Ze syndromu vyhoření se ve 21. století velmi rychle stálo jedno ze stěžejních podnikatelských a kariérních témat. Zejména jeho oběti si postupem let začínají uvědomovat, že zaplatit za pracovní úspěchy svým psychickým (a v důsledku i fyzickým) zdravím vlastně není tak úplně výhodný deal. Zvlášť, když vám vážné následky vyhoření následně mohou zamezit v tom, aby vaše dobře rozjetá kariéra mohla nadále vzkvétat.
I proto se Světová zdravotnická organizace rozhodla posunout klasifikaci tohoto stále častějšího následku dlouhodobého pracovního stresu o level výše, aby upozornila, že skutečně nejde jen o přechodný problém. Právě naopak, pokud má vyhoření "volné pole působnosti", jelikož se mu nesnažíte nijak předcházet, může vám zlikvidovat nejen osobní, ale následně i ten kariérní život, případně se může stát zárodkem pro vznik jiné duševní choroby.
Jedním ze spouštěčů syndromu vyhoření, o kterém se příliš často nemluví, může být i pocit, že je vaše práce zbytečná, anebo že vám celkově vlastně vůbec nedává smysl.
Když si projdete jednotlivé průzkumy hledající počty vyhořelých osob, můžete narazit na různorodá čísla. 75 % všech odborných pracovníků nebo téměř 25 % veškeré dnešní pracovní síly. Jedno je jisté - není to málo a případů vyhoření spíš přibývá, než že by stagnovaly nebo jich ubývalo. Jde o přirozený důsledek všudypřítomného tlaku na neustálý a nikdy nekončící rostoucí pracovní výkon, který dnes drtivou většinu pracovních pozic stále pevněji svírá.
Společnost Savvy Sleeper se v nedávné době rozhodla podniknout na toto téma další zajímavý průzkum. Nezabývala se přitom věkovými kategoriemi ani konkrétními pracovními obory, ale šla na celou problematiku z pohledu zeměpisu. Neboli si položila otázku: "Kde dnes žijí nejvíce vyhořelí lidé a kde jsou naopak pracovníci nejvíc v pohodě?"
Z celkem 7 důvěryhodných zdrojů sesbírala dostupná data a přidala je k dalším 340,000 recenzím zaměstnanců, kteří o své práci napsali na portál Glassdoor. Finální objem dat byl dostatečný na to, aby umožnil zhodnotit míru vyhořelosti a pracovní únavy u lidí z 69 měst v celkem 53 zemích.
Aby došli k nějakému relevantnímu výsledku, rozhodli se tvůrci studie u obyvatel jednotlivých měst dle dostupných dat zhodnotit celkem 9 různých faktorů, jako je míra stresu, čas potřebný k dojíždění do práce, pravděpodobnost výskytu duševních poruch, míra nedostatku motivace v zaměstnání, produktivita, počet lidí, kteří denně spí méně než 7 hodin nebo pracují více než 48 hodin týdně anebo celkový počet odpracovaných hodin v jednom roce.
Co ukázaly výsledky? Není asi žádným překvapením, že top 10 měst s nejvyhořelejšími zaměstnanci ovládla hned se 7 zástupci Asie. Na prvním místě (opět nečekaně) skončilo japonské Tokio, kde je přepracování obyvatelstva tak velké, že mají japonští zaměstnanci pocit, že pracovní týden mající 99 hodin je znakem dostatečné a zdravé rovnováhy mezi prací a osobním životem. Z výsledků zároveň plyne, že 54,5 % obyvatel Tokia denně spí méně než 7 hodin, což je považováno za nedostatečný spánek.

Tokio však překvapivě nedosáhlo na první místo v celkovém počtu ročních odpracovaných hodin. Zde dominovala indická Bombaj, jejíž obyvatelé (zčásti i kvůli příšerným dopravním zácpám na cestě do a z práce) jsou ročně prací zaměstnáni neuvěřitelných 3314 hodin. Průměr všech sledovaných měst přitom vyšel na 1985 odpracovaných hodin ročně. I proto se Bombaj umístila druhá.
Třetí příčka patří jihokorejskému Soulu, další "profláklé" baště přepracovanosti a vyhoření. Zdejší zaměstnanci mají v průměru za rok jen 14,2 dny dovolené a 52 % z nich v noci naspí méně než 7 hodin. Není divu, že v posledních letech se v Soulu daří novému konceptu kaváren, kterým se říká "nap cafe". Stručně řečeno je to kavárna, kde se kromě kávy můžete natáhnout a trochu si zdřímnout. A konstantně nevyspalí Jihokorejci si tento druh kávy po dlouhých hodinách v kancelářích poměrně oblíbili.
Odlišná pracovní kultura v Evropě se ve výsledcích velmi dobře ukázala. Jedinou výjimkou je turecký Istanbul, který skončil na celkovém 4. místě a jeho obyvatelé, z nichž 29,4 % týdně pracuje déle než 48 hodin, mají nejvyšší riziko vyhoření v Evropě. Na druhém místě se v Evropě umístil Londýn a třetí Řím. Kde Evropa zabodovala, je v optimističtější spodní části tabulky. Všech 10 měst s nejmenším vyhořením u své populace se totiž nachází v Evropě.
Ve Spojených státech nezaujal první příčku "Big Apple", ale Los Angeles (které skončilo celkově na 9. pozici). Druhé skončilo Chicago (celkově 12.) a až třetí New York, který mezi 69 městy z pohledu míry vyhoření obsadil 17. příčku. Mnohem lépe dopadli San Francisco a Miami, které obsadily 26., respektive 27. místo. Ostatně když se řekne Miami, nevybavíte si jako první byznysové středisko, ale spíš turistické centrum s plážemi a mořem.
Jak dopadla Praha? Ve skutečnosti výborně, neboť se dostala do Top 10, avšak té spodní, když obsadila až 60. příčku a 27. místo z 36 hodnocených evropských měst. Na posledním místě, a tedy jakožto město se zaměstnanci, kteří jsou nejvíc v pohodě a nejméně vyhořelí, se umístil estonský Talinn. Zdejší pracovníci mají ročně v průměru k dispozici až 29,1 dne placené dovolené a jen 5,6 % z nich za týden odpracuje více než 48 hodin.

Druhá od konce skončila slovinská Ljubljana, kde pracuje více než 48 hodin týdně jen 5,5 % populace a lidé stráví cestováním do a z práce pouhých 27,93 minuty denně. Celkový průměr nakonec vyšel na 40,10 minuty. A tipli byste si, ve kterém městě lidé tráví dojížděním do práce a z práce domů nejvíc času? Kdepak, žádné Spojené státy ani Asie. Celkem 56,44 minuty na cestách tráví obyvatele keňského Nairobi, které v tomto ohledu dopadlo nejhůře ze všech sledovaných měst.
Třetí od konce skončilo norské Oslo, které patří dle World Hapiness Report za loňský rok k jednomu z nejšťastnějších míst na světě. Aby taky ne, když je zde work-life balance brán velmi vážně a jen 4,2 % zdejší populace tráví v práci 48 hodin nebo víc týdně. Dále před Prahou skončila ještě Sofie, Kodaň, Barcelona, Amsterdam, Bukurešť a Frankfurt.
Pokud vás zajímají způsoby, jak syndromu vyhoření předejít, podívejte se na Stories odkazované v úvodu textu, najdete tam vše potřebné :).
#aktuality #syndromvyhoreni #prace #kariera #prepracovani #dovolena #pracovnidoba #motivace #asie #evropa #tokio #tallin #praha