05.03.2020 5 minut čtení

Těchto 6 lidí využilo fenomén internet na plné pecky a udělali si z něj doslova stroj na peníze

Internet už pár let hýbe světem a ten, kdo se k tomu postavil správným způsobem, si z něj udělal stroj na peníze. Zde je 6 nápadů, se kterými už někdo přišel, ale to neznamená, že tu není prostor pro nějaké další.

Felix "PewDiePie" Kjellberg

Internet je velký prostor otevřený 24 hodin denně každému z nás. Nabízí obrovský potenciál, respektive nabízí způsob, jak efektivně využít váš nápad. Každý má šanci se nějakým svým přičiněním stát součástí internetu a využít příležitost, která se tu nabízí.

Níže si představíme několik lidí, kteří příležitost naplno využili. Jejich nápady nebyly dokonalé, spíše šlo o jednoduché věci, ze kterých se později vyklubaly milionové až miliardové byznysy. A nemyslete si, že všechno už je uděláno. Stále je mnoho příležitostí a je jen na vás, zda je využijete.

PewDiePie - Youtuber

Začneme jedním, který se trochu vymyká. Mohl by tu pochopitelně být výčet Youtuberů, kteří si přichází na pěkné peníze, ale to by bylo moc jednotvárné a není to ani cílem. Tím je ukázat, jaké jsou různé možnosti, proto bude stačit jeden Youtuber za všechny.

PewDiePie je pseudonym pro Felixe Arvida Ulfa Kjellberga, švédského Youtubera, který se zaměřuje na komentování her. Jak funguje jeho stroj na peníze? V polovině roku 2015 měl asi 35 milionů sledujících. Dnes, tedy na začátku třetího měsíce roku 2020, jich má 103 milionů. V době psaní tohoto článku má celkem 24 797 081 455 zhlédnutí svých videí. Kolik si přesně vydělá, nevíme, ale Businessinsider v roce 2013 jeho příjmy z reklam odhadl na 4 miliony dolarů. V tom roce neměl ani zmiňovaných 35 milionů sledujících (dnes jich má přes 100 milionů), takže zisky, které dnes má, budou pravděpodobně mnohonásobně větší.

Kevin Systrom - Instagram

Platformu Instagram pravděpodobně znáte. Někdo za ní ale musí stát a evidentně si také musí přicházet na slušné peníze. Kevin Systrom je jedním ze zakladatelů Instagramu, který poprvé spatřil světlo světa v lednu 2011. Už po prvním měsíci měla tato sociální síť jeden milion uživatelů. I na rozbouřené vody internetu to byl doslova raketový start.

V roce 2012 přišel zájem ze strany Facebooku a nabídka jedné miliardy dolarů. V dubnu 2012 obchod proběhl a Systrom za svůj podíl získal zhruba 400 milionů dolarů. A to je celý koncept Instagramu tak jednoduchý, že? Instagram od té doby patřil pod Facebook, ale Systrom a dalších 13 původních zaměstnanců Instagramu se dále podílelo na jeho vývoji v rámci Facebook Inc. Tak to bylo až do roku 2018, kdy Systrom z Facebooku odešel - zaopatřený do konce života.

 

Amanda Hocking - autorka

Svou lásku k psaní přeměnila na milionové příjmy. Narodila se v roce 1984 a až do roku 2010 pracovala v domácnostech, kde plnila různé úlohy a úkoly. Ve volném čase psala romány. Věnovala se především paranormální romantice a literatuře pro mládež. V dubnu roku 2010 se rozhodla, že bude knihy prodávat na vlastní pěst formou e-knih na Amazonu. Tento krok se jí vyplatil a v březnu následujícího roku prodala přes milion kopií jejích knih. Cenu stanovila na rozumnou hranici 1 - 3 dolary. Díky tomu byl zájem o její knihy tak velký a v tržbách si přišla na 2 miliony dolarů. Na začátku roku 2011 měla každý den prodaných průměrně 9000 knih. Vzhledem k tomu, že šlo o e-knihy, nemusí se starat o tisk, sklad a další distribuci. Zkrátka jednoduchý stroj na peníze.

 

David Karp – Tumblr

David Karp měl k online světu vždy blízko. Už od svých 11 let se učil jazyk HTML a brzy poté začal vytvářet webové stránky pro různé firmy. V roce 2007, když mu bylo 21 let, vytvořil blogovací službu s názvem Tumblr. Po dvou týdnech od spuštění evidoval 75 tisíc uživatelů. Jednoduchá služba, která umožnila komukoli založit si blog, se stala hitem a například v roce 2015 hostovala asi 210 milionů webů. Karp tak zbohatl už za doby provozování této služby, ale na pořádný balík si přišel v roce 2013, kdy Tumblr za 1,1 miliardy dolarů odkoupilo Yahoo.

 

Craig Newmark – Craiglist

Dlouhých 17 let Craig Newmark programoval ve společnosti IBM. Pak si ale řekl, že už to stačí. Přestěhoval se do San Francisca a vytvořil web, který lokálně kategorizoval místní akce. Postupně přes jeho Craiglist ale lidé začali hledat práci, bydlení i různé zboží. Tím vznikla obrovská komunita, která dnes funguje v 70 zemích světa a měsíčně zaznamená přes 20 miliard zobrazených stránek.

 

Matthew Mullenweg – WordPress

Posledním zmíněným bude Mullenweg, který pomohl všem, jež se chtěli stát součástí internetu, ale neuměli programovat. Stojí totiž za jednou z nejpopulárnější blogovacích platforem, kterou využívá přes 60 milionů uživatelů. Mullenweg sice odešel z vysoké školy, ale dnes je jeho jmění odhadováno na 400 milionů dolarů.

----------------------

Myslím, že je z uvedených příběhů vidět několik věcí. Nic nebylo samo a ve většině případů to ani nebylo jednoduché. Internet všem velmi pomohl a bez něj by jejich podnikání neexistovalo, ale zároveň stejně museli přijít s něčím novým, anebo jiným či lepším.

#podnikani #internet #stroj #penize #byznys #PewDiePie #KevinSystrom #AmandaHocking #DavidKarp #CraigNewmark #MatthewMullenweg

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.