Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
02.03.2020 5 minut čtení

Proč byl Adolf Hitler tak podmanivý řečník, že zmanipuloval miliony lidí?

Hitler během vzestupu a vlády třetí říše vytvořil největší německou politickou stranu, dobyl mnoho zemí a zapříčinil smrt milionů lidí. Nic z toho by se nestalo, nebýt jeho asi 5 tisíc podmanivých projevů, díky kterým zmanipuloval davy.

Nacistický vůdce očaroval mocné i obyčejné lidi, když jim sliboval, že jejich říše bude vládnout po tisíc let.

„Vím, že lidi si získáte méně písemným projevem a více mluveným slovem. 

Každé velkolepé hnutí na zemi za svůj růst vděčí skvělým řečníkům, a ne skvělým spisovatelům.“

– Adolf Hitler, Mein Kampf

Hitler se bezesporu řadí mezi řečníky, kteří nejvíce ovlivnili historii lidstva. V rozhovoru pro Business Insider o Hitlerovi a jeho působivých veřejných projevech mluvil profesor Bruce Loebs, který před nedávným odchodem do důchodu téměř 50 let učil na Idaho State University předmět s názvem rétorika Hitlera a Churchilla. 

Jeho myšlenky mě zaujaly a proto se s vámi o ně chci podělit. Loebs připisuje Hitlerovi řečnické úspěchy především jeho charismatu.

„Naučil se, jak se stát charismatickým řečníkem a lidi to z nějakého důvodu okouzlilo. Byli ochotni ho následovat, protože to vypadalo, že má v období obrovských ekonomických otřesů ty správné odpovědi.

Před bleskovým nástupem nacistů na světovou politickou scénu byla Hitlerova strana nepříliš známá. V německých volbách v roce 1924 se jí podařilo získat pouhá 3 % hlasů.

„Když se Hitler rozhodl, že se bude snažit dostat do německého parlamentu, věděl, že bude muset dělat proslovy. Aby získal hlasy, musel promlouvat k tolika lidem, ke kolika to jen šlo.“

O pouhých osm let později se stali nacisté největší říšskou stranou. V roce 1934 Hitler děsivým způsobem obsadil německou vládu. Jeho úspěch spočíval v jeho silné osobnosti. Byl to diktátor. Vytvořil si vlastní politickou agendu tak, aby bez něj vláda nemohla existovat.

Hitler si všechny své projevy psal sám

Goebbels, mozek nacistické propagandy, si do svého diáře poznamenal, že si Hitler své projevy psal a před jejich přednesením je ještě až pětkrát přepisoval.

„Pracoval do nočních hodin několik dní po sobě, zaměstnával tím tři písařky, kterým diktoval návrhy následně je pečlivě procházel a opravoval,“ říká britský historik Ian Kershaw.

„Jednoduše nechtěl své projevy nikomu svěřovat,“ dodává Loebs. „Pro Adolfa Hitlera byly veřejné projevy tak důležité, že by ohledně nich nikomu nikdy nedůvěřoval.“

Loebs pro srovnání uvedl také, že Churchill si psal své projevy rovněž sám, což u leaderů tehdejších ani současných není příliš běžné.

Hitlerův hlas byl „fascinující“

V knize francouzko-amerického spisovatele George Steinera je hlas nacistického vůdce popsán jako ohromě silný a čarovný.

„Narodil jsem se v roce 1929, takže ve svých nejstarších vzpomínkách ze 33. roku sedím v kuchyni a slyším ten hlas [Hitlerův] v rádiu. 

Těžko se to popisuje, ale ten hlas samotný byl fascinující. Neuvěřitelné je, že jeho tělo procházelo rádiem. Jinak to nejde říct. Cítili jste jeho rozmáchlá gesta.“

Hitler čerpal z jakési rétorické moci německého jazyka. Spojoval vysoce abstraktní koncepty s politickým a fyzickým násilím – tím nejpodivnějším způsobem. Hitler byl v této oblasti bez nadsázky génius, o tom není pochyb.

A toho všeho byl schopen, přestože byl podprůměrné výšky, začaly se mu dělat kouty, měl úzké rty a jeho šedomodré oči byly nejednou popsány jako mrtvolné či přezíravé. Jeho potřesení rukou bylo prý zpocené a vlhké a small-talk mu také vůbec nešel.

Své proslovy ilustroval tělem

Hitler své mluvení trénoval, stejně jako gestikulaci a řeč těla.

„Na své prezentaci zajisté pracoval, byla to půlka jeho poslání. Musel ke svému projevu přidat živost, aby mohl své myšlenky efektivně komunikovat.“

Hitlerův osobní fotograf Heinrich Hoffman zachytil 2 miliony fotografií vůdce a prý mu bylo zakázáno jisté série publikovat. V roce 1925 udělal několik fotografií Hitlerových mimických výrazů, když ho zastihl, jak si nacvičuje řeč před zrcadlem

Poté, co si Hitler fotografie prohlédl, požádal Hoffmana, aby je zničil. Ten si je ale tajně schoval a o 30 let později je publikoval ve svých memoárech.

 

Podle Historika Rogera Moorhouse se žádnému jinému fotografovi v historii nepodařilo zachytit něco podobného. Intimní a výlučný vhled do soukromí hlavy státu, která svůj veřejný obraz vykresluje tak usilovně jako Hitler. Posuďte sami.

 

Hitler vždy před svým projevem vybudovával napětí tak, že dorazil pozdě. Svou řeč nezahájil do chvíle, dokud se sálem nerozléhalo hrobové ticho. Prostě stál minutu nebo dvě na pódiu a čekal.

Začal jemně a pomalu a rychle se přesunul do dynamického rytmu. Na konci projevu už projev křičel a bohatě ho ilustroval gesty. Nosil s sebou poznámky, ale zpravidla je nepoužíval. Jeho vášeň a entusiasmus by se těžko daly na davy přenést, kdyby svůj projev četl z kartiček. Svůj vztek a nenávist, které všechny jeho projevy prostupovaly, musel podávat přímo.

#osobnirozvoj #verejnyprojev #recnik #hitler #adolfhitler #diktator #recneni #leader #manipulace 

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Řečnictvím se již nějakou dobu zabývám. Ačkoliv byl Adolf Hitler, jaký byl. Už v té době se řadil mezi nejlepší řečníky vůbec. Aniž by jeho argumenty byly nějak extra silné, uměl je a hlavně sebe prodat.
  0
  • O tom není pochyb. Je to zajímavé téma. Zabýváš se tím v rámci školy nebo jen tak pro sebe?
   0
  • Dá se říct, že 2v1. Obecně mám k řečnictví blízko, ale minulý rok jsem ve škole měla tu čest prezentovat při všech možných příležitostí. Teď už k tomu není tolik prostoru.
   +1
Doporučené příspěvky
2 minuty
10 minut
5 minut
6 minut
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
8 minut
2 minuty
4 minuty