Warengo Digest #kryptomeny #blockchain #leadershipvkrizi #skolenimzkrize

Red Bull měl být podle průzkumu trhu katastrofa, ale jeho zakladatel je dnes nejbohatším Rakušanem

Průzkumy trhu se někdy mohou šeredně mýlit. Dokladem toho je Red Bull, který prý měl být katastrofou. Místo toho je to světoznámá značka a její zakladatel je nejbohatším člověkem v Rakousku, a to vlastní jen 49 procentní podíl.

Nemusíte být velkým fanouškem Red Bullu, abyste věděli, že má ve znaku dva červené býky. Co už ale pravděpodobně nevíte, je to, že pochází od našich jižních sousedů – z Rakouska. Ačkoli dnes už Red Bull není jen energetický nápoj, dříve tomu tak bylo. Šlo o první „energeťák“, který se výrazněji zapsal do podvědomí lidí skoro na celém světě. A i přes velkou konkurenci se stále drží na čele trhu.

Ředitel a spoluzakladatel společnosti Red Bull je Dietrich Mateschitz, Rakušan, kterému je dnes 75 let a jehož jmění je odhadováno na 18,9 miliardy dolarů, čímž se drží na prvním místě rakouského žebříčku a v celosvětové konkurenci nejbohatších lidí se pohybuje okolo 53. pozice.

K nápoji, který je dnes tak slavný, se ale dostal úplnou náhodou. Na začátku 80. let minulého století byl Dietrich v Thajsku, a aby překonal velký časový posun a únavu z dlouhého cestování, sáhl po místním nápoji, ze kterého byl nadšený. Neváhal a spojil se s jeho výrobcem, kterým byl Chaleo Yoovidhya. Toho přesvědčil, že by nápoj mohl mít úspěch i v Evropě, kde lidé do té doby energetické nápoje neznali.

Dietrich a Chaleo upravili chuť, vytvořili dnes už světově známé logo a přišli s názvem Red Bull. V roce 1984 založili společnost. Dietrich vlastnil 49 procentní podíl a stejný měl i Chaleo. Zbylé 2 procenta připadly Chaleovu synovi. Ještě před uvedením firmy na trh si ale Dietrich najal firmu, aby udělala průzkum trhu a otestovala možné přijetí společnosti Red Bull. Výsledkem byla katastrofa. „Lidé nevěřili chuti, logu ani obchodní značce,“ vzpomíná s úsměvem Dietrich a dodává, že takovou katastrofu ve skutečnosti nikdy nezažil.

V roce 1987 byl nový energetický nápoj uvedený na trh. Za první rok se prodalo přes jeden milion kusů. Ačkoli se v roce 2017 prodalo přes 6 miliard plechovek a prodeje stále rostou, v té době šlo o neuvěřitelné číslo.

Katastrofické scénáře se nenaplnily, ale i tak byla společnost ve ztrátě. Přesto dokázala v roce 1992 expandovat do Maďarska a Německa a v roce 1995 do Velké Británie. Rok 1998 přinesl Red Bull do Ameriky, která se spolu s Velkou Británií stala největším odbytištěm.

Thajský Red Bull

Za zmínění určitě stojí i několik dalších momentů ze života Dietricha Mateschitze, které později měly vliv na úspěch Red Bullu. Nyní se tedy vracíme o pár let zpět, kdy Red Bull neexistoval a Dietrich ještě ani neochutnal thajský Krating Daeng, ze kterého Red Bull vznikl. Studoval ve Vídni na Ekonomické obchodní univerzitě a po ukončení studia pracoval jako produktový manažer ve společnosti Unilever. Postupně se dostal k marketingu, kterému se dále věnoval i ve společnosti Blendax, kde poté působil.

Tolik krátké okénko do minulosti Dietricha a s nově získanými vědomostmi o jeho působení v marketingu se vrátíme k Red Bullu, kde své znalosti náležitě uplatňoval. Slogan „Red Bull vám dává křídla“ snad ani není nutné připomínat, protože zní po celém světě v desítkách jazyků.

A jak už bylo uvedeno, Red Bull není jen firma prodávající energetický nápoj. V roce 2004 společnost koupila vlastní tým Formule 1. Také vlastní čtyři fotbalové kluby (například RB Lipsko a FC Red Bull Salzburg) a v roce 2012 se spojila s vyznavačem extrémních sportů, Felixem Baumgartnerem, který jako první člověk na světě při volném pádu překonal rychlost zvuku.

Red Bull vlastní svůj tým F1

A jak vlastně Dietrich uspěl a Red Bull prosadil? Věděl, že značka uspěje, když ji dáte cílové skupině. A ideálně hned před oči. Red Bull tak nechybí na žádné významné sportovní akci. Je to také jeden z důvodů, proč má tolik dceřiných společností, které nemají s energetickými nápoji nic společného. Budují brand a image značky. Díky tomu všemu si Red Bull může dovolit prodávat jednu plechovku podstatně dráž, než například Coca Cola nebo Pepsi, ačkoli náklady na výrobu budou velmi podobné. Silná značka společnosti vám zkrátka dává moc pracovat s vyšší marží.

Díky těmto aktivitám je Dietrich nejbohatším člověkem v Rakousku. Chaleo byl svého času druhý nejbohatší člověk v Thajsku, a to až do jeho smrti v roce 2012. Dietrichovi je dnes 75 let, ale přesto nelení a investuje do dalších projektů. Například koupil ostrov Laucala v souostroví Fidži, kde vybudoval luxusní komplex. Jedna noc v něm stojí od 7 do 34 tisíc dolarů.

Úspěch ve dvou větách

Celý úspěch Dietricha vlastně spočívá v tom, že na své cestě v Thajsku ochutnal něco, co mu pomohlo překonat únavu, a tak se domluvil s výrobcem, založili společnost, produkt trochu upravili a rozšířili všude po světě. Dietrich nevymyslel nic nového, jen využil to, co už někdo před ním udělal. (Tím mu rozhodně nechci ubírat zásluhy.)

#podnikani #DietrichMateschitz #Mateschitz #RedBull #ChaleoYoovidhya #Yoovidhya #energydrink #byznys #penize #marketing

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Článek zajímavý, jeho obsah známý. Možná by stálo za to zmínit, že se v mnoha odvětvích a třeba i v nelegálních aktivitách, používá RB jako platidlo. Jeho minimální cena je dána výrobcem a nelze ji obejít při žádném množstevním objemu. To zaručuje stálou cenu produktu a jeho značka garanci prodeje.

  0
 • Super článek, celý život jsem žil v domnění, že Red Bull je americký, východní původ nápoje mi unikl úplně, leccos se tím ale vysvětluje. Všechny přírodní drogy k nám jdou z východu. smile

  0
  • Byl jsem na tom podobně. A zmínka o přírodních drogách je zajímavá smile

   0