02.03.2020 5 minut čtení

Komoditní trh má za sebou bolestivý týden

Nejhorší týden na Wall Street od roku 2011 byl jednou z příčin podobně brutálního týdne v oblasti komodit. Obecně orientovaný Bloomberg Commodity Index ztratil více než 6 % a všechny jeho komponenty se propadly do červených čísel.

Za rychlým oslabováním stála nevyhnutelná zpráva, že se čínský koronavirus rozšířil z Asie i do zbytku světa.

Zvýšené riziko globální pandemie může mít i další výrazně negativní ekonomické dopady. Propad důvěry spotřebitelů, změna spotřebního chování a omezení výdajů se mohou negativně promítnout do výnosů společností, které mají už teď problémy se zásobováním, protože musí počkat, než se Čína, která je dnes světovým centrem výroby v podstatě všeho, vzpamatuje z utrpěného šoku.

Ropa v červených číslech

Nejhůř byl zasažen energetický sektor, kde se ropa i ropné produkty propadly v reakci na největší poptávkový šok od globální finanční krize v letech 2008-09. Ropa se přiblížila k minimu z prosince 2018, což je 50 dolarů za barel ropy Brent a 42,4 dolarů za barel WTI. Samotná ropa Brent se od 6. prosince, kdy se skupina OPEC+ rozhodla dál snížit produkci, propadla už o víc než 20 %. Vzhledem k rychle upadajícímu výhledu na růst poptávky v roce 2020 a dosud robustní produkci zemí mimo OPEC je skupina pod stále větším tlakem, aby výrobu dále omezovala.

 

Ve čtvrtek a v pátek tento týdne se ve Vídni konají schůzky OPEC a OPEC+ a pokud nebudou na poslední chvíli zrušeny kvůli virové hrozbě, budeme patrně svědky oznámení dalšího omezení produkce. Saúdská Arábie prosazuje výraznější omezení a spekuluje se, že dojde ke snížení o další milion barelů denně. Rusko se zatím drželo zpátky, ale vzhledem k tomu, že ropa naceněná v ruských rublech už spadla na své minimum z října 2017, je vcelku možné, že Moskva projeví zájem o uzavření dohody.

Ropa Brent se koncem minulého týdne vrátila na 50 USD za barel, což odpovídá minimu z prosince 2018. To je významná psychologická hranice, kterou nechal trh daleko za sebou už počátkem roku 2019. Nedávný propad cen a rostoucí úvěrový spread může zasáhnout i produkci mimo OPEC a tady vidíme možné zárodky budoucího zotavení.

Přetrvávající poptávkový šok přispěl i k oslabení dalších komodit, a tak se vysoce kvalitní (HG) měď znovu propadla ke kritické úrovni podpory 2,48 dolarů za libru. Vzhledem k tomu, že těžební společnosti dál pokračují v produkci, ale čínská ekonomika, coby největší světový odběratel, již delší dobu zpomaluje, dojde patrně k převisu nabídky, což může dál tlačit na snižování cen. Prolomení výše uvedené úrovně s sebou podle Fibonacciho teorie nese riziko, že se může cena propadnout až na 2,38 USD za libru, nebo v nejhorším případě dokonce na 2,23 USD/lb.

Oslabené zlato

Největší týdenní výprodej akcií od roku 2011 a zvýšená volatilita pomohly nastartovat oddlužování hedgeových fondů ve většině tříd aktiv s výjimkou bezpečných vládních dluhopisů. Vzhledem k tomu, že „papírové“ dlouhé pozice ve zlatě dosáhly ve formě ETF a futures minulý týden rekordního objemu, stal se i žlutý kov navzdory slušným výhledům obětí likvidace dlouhých pozic.

Také stříbro utrpělo těžkou ránu a propadlo se na své dvouměsíční minimum poblíž 17 USD za unci. Protože se polovina poptávky po stříbře odvozuje od jeho průmyslového využití, znamenaly celosvětové obavy ze zpomalení růstu, že bude ohroženo odprodejem. V důsledku toho se poměr mezi zlatem a stříbrem, který vyjadřuje hodnotu jedné unce zlata v uncích stříbra, vyšplhal až na 95,5, což je téměř třicetileté maximum a technická úroveň, na které k jistému odprodeji skutečně došlo.

K oslabení zlata došlo navzdory velice příznivému vývoji sazeb a výnosů. V posledním týdnu vzrostla očekávání ohledně budoucího poklesu sazeb ze strany FOMC a nyní se na rok 2020 předpovídají hned tři snížení o 25 bazických bodů, přičemž první se očekává již 18. března. Desetileté reálné výnosy se propadly na -0,30 %, zatímco celkový objem půjček se záporným výnosem vzrostl na 14,2 bilionu USD.

 

Pro aktiva, jako je zlato, která nenesou úroky ani jiné výnosy, jsou všechny výše uvedené faktory příznivé. Jak se však trh snažil reagovat a všichni potřebovali prostředky, aby snížili svou expozici napříč trhy, byl tento kov vystaven korekci. Vzhledem k možné stabilizaci akcií může krátkodobý výhled nabídnout nižší ceny a lepší vstupní úrovně pro ty, kdo chtějí do zlata investovat dlouhodoběji. Jak ukazuje níže uvedený graf, je současná úroveň podpory 1600 USD za unci a následně 1550 USD za unci, což odpovídá růstu z minima dosaženého v červnu 2019.

O autorovi:

Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.

Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů.

Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě. Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.