29.02.2020 7 minut čtení

5 tajemství Steva Jobse, díky kterým dosáhl šílené produktivity

Steve Jobs za méně než 40 let udělal revoluci v 6 různých odvětvích – osobní počítače, animované filmy, hudba, telefony, digitální publikování a výpočetní technika obecně jsou jím navždy ovlivněny. Tady je jeho 5 nejzajímavějších tajemství.

1. Jobs se soustředil jen na to skutečně důležité

Jobs se do Applu vrátil v roce 1997 a jeho úkol byl nesnadný. Firma v tom samém roce přišla o 1,04 miliardy dolarů a prodeje se snížily o 30 % jen za poslední kvartál roku 1996. Na výrobních linkách se produkovaly náhodné produkty bez jakéhokoliv komplexního konceptu. 

Jobs se po pár týdnech zkoušení a testování rozhodl snížit počet produktů o celých 70 %. Apple měl vyrábět pouze čtyři: jeden stolní a jeden přenosný počítač, jeden pro profesionály a druhý pro běžné spotřebitele. Když po lidech z týmu chtěl, aby v každém segmentu vybrali jen jeden nejlepší produkt, místností se rozlehlo hrobové ticho.

Ale právě díky tomuto přístupu Jobs firmu zachránil. O rok později dosáhla obratu ve výši 309 milionů dolarů.

„Rozhodnutí, co nedělat je úplně stejně důležité jako rozhodnutí, co dělat. Platí to pro firmy i pro naše produkty.“

2. Chtěl jednoduchost

Steve Jobs byl výjimečný tím, že se dokázal zaměřit na podstatu produktů a nepotřebné části eliminoval. Přístroje by měly být elegantními řešeními, které ulehčují uživatelům život, ne výzvami. Proto původní manuál k Macu začínal citátem Leonarda da Vinciho „Jednoduchost je vrcholem sofistikovanosti.“

Jobs byl fanouškem jednoduchosti, která si komplexnost podmaňovala a ne ji ignorovala. Svou spřízněnou duši nalezl v designérovi Jonym Iveovi, který také vždy zastával jednoduchost, minimalismus a odstranění všeho přebytečného.

„Jednoduchost může být těžší než komplexita. Musíte tvrdě pracovat, abyste mohli své myšlení nastavit na co nejjednodušší. Ale stojí to za to, protože nakonec pohnete i horou.“

Pro Jobse nebyla jednoduchost jen klíčem při vytváření produktů, ale i při práci. Jeho vize z roku 1997 zní:

„Způsob, jakým zvýšíte produktivitu programátorů, není zvýšení počtu řádků kódů, které musí každý den napsat. To nefunguje. Musíte eliminovat počet řádků, které vymyslíte. Řádek kódu, který se píše rychleji, nikdy se nepokazí a nepotřebuje údržbu, je řádek, který neexistuje.“

3. Efektivně delegoval práci

Jobs vytvořil systém odpovědnosti, aby se ujistil, že všichni odvádí nejlepší možné výkony a to na tom, na čem mají pracovat.

Na meetinzích jako výstup Jobs vytvářel „seznam činností“, které byly další na řadě. Každý z nich na papíru přidělil jednomu člověku jako jeho přímou odpovědnost. Ten člověk musel zaručit, že se úkol splní. 

Tento jednoduchý systém zaručuje, že každý člověk meeting opustí s jasně daným úkolem a přesně ví, co dělat. Individuální odpovědnost také jasně určuje, kdo má na starost rozdávání dílčích úkolů a komu se z jejich plnění zodpovídat. Nenechává místo na výmluvy a zvyšuje produktivitu celého týmu.

TIP: Pokud bojujete s efektivitou meetingů, přečtěte si také článek: Meetingy jsou na prd. Jak to udělat, aby nebyly?

Dalším příkladem Jobsova umění delegovat je spuštění služby MobileMe v roce 2008. Byl to jen dílčí produkt a jeho spuštění bohužel znamenalo trapný výpadek e-mailů tisíců zákazníků. Jobse to rozzuřilo. Po spuštění údajně řekl svému týmu:

„Může mi někdo říct, co má MobileMe dělat?“ 

Když dostal odpověď, pokračoval:

„Tak proč to nedělá? Pošpinili jste reputaci společnosti Apple. Měli byste se navzájem nenávidět za to, že jste se zklamali.“

Jobs okamžitě vybral nového vedoucí projektu MobileMe a krátce poté většinu týmu vyhodil.

„Kvalita je mnohem důležitější než kvantita. Jeden home run je lepší než dvě druhé mety.“

4. Dělal práci, kterou miloval

Také už vám leze krkem rada „jdi si za svým snem“? Nejste sami. Sen Steva Jobse nebyl vyrábět počítače. Chtěl vytvářet přístroje, které lidem pomohou rozvíjet jejich potenciál. Walter Isaacson se podělil o konverzaci, kterou vedl s Jobsem krátce před jeho smrtí:

„Ano. Vždy mluvíme o následování snů, ale všichni jsme součástí historie. Musíte dát historii něco, co pomůže této komunitě, co pomůže ostatním lidem. Aby si za 20, 30, 40 let odteď řekli ‚tenhle člověk nejenže měl sen, chtěl vytvořit něco, co pomohlo ostatním lidem.‘“

A musíme Jobsovi nechat, že se mu to povedlo. A nebylo to díky tomu, že si uvědomil, že ho baví vyvíjet počítače. Bylo to způsobené především tím, že chtěl vyrábět počítače, které by mohly změnit svět.

„Vaše práce naplní velkou část vašeho života a jediný způsob, jak v ní být skutečně šťastný, je odvádět ji skvěle. A skvělou práci můžete odvádět jen za předpokladu, že milujete to, co děláte. Pokud jste to ještě nenašli, hledejte dál. Nespokojte se jen tak s něčím. Stejně jako u všech srdečních záležitostí, až to najdete, poznáte to.“

5. Jobs myslel jinak

 

Co jiného než „think different“ bych vám na konec mohla nabídnout? Cílem produktu nebo služby je vytvořit pro uživatele zapamatovatelný zážitek. Obohatit jejich život něčím, co jim poskytne skutečnou hodnotu.

Jobs neprodával produkty. Prodával sny. Prodával budoucnost.

Umožnil zákazníkům nový, lepší způsob přemýšlení nad problémy a jejich řešeními. Skvělým příkladem toho je iPod. Než ho Jobs v roce 2001 spustil, lidé měli problémy s organizováním své hudby. Tak Apple vynalezl celý nový systém.

  • Měli jste „v kapse 1000 skladeb“,
  • mohli jste si během 5-10 sekund stáhnout celé CD,
  • iTunes, kde jste si mohli legálně stáhnout digitální verze písniček, přišlo v roce 2003.

„Inovace je rozdíl mezi leaderem a následovníkem.“

V roce 2001 Apple inovoval a také změnil způsob, jakým prodává zboží.

  • Zákazníci jsou povzbuzováni ve zkoušení jakéhokoliv zboží,
  • na prodejnách nejsou prodejní asistenti, ale odborníci (nebo tak to Jobs alespoň zamýšlel),
  • s každým nákupem dostanete ukázku zařízení jeden na jednoho,
  • zaměstnanci mají pevný plat a žádné provize. Díky tomu přistupují k zákazníkům jinak a nic jim nevnucují.

Srovnejte si to se zákaznickou zkušeností z běžného elektra. 

5 let od otevření první kamenné pobočky Apple poprvé dosáhl za rok na miliardový zisk. To je rychlejší tempo, než měl jakýkoliv jiný řetězec maloobchodů na světě.

Co si z toho vzít? Nebojte se přemýšlet jinak než všichni ostatní. Jde totiž o schopnost, kterou jsme ve většině případů ztratili spolu s věkem. Podívejte se na jakékoliv pětileté dítě. Stydí se snad za své bláznivé nápady? Ne. Je na ně pyšné. Do té doby, než se mu za ně ostatní začnou smát.

Když nás za neotřelá řešení začne společnost trestat – ať už ve škole nebo doma, přestaneme nad nimi přemýšlet a začneme čím dál tím častěji volit vyšlapanou cestu. 

To ale neznamená, že se z tohoto zajetého modelu nedokážeme vymanit. Zkuste v sobě znovuobjevit dítě a můžete dosáhnout stejné produktivity jako Steve Jobs. Nebo minimálně vyšší produktivity než vaše minulé já.

#stevejobs #jobs #apple #leader #vizionar #uspech #produktivita #efektivita #tipy #rady #uspesnilide #milionar 

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.