07.11.2018 8 minut čtení

Jak se stát skutečným lídrem? John Fitzgerald Kennedy ukázal cestu

Jeho prezidentský úřad sice netrval dlouho, ale jeho činy a slova mají nejen lidé ve Spojených státech ve svých srdcích dodnes. John Fitzgerald Kennedy byl opravdovým lídrem a inspirativní osobností, ze které by si mnoho dnešních politiků a podnikatelů mělo vzít příklad.

John Fitzgerald „Jack“ Kennedy (JFK) se narodil 29. května 1917 v Brookline v Massachusetts jako jedno z devíti dětí politika a podnikatele Josepha Kennedyho a Rose Fitzgerald Kennedy. Jeho rodiče patřili v Bostonu ke smetánce a otec byl na své děti přísný, snažil se jim vštípit soutěživost a chuť vyhrávat.

Mladý JFK navštěvoval prvotřídní soukromé školy jako Canterbury a Choate, kde však neexceloval, jelikož byl sice chytrý, ale paradoxně trochu zahálčivý. Jeho starší bratr vynikal v mnoha sportech, zatímco JFK od dětství trpěl vážnými zdravotními problémy. Už v těchto chvílích se dalo v dospívajícím Jackovi sledovat jeho protiproudé smýšlení, když často v nadsázce říkal, proč by se měl snažit, když vše za něj vyhraje bratr.

,,Ti, kteří si troufnou zoufale selhat, můžou ohromně získat.“

V době před vypuknutím 2. sv. války byl otec Joe povolán do Velké Británie jako ambasador a díky tomu měl, tou dobou na Harvardu studující Jack, zajištěnou vstupenku do Evropy. Cestoval jako otcův ,,sekretář“, aby mohl sledovat události okolo více a více nebezpečného Hitlera a ohroženého středu Evropy, včetně Československa. Už tyto chvíle ukázaly, jaký zájem o politiku tehdy ještě mladý JFK doopravdy měl.

ODHODLANOST A ODVAHA

V roce 1941 se odvážný John přes své omezující zdravotní problémy přidal k U.S. Navy, kde měl po dvou letech příležitost k prokázání schopností, když dostal na starost malou bojovou loď, která měla sledovat Jižní Pacifik. To kdyby náhodou zaútočili Japonci.

Když se vše zdálo v pořádku, jejich loď byla opravdu náhle napadena a zničena lodí japonskou. Z trosek se sice John dostal spolu s několika spolubojovníky, ale museli plavat několik hodin ke břehu, aby se opravdu zachránili. Kennedy tehdy prokázal svou sílu a vůdcovství, když na provaze dotáhl zraněného vojína až na břeh. Když se dostali na pláž u Šalamounových ostrovů, schovali se v pralese. Po několika dnech Jack ukryl vzkaz do kokosového ořechu a s ním poslal domorodce za námořnictvem.

,,Když ne my – kdo? Když ne teď – kdy?“

Po dalších několika dnech byli všichni zachráněni a mladý JFK byl honorován medailí za hrdinské zásluhy. Jeho starší bratr Joe Jr. chtěl pravděpodobně také dokázat svou chrabrost a vydal se jako dobrovolník s dalšími vojáky letadlem naplněným bombami naproti síti nacistických raketových základen. Barely s bombami v letadle však selhaly a letadlo s Jackovým bratrem vyletělo do povětří.

Vidina toho, že se z jeho bratra Joea Jr. stane první katolický prezident, se rozplynula s jeho smrtí. Otěže tedy podle vizí otce převzal Jack. Ten se sice po válce stal na nějaký čas novinářem, ale rychle si uvědomil své možnosti v politice a v roce 1953 byl zvolen senátorem za stát Massachusetts.

I přes politickou kariéru stihl JFK napsal několik kritiky vysoce hodnocených politických knih. Za své Portréty odvahy (Profiles in courage) dokonce dostal v roce 1957 Pulitzero­vu cenu.

DLOUHODOBÁ VIZE

2. ledna roku 1960 Kennedy vyhlásil, že bude usilovat o Bílý dům a naplní tak nejen přání svého otce Joea, ale především svoji vizi z mladých let.

Za svého spolukandidáta si vybral postaršího Texasana Lyndona Johnsona. S Johnsonem se moc v lásce neměli, ale Kennedy si chtěl získat sympatie u radikálních Texasanů, a proto padla volba takticky právě na Johnsona. V hlavním boji o post prezidenta Spojených států čelil republikánovi, kterým nebyl nikdo jiný, než později za prezidenta zvolený Richard Nixon.

,,Úsilí a kuráž nejsou ničím bez účelu a směru.“

Nixon nebyl zrovna lehký soupeř, byl to dvojnásobný viceprezident za éry Dwighta Eisenhowera, a tak měl všeobecné uznání mezi lidmi i politickou garniturou. Kennedy se s Nixonem střetli tváří v tvář ve vůbec první televizní debatě prezidentských kandidátů.

JFK byl pro lidi svěží politickou tváří, a to nejen díky své okouzlující ženě Jacqueline nebo svému mládí – jeho názory a vize byly upřímné a to americký lid rozrušený studenou válkou potřeboval.

Kennedy nakonec porazil Nixona sice jen těsným rozdílem v počtu 120 tisíců hlasů, ale překonal i obavy lidu a senátorů, že je římsko-katolického vyznání a stal se tak 35. prezidentem USA. Dokázal se opět zdárně popasovat s těžkým soupeřem a získal si velký respekt.

PŘESVĚDČOVÁNÍ

Svůj řečnický um a znalost lidských potřeb prokázal při svém inauguračním projevu, kdy pronesl proslulá slova: ,,Neptejte se, co pro vás může udělat vaše země, ale zeptejte se, co vy můžete udělat pro svou zemi.“ Spolu s vidinou společného pokroku za lepší zítřky nebo apelem za boj s chudobou a celosvětovým komunismem, se Kennedy stal opravdovým symbolem naděje a boje za něco smysluplného.

,,Přizpůsobivost je žalářníkem svobody a nepřítelem růstu.“

Dnes by se snad z každého jeho proslovu dala napsat kniha o efektivní rétorice, která si získává srdce milionů obyčejných lidí s podobnými či stejnými ideály.

DÁVÁNÍ ZPĚT LIDEM

Kennedy byl zapáleným aktivistou, který se nebál odsuzovat rasismus při boji za rovnoprávnost. Jeho lidská stránka se projevila, když založil Mírové sbory (Peace Corps), které dodnes bojují za mír a světové přátelství.

,,Mír neleží jen ve státnících a dokumentech, mír leží také v srdcích a myslích lidí.“

Tato vesměs dobrovolnická organizace se snaží pomoci těm, kteří to skutečně potřebují – nehledě na rasu či náboženství. Kennedyho Mírové sbory spolupracují s vládami, podnikateli, školami apod.

ZODPOVĚDNOST

Během svého krátkého prezidentského období mnohokrát čelil závažným rozhodnutím. Bez jakýchkoli výmluv například převzal plnou zodpovědnost za zpackanou akci CIA, která měla za cíl způsobit politický převrat na Kubě. Když pak v době Karibské krize rozmístili Sověti na Kubě jaderné rakety, Kennedy nezazmatkoval a nenechal se přesvědčit hlasy obranných složek, aby zaútočil. Jeho ukázkový klid a rozvaha nakonec přispěly k tomu, že se sovětská vojska stáhla a krize byla zažehnána.

,,Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo.“

V dnešní době, kdy každý stát uvaluje sankce a přes Twitter se vyhrožuje ,,peklem nedozírných následků“, by Kennedyho diplomatický a v zájmu lidu ledově klidný přístup budil rozpaky. Vše činil ze zodpovědnosti za své vize, sliby a svůj lid, kterému byl opravdovým lídrem.

Život Johna Fitzgeralda Kennedyho skončil nečekaně a bez výstrahy 22. listopadu 1963. O celé situaci v Dallasu bylo natočeno, napsáno a namluveno snad tisíce reportážních hodin. Kdyby nebyl JFK spiklenecky zastřelen, byl by jeho dnešní odkaz i tak silný? Možná ne. Ale to už se nikdy neodzvíme.

,,Člověk může zemřít, národy můžou růst a hroutit se, ale myšlenka bude stále žít.“

Co je jisté, že z Kennedyho dlouholeté cesty do prezidentského křesla se všichni můžeme nechat poučit. Doposud patří mezi nejoblíbenější prezidenty, a také si ho většina pamatuje jako muže cti, který šel za nutnou změnou pro dobro společnosti. Byl sice politikem, ale téměř každý ho vnímá spíše jako vytrvalého lídra se smyslem pro fair-play a lidskost.

I když téměř celý život trpěl všelijakými nemocemi, prokázal, že znevýhodněný člověk není na odpis. Jeho bolesti a útrapy pravděpodobně zapříčinily jeho soucit s běžnými lidmi. Ledový klid a vyjednávací schopnosti odvrátily katastrofu nedozírných následků a převzetí zodpovědnosti za své chyby ukázalo, že Kennedy je mužem na svém místě – lídrem, který se dokázal bez výmluv postavit za své vize.

Podívejte se na inaugurační projev 35. prezidenta Spojených států amerických, Johna Fitzgeralda Kennedyho:
Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.