kde by ráda zkopírovala model svého úspěchu a těžila tak z problematické situace svého asijského konkurenta.

Ani sama Evropa však nemá důvod se podceňovat a drobní investoři zde naleznou alternativy právě například v podobě Nokie (NOKIA). Její akcie se přitom na helsinské burze prodávají za velmi přístupných 5,3 euro. Přestože se již několik let fakticky pohybují do strany a nepředvedly žádný dlouhodobý trend, v případě silnější represe i evropských vlád vůči Huawei může Nokia snadno získat větší tržní podíl, což by znamenalo růst cen.

Její severský kolega Ericsson (ERIC.B), obchodovaný na stockholmské burze, je pak s cenou přesahující 86 švédských korun velmi podobným příběhem.

Vyplatí se drobným investorům být vizionáři?

Budování 5G sítí bezpochyby představuje ziskový podnik pro nadcházející dekádu, nicméně otázka, zdali se jedná o profitabilní investici i pro drobného individuálního investora je již trochu složitější.

Plány telekomunikačních gigantů zní velkolepě, stejně jako potenciální přísuny prostředků z nich plynoucí. Momentálně je však nová technologie pořád spíše v plenkách, prostředky naopak spotřebovává a není jisté, jak celkově ovlivní ziskovost jednotlivých společností.

Jejich akcie proto mohou být zajímavou volbou, nicméně dlouhodobý investiční horizont a připravenost na možné hlubší korekce jsou nutností.

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.