02.03.2020 6 minut čtení

Naprosto banální věci, které uděláte dnes a výrazně vám zlepší zítřek. Víte o nich, tak proč je neděláte?

Že je naše budoucnost tvořena našimi rozhodnutími, je vám nejspíše jasné a v dlouhodobém horizontu si to uvědomujeme, ale často nám nedochází, že to tak funguje i v krátkodobých věcech. To, co uděláte dnes, ovlivní váš zítřejší den.

Lidstvo je v dnešní době přímo posedlé rychlostí a zrychlováním. Jaké je zrychlení auta z nuly na sto? Jak rychle zhubnout 10 kilo? Jak co nejrychleji oslovit milion uživatelů? Jak co nejrychleji dokončit tento projekt? Samé zrychlování a samý pohyb vpřed. Je to hybná síla, která nás má dostat tam, kam potřebujeme. Ale čím rychleji jedete, tím náročnější je zpomalit. Zkuste na dálnici ve stokilometrové rychlosti naplno sešlápnout brzdu. To je velmi nebezpečné.

A stejné to může být po dlouhém a hektickém dni. Zvláště když je to stejné den za dnem. Činnost střídá činnost a najednou je potřeba jít spát. Ale jít rovnou z práce do postele, z postele do práce a z práce opět do postele je téměř nemožné. Pokud nebudete na prahu fyzického vyčerpání, tak se budete možná celé hodiny převalovat, než se uklidní vaše mysl i tělo. A nedostatečný odpočinek bude ztěžovat následnou práci, a tak se to bude dále nabalovat, podobně jako se zvětšuje sněhová koule. Jak to skončí? Vyhořením nebo fyzickým vyčerpáním.

Je velmi důležité naučit se odpočívat. Pokud je to ve vaší moci, buďte v práci produktivnější a zvládněte více za méně času. Zůstane vám čas, který je potřeba na přechod mezi prací a odpočinkem, protože nelze z plného pracovního nasazení najednou úplně vypnout. V tomto směru je důležitá první a poslední hodina dne. Zde máte 3 tipy, co dělat večer, aby váš následující den byl co nejlepší. Obávám se, že uvedené tipy budete znát a už jste se s nimi setkali. Možná vám někdo říkal, že fungují, ale vy to pořád neděláte.  Tak teď máte ideální příležitost konečně začít.

Vyčleňte si hodinu před zhasnutím

Ve spánku se naše tělo zotavuje. Lidé, kteří mají více spánku, uvádějí, že jsou méně ve stresu, cítí se zdravěji a mají lepší výsledky v pracovním i osobním životě než ti, kteří spí méně. Ospalost také výrazně ovlivňuje to, co jíte, jak řídíte, jak se chováte i jak jste imunní vůči nemocem. Být odpočinutý zkrátka vede k lepším výkonům. Sportovci to dobře vědí, ale zdá se, že někteří manažeři na to zapomínají.

Postupuje odzadu a zjistěte, kdy je potřeba zahájit předspánkovou rutinu. Jestliže se chcete probudit v 6 hodin ráno, abyste si před prací ještě stihli zacvičit nebo zaběhat, měli byste zhasnout veškerá světla do 22 hodin. Potřeba spánku je samozřejmě u každého člověka trochu jiná, ale odborníci se shodují, že je to mezi sedmi a devíti hodinami. A každý, kdo říká, že mu stačí spát méně, tak má obvykle spánkový dluh.

CDC (centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) doporučuje jít spát a probouzet se každý den ve stejnou hodinu, a to včetně víkendů. Pokud máte nutkání o víkendu spát déle, je to pravděpodobně proto, že během týdne hromadíte spánkový dluh. Pravidelnost ale pomáhá vašemu tělu, aby vědělo, kdy je čas na odpočinek a kdy je čas se probudit.

Stejně jako si nastavíte budík na ráno, abyste se včas probudili, nastavte si budík na hodinu před spaním, abyste se mohli vědomě začít chystat ke spánku. Plánování vám pomůže to zvládnout. Jestliže jste v pokušení podívat se na další díl seriálu, připomeňte si, co vás čeká zítra a že chcete být odpočatí.

Čtěte… ale ne na telefonu

Na mobilu dnes konzumujeme mnoho informací. Ať už jde o zprávy, sociální sítě nebo e-mail. Že jsme na mobilu a online 24/7, ale rozhodně není produktivní ani uklidňující, ale spíše stresující.

Pro dobrý spánek se ukazuje jako dobré mít zvyk včas odložit telefon a další elektronické přístroje s displejem. O působení modrého světla se stále vedou diskuze. Nahlédnout můžete do mého článku Je modré světlo pro náš život a spánek škodlivé, nebo ne? Věda je tak trochu na vážkách.“ V každém případě ale neuděláte chybu, když po večeři odložíte telefon a už ho do ruky nevezmete. Čas můžete vyplnit čtením, které je velmi prospěšné. Místo abyste procházeli timeline na Facebooku a četli zprávy na mobilu, raději vezměte do rukou knihu a čerpejte mnohé benefity, které čtení knih má.

Pravidelně pište deník vděčnosti

Psaní obyčejného deníku vám může pomoci objasnit si své myšlenky a přijít s kreativními nápady. Psaní deníku vděčnosti zase může vést ke kvalitnějšímu spánku, většímu pocitu spokojenosti a prý i k lepší imunitě vůči nemocem.

Vděčnost je jako sval. Čím více ji budete používat, tím silnější bude. Časem můžete být laskavější a více oceňovat život druhých i vás samotných. Ačkoli je psaní deníku vděčnosti soukromá záležitost, o které víte jen vy sami, její účinky pociťují vaši přátelé, rodina i lidé kolem vás. Samozřejmě to není všelék, ale dokáže zvýšit vaši životní spokojenost a snižovat obavy.

Pokud se vám do toho pořád nechce, chápu. Ale nemusí jít o nějakou zdlouhavou činnost. Celé to zabere jen pár minut a časem se v tom budete zlepšovat, takže to zvládnete ještě rychleji. Nemusíte vymýšlet revoluční věci, které změnily váš život. Stačí, když jsou to maličkosti, za které jste vděční. Jde o to, zaměřit se na pozitivní události vašeho života. Bez psaní deníku vděčnosti si na ně ani nevzpomenete, ale takhle jste nuceni o nich přemýšlet a tím je zviditelníte a uvědomíte si, že se i ve vašem životě děje mnoho pozitivních věcí. A tím může být svěží vzduch při procházce v přírodě, anebo to, že je vaše rodina zdravá.

To, že budete deník vděčnosti psát v poslední hodině před spaním, vám pomůže při usínání myslet pozitivně, což zlepší průběh celého spánku.

------------------

Odpočinek a relaxace jsou pro růst rozhodující, takže se zaměřte na poslední hodinu každého dne, čímž si připravíte tu nejlepší půdu pro maximálně produktivní následující den.

#osobnirozvoj #vecer #rano #banalita #displej #telefon #uspech #cteni #vdecnost #denik

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.