29.09.2021 6 minut čtení

9 chyb, jimiž můžete okamžitě pošlapat první dojem, který uděláte na druhé

Kdo jiný by vám měl poradit v oblasti pracovních vztahů než ti, kteří se vlastní silou vypracovali k milionům. 9 úspěšných podnikatelů se podělilo o své cenné rady z prostředí podnikání a byznysu.

Asi nemusím zdůrazňovat význam prvního dojmu – vaše řeč těla, oblečení, způsob jakým se představíte, to vše určí, jaký si na vás udělá druhý člověk názor. 

Jak se správně obléci a co dělat s rukama už jistě víte. CNBC se ale zeptala 9 self-made milionářů ze skupiny The Oracles na jednoduchou otázku:

(The Oracles je globální skupina úspěšných podnikatelů, kteří mezi sebou sdílí své podnikatelské strategie a pomáhají si navzájem byznysově růst.)

Jaké jsou podle nich nejčastější chyby, jimiž si člověk zkazí první dojem – A jak se jich zbavit?

Pokud chcete udělat dobrý dojem, snažte se vyvarovat těmto věcem:

1. Vlažné podání ruky a nulový oční kontakt

„Nikdy bych nepřijala do zaměstnání někoho, komu nevěřím. A důležitým prvkem při poznávání nových lidí je pro mě oční kontakt. Pokud chcete, aby vám lidé důvěřovali, dívejte se jim zpříma do očí.

Klíčové je i podání ruky. Není to až tolik o sevření ruky, je to hlavně o jednom detailu – když někomu podáváte ruku, ujistěte se, že oblast mezi palcem a ukazováčkem vaší ruky lícuje s jeho. Tohle spojení signalizuje, že jste sebevědomý a důvěryhodný člověk.“

– radí Barbara Corcoran, zakladatelka Corcoran Group, moderátorka podcastu Business Unusual a investorka 

2. Nevraživost

„Buďte vždy laskaví. Dodnes si pamatuji všechny ty lidi z branže, kteří se ke mně na začátku mé kariéry chovali nepřátelsky, stejně tak si pamatuji všechny, kteří mi podali ruku a dali mi dobré rady.

Jednou jsem si vyrazil se svým kamarádem – velkou celebritu a přišel z námi jeho fanoušek pro autogram. Kamarád mu sice autogram dal, ale ani se u toho na něj nepodíval. V obličeji toho kluka jsem viděl zklamání a vztek.

Když jsou na vás lidé laskaví, nezapomenete jim to, ale možná ještě častěji slýcháte něco jako: „Minule jsem potkal ve výtahu toho a toho a on mě ani nepozdravil.“ Jeden chybějící pozdrav a do konce života toho člověka nebudou mít rádi.“

– Jay Leno, komik, hvězda pořadu Jay Leno's Garage na CNBC, bývalý moderátor The Tonight Show na NBC

 

3. Špatné otázky v dialogu

„Pokud chcete s někým rychle navázat osobní pouto a získat jejich důvěru, ptejte se ho na otevřené otázky.

Zjistěte od něj, jak se dostal k odvětví, ve kterém dělá, jak se vypracoval na své místo nebo co ho přivedlo do vašeho města. Ptejte se na jeho vize a sny a přemýšlejte, jestli mu k nim můžete nějak dopomoci, zkuste otázky typu – Kde bys chtěl být za 10 let?

Nejen, že člověka lépe poznáte, zároveň mu dáte najevo svou ohleduplnost a zvědavost a možná se i něco dozvíte.“

– Marla Beck, spoluzakladatelka a ředitelka Bluemercury, tvůrkyně kosmetiky M-61 Skincare a Lune+Aster

4. Zanedbávání dobrého jména

„První dojem nezačíná až v momentě, kdy se s někým setkáte, začíná u vaší reputace, kterou si musíte soustavně budovat. Teprve potom, až konečně potkáte osobu, se kterou se chcete seznámit – vaše pověst vás bude předcházet.“

– Markus Hetzenegger, zakladatel a ředitel NYBA Media GmbH

5. Náznak nezájmu

„Nestačí být zajímavý, musíte se i zajímat. Proč? Protože lidem nejvíce imponuje zájem o ně samotné, takže se musíte bavit o nich. 

Ptejte se jich co dělají, proč to tak dělají, čeho chtějí dosáhnout... nechte si návrhy vaší možné spolupráce, a jedinečné možnosti, které by jim přinesla vaše přítomnost v jejich životě, pro příště. Protože pokud pokazíte vaše první setkání, žádné příště ani nebude. 

A hlavně jim nezapomeňte dát vaši vizitku – ideálně s fotkou, aby měli způsob jak vás kontaktovat. Každopádně si zapamatujte: Vy byste měli první kontaktovat je.“

Natalie Workman, spoluzakladatelka Cardone Ventures for Women

 

6. Zneužívání ochoty jiných

„Když jste skromní a velkorysí, vytvoříte kolem sebe loajální komunitu. Byznys je prostředí dávej/ber, ale nejdříve se musíte naučit dávat. Čím více toho nabídnete ostatním – služby, vědomosti, konexe a čas – tím více dostanete zpátky.“ 

Ashley Alderson, zakladatelka a ředitelka The Boutique Hub a Boutique.Style, motivační řečník, moderátorka Boutique Chat.

7. Upozaďování svých silných stránek

„Jsem přirozeně nadšený člověk, ale vždy jsem se držel zpátky, snažil jsem se být „cool“ – než jsem si uvědomil, že nadšení je jednou z mých nejsilnějších stránek.

Je důležité umět identifikovat své silné stránky a neskrývat je. Pokud jste výmluvní řečníci – mluvte. Pokud jste naopak skvělí posluchači, ptejte se na hodně otázek. Ale zase se pokuste to nepřehánět.“ 

– Alon Rajic, ředitel Finofin, firmy, která spravuje Money Transfer Comparison

8. Přílišný důraz na sebe

„Pamatuji se, že když jsem před lety někoho potkal, vždy jsem se snažil do konverzace rychle zařadit své „hodnotné poznatky“ a stočit konverzaci směrem, který mi vyhovoval. Časem jsem se začal učit, že musím více naslouchat a mluvit jen tehdy, kdy se to hodí a kdy mám opravdu co říct.“

Craig Handley, spoluzakladatel ListenTrust a autor knihy Hired to Quit Inspired to Stay.

9. Tlačení na pilu

„Básnířka Maya Angelou jednou řekla: „Lidé nikdy nezapomenou pocity, které jste v nich vyvolali.“

Což je naprostá pravda, často jsem hned při první schůzce s někým dostala skvělou příležitost jen proto, že měl někdo „ze mě dobrý pocit.“ Moje strategie je – být vždy co možná nejvíc autentická, místo abych se snažila za každou cenu zaujmout (což je něco, s čím se u ostatních lidí často setkávám.)“

Andrea Callanan, muzikantka-podnikatelka, osobní kouč, autorka knihy You Are Meant for More a zakladatelka pracovní agentury Inspire Me.

Hodnocení: +51
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.