Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
01.03.2020 6 minut čtení

Americký řetězec pekáren Panera nově nabízí neomezenou kávu a čaj za 9 dolarů měsíčně

Umíte si představit, že zaplatíte 8.99 $ (asi 200 Kč) a máte celý měsíc neomezené množství kávy a čaje v ceně předplatného? Takové předplatné totiž ve čtvrtek spustil americký řetězec Panera. Kde na to vezmou a proč to dělají se dozvíte v článku.

Panera je řetězec pekáren, který začal fungovat v roce 1987 a dnes má více než 2 tisíce poboček všude po Spojených státech a  Kanadě. Nabízí širokou škálu slaného a sladkého pečiva jako třeba bagely, brownies, cookies, croissanty, muffiny a další dobroty. K nim si zákazníci kupují právě kávu, čaj a další teplé i studené nápoje.

 

V posledních dnech zahraničními médii proletěla informace o tom, že si američtí zákazníci Panery budou moci koupit předplatné na kávu a čaj za 9 dolarů měsíčně nebo asi 108 dolarů ročně. Nabídka by se v příštích týdnech měla postupně rozšířit na všechny pobočky.

Pro zákazníky se takové předplatné vyplatí zhruba po čtvrtém šálku kávy. Alespoň tedy v Richmondu, kde jedna káva stojí 2,20 dolarů. Podobné kávové předplatné je velmi nezvyklé.

„Jsme první firmou, která to udělá a jsme z toho opravdu nadšení,“ řekl CEO Panery Niren Chaudhary Business Insideru.„Myslíme si, že je to skvělý způsob jak přimět zákazníky, aby se více zajímali nejen o naši kávu, ale aby objevili rovněž krásu jídla, které v našich kavárnách nabízíme, především snídaní.“

Pravdou ale je, že CEO trochu přehání, protože podobný projekt už asi před rokem spustil Burger King ve snaze ukrást snídaňové zákazníky ostatním fast foodům jako třeba McDonald's, který je snídaněmi proslulý.

Má to nějaká pravidla?

Předplatitelé si mohou vyzvednout jeden šálek horké kávy, čaje nebo ledové kávy každé dvě hodiny. Vyberete si, ať už máte rádi light roast; dark roast; oříškovou; překapávanou nebo dáváte přednost čaji. 

Jako veganku mě potěšilo, že se předplatné vztahuje i na mandlové mléko, které je nově pro zákazníky bez příplatku a firma udává, že bude zvažovat i další rostlinné alternativy ke kravskému mléku. Jednou za dvě hodiny je tedy jediné pravidlo, které se na nový produkt vztahuje. 

Nevím jak vám, ale mně, jako člověku, který vždy rád podpoří lidi v nouzi a bez domova a pravidelně kupuje v kavárnách „odloženou kávu“, už proběhla hlavou myšlenka, jak by se akce dala zneužít k páchání dobra. Představte si, že jste člověk bez domova a dostanete od někoho poukaz na teplý nápoj, kdykoliv ho budete potřebovat. To nezní špatně, ne? 

Filantropie ale samozřejmě není výsledek, který Panera od nabídky očekává a myslím, že kdyby se nabídka rozkřikla u lidí bez domova, nebylo by z toho vedení Panery nadšené. Samozřejmě jde hlavně o profit.

 

Jak si to můžou dovolit? A proč to dělají?

Na rozdíl od mnoha jiných řetězců kaváren je Panera poměrně malá a zvládla by rychlou expanzi. Lokality, ve kterých se pobočky vyskytují, jsou především okrajové části města, které jsou přístupné především autem. Proto jim nehrozí riziko front a davů čekajících zákazníků. 

Kromě toho káva ani čaj nejsou samy o sobě nijak drahým produktem. Platíte u nich především za službu. Firma očekává, že tento krok přiláká nové zákazníky a především zákazníky pravidelné. Proč byste chodili na snídani jinam, když v Paneře nemusíte platit za nápoj? To by přece nedávalo smysl!

Ve zkušebním provozu se produkt osvědčil

Panera vyzkoušela předplatné ve 150 restauracích, než se rozhodla ho spustit celostátně. Předplatitelé chodili do Panery téměř obden a mnoho z nich si při návštěvě zakoupilo i jídlo. Více než 90 % předplatitelů předplatné po ukončení zkušebního provozu prodloužilo. Zákazníci z toho tedy očividně těží, ale co Panera?

Vypadá to, že se jí to bohatě vyplatí. CEO Panery tvrdí, že si zákazníci s neomezenou kávou a čajem zakoupili v průměru o 70 % více dalších produktů než průměrný zákazník

To znamená, že ušetření za nápoj lidi motivuje k nákupu většího objemu pečiva a dalších pokrmů. Tato statistika spolu s přílivem nových zákazníků, který dokazuje i 25% nárůst nových členů věrnostního programu, zní pro Paneru velmi slibně.

„Pro zákazníky to očividně byla výhra, protože dostali nepřekonatelnou hodnotu. A pro nás to taky byla výhra díky většímu přílivu zákazníků, větším nákupům a tím pádem větším ziskům“

Pokud to půjde dobře, třeba půjdou za hranice kávy

Chaudhary řekl, že je otevřený dalším experimentům. „Naši cestu jsme započali kávou, ale budeme pozorně sledovat, jaké přílohy si k ní zákazníci vybírají. Co si kupují spolu s kávou?“

Firma by prý mohla vytvářet předplatné v různých cenových hladinách a kombinacích a třeba se i posunout směrem k větší univerzálnosti. Konec konců, Panera by se ráda stala součástí ranních rituálů čím dál tím většího počtu Američanů.

„Káva není jen nápoj. Je víc než to. Je to šálek optimismu, kterým zákazníci chtějí nastartovat svůj den.“

Mnoho Američanů utrácí za kávu tolik, že to snižuje jejich požitek z ní. Průměrný Američan ročně za kávu utratí zhruba 11 set dolarů, což je asi něco přes 25 tisíc Kč.

„Tady přichází do hry Panera. Jako značka chceme pro všechny nepříjemnosti zákazníkům nabídnout řešení. Věříme, že by neměli dělat kompromisy,“ dodává Chaudhary.

#byznys #podnikani #panera #panerabread #inspirace #uspech #kava #caj #kavarna #pekarna #predplatne 

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.