Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
29.02.2020 4 minuty čtení

Než nakoupíte jakékoli akcie, udělejte si cvičení, které doporučuje Warren Buffett

Chystáte se investovat své drahocenné a těžce vydělané peníze? Ať už budete nakupovat akcie poprvé, anebo po sté a půjde o akcie jakékoli společnosti, vyzkoušejte si nejdříve udělat jednoduché cvičení, které doporučuje sám Warren Buffett.

Člověka, jako je Warren Buffett, není třeba představovat, ale kdyby tu přeci jen byl nějaký začínající investor či podnikatel, který ještě nemá tak široké obzory, tak základní informace je, že je to jeden z nejbohatších lidí na světě. Aktuálně pobývá na 3. místě s majetkem v hodnotě 82,5 miliard dolarů. Pro další informace můžete nahlédnout do některého z předchozích článků o tomto legendárním investorovi. Například zde:

Pokud byste tedy chtěli přijmout radu ohledně investování, tak Buffett je nejpovolanějším z oboru, takže už pojďme k předmětu tohoto článku, kterým je cvičení, jež Buffett doporučuje před nákupem jakékoli akcie.

Důvodů proč investovat do určité společnosti je nespočetně mnoho. Ale generální ředitel Berkshire Hathaway, kterým je právě Buffett, říká, že je jeden důvod, kvůli kterému byste rozhodně investovat neměli. Jaký důvod to je? Nákup akcií pouze na základě toho, že si myslíte, že budou růst na ceně.

Proč je to zrovna tento důvod? Protože ani ti nejlepší investoři nejsou schopni přesně předvídat, jak bude trh fungovat. Lze očekávat nějaké reakce, ale nelze je jednoznačně předpovědět. Podle Buffetta byste místo toho měli investovat do společností, kterým rozumíte a u kterých sami věříte, že nabízejí dlouhodobou hodnotu.

Bez ohledu na to, zda kupujete za velkou nebo malou částku, jednorázově nebo pravidelně, měli byste být schopni vzít papír a tužku a bez pomoci vnějších zdrojů napsat odůvodnění vašeho nákupu.

„Každý, kdo si chce koupit nějaké akcie, by měl být schopen vzít papír a napsat důvody, proč plánuje investovat do této konkrétní společnosti,“ uvedl Buffett.

Co dělat po nákupu? Buffett tvrdí, že by si investoři neměli dělat starosti s tím, zda budou akcie v nejbližší době růst. Spíše radí zaměřit se na podniky, které si dlouhodobě drží (a zvyšují) svou hodnotu. Pro CNBC v roce 2018 řekl, že „nikdo si nekupuje farmu na základě toho, že si myslí, že bude příští rok pršet.“

Obchody s akciemi mohou lidé dělat každou vteřinu, a tak je vnímají jinak, než investici do podnikání, ale nemělo by to tak být. Při rozhodování, do kterých společností bude investovat, se Buffett řídí třemi obecnými pravidly, které nejsou žádným tajemstvím.

  • Musí dosáhnout dobrého výnosu z čistého hmotného kapitálu potřebného pro jejich rozvoj
  • Musí být vedené schopnými a čestnými manažery
  • Musí být dostupné za rozumnou cenu

Zejména pro začínající investory Buffett doporučuje indexové fondy, které jsou méně rizikové. Jejich míra návratnosti je určena výkonem společností obsaženém ve fondu, které se vzájemně mohou vyrovnávat. Pro úplně jednoduchý příklad si představte fond, který obsahuje jen dvě společnosti. Jedné hodnota klesne o 2 procenta, ale druhé stoupne o 3 procenta. Ve výsledku jste stále jedno procento v plusu. Příkladem takové úspěšného fondu je například oblíbený S&P 500.

Celá Buffettova rada tedy spočívá v tom, nenakupovat kvůli pocitu, že bude akcie růst, ale být schopen ze své vlastní hlavy napsat důvody, proč chci akcie nakoupit.

#investovani #investice #akcie #WarrenBuffett #Buffett #penize #zisk #uspech #rust

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
7 minut
2 minuty
3 minuty
5 minut
9 minut
6 minut
6 minut
5 minut
6 minut
6 minut