Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
29.02.2020 4 minuty čtení

Dotáhla to z „ghetta“ na CEO Xeroxu. Příběh Ursuly Burns vás dostane

Stala se první Afroameričankou, která vedla jednu z 500 nejbohatších firem Ameriky. Tohoto úspěchu dosáhla, když se v roce 2009 stala CEO Xeroxu. Je ukázkovým příkladem toho, že i znevýhodněný člověk s těžkým dětstvím se může stát multi-milionářem.

V rozhovoru pro Fast Company z roku 2011 Ursula Burns řekla: 

„Jsem černá žena z východního New Yorku. Není moc věcí, které by mě mohly zastrašit.“

Jestli existuje nějaké shrnutí jejího přístupu k práci a k životu, jsou to tyto dvě věty. Jako CEO Xeroxu dokázala, že se zvládne poprat s čímkoliv. Například se situací, kdy Xerox v roce 2001 čelil bankrotu. Ale to není její jediná přednost. 

Je známá svou přímočarostí a statečností. Dokázala znovu přivést Xerox na vrchol a zároveň se postavit technologickému průmyslu, kterému (řekla bych bohužel dodnes) dominují muži.

S tituly z Kolumbijské univerzity a New York University začala budovat svou kariéru jako stážistka v roce 1980. Firmě se osvědčila, takže ji následně přijali na plný úvazek. Dnes, ve svých 61 letech, je členkou představenstva firem VEON, Diageo a Uber. Její jmění daleko přesahuje miliardu dolarů.

Úspěch, který moc lidí nečekalo

Jak už jsem zmínila výše, Burns vyrostla ve tvrdé čtvrti typické pro rodiny s nízkými příjmy, které si společnost často asociuje s gangy a násilím. Vyrůstat v takovém prostředí bylo pro Burns výzvou a jen těžko se srovnává s tím, že v podobných podmínkách vyrůstají tisíce dětí i dnes.

„Takových čtvrtí je všude po zemi spousta. (...) Vidím tam děcka, která nemají kam jít. Nic dobrého na ně nečeká. Jedno z nich by mohl být i můj syn.“

Oba rodičové Burns pocházeli z Panamy. Její otec rodinu pár let po emigraci opustil a tak ji i její dva bratry vychovávala pouze matka. Olga Burns se nenechala zlomit. Dělala, co mohla, aby své děti zvládla uživit, od praní a žehlení prádla po provozování dětského centra ve vlastním bytě. Aby měly děti odpovídající lékařskou péči, uklízela domovy doktorům ze sousedství.

„Nechci přehánět, ale na matku a na to, jestli by schválila mé činy, myslím každý den. Často pak přehodnotím svůj přístup.“

Burns se od své matky v nelehkých podmínkách mnohé naučila

„Naučila jsem se od matky, že pokud máte šanci promluvit, měli byste se jí chopit. Jestli máte názor, řekněte ho.“

Matka měla od Burns vždy vysoká očekávání. Říkala jí, že byt, ve kterém vyrůstá, ji nedefinuje a že by se měla snažit dosáhnout větších cílů. A přesně to Burns udělala.

Na Cathedral High School si vedla skvěle a excelovala obzvlášť v matematice. Její nadprůměrné známky jí přinesly stipendium a nakonec udělala bakaláře na Polytechnic Institute of New York University. Později si odnesla ještě magistra z Kolumbijské univerzity.

Asi si umíte představit, že i přes své vzdělání neměla shánění zaměstnání nejsnazší. Ale v létě 1980 vyhrála konkurz na letní stáž v Xeroxu a od té doby stoupala vzhůru. 

„Když jsem do té firmy přišla, nenapadlo mě, že bych se kdy stala její generální ředitelkou. Ale očekávala jsem, že budu úspěšná. Matka mě vychovávala ve víře, že když budu tvrdě dřít, bude to dobré.“

Pro Burns to v Xeroxu bylo více než dobré. Zůstala ve společnosti téměř čtyři dekády a nakonec se vyhoupla na nejvyšší možnou pozici. Kariérní postup ale samozřejmě nebyl snadný. Začínala jako asistentka Waylanda Hickse a myslela si, že jde o čistě administrativní pozici. Ale brzy si uvědomila, že příležitost je mnohem větší.

Respekt si získala svým sebevědomím a schopnostmi, posunula se na pozici výkonné asistentky, z ní na pozici zástupkyně ředitele manufaktury, dále na pozici senior zástupkyně ředitele a nakonec přebrala pozici CEO od jiné ženy – Anne Mulcahy. Ta o ní v rozhovoru pro Fast Company řekla:

„Věc, které si na Ursule a její práci v senior managementu cením nejvíc, je její odvaha říct pravdu. I když je ta pravda nepěkná.“

Burns po odchodu z pozice v roce 2016 sice trochu zmizela ze světel reflektorů, ale rozhodně neodešla do důchodu. Stala se předsedkyní a členkou představenstva několika světoznámých firem a organizací.

Nezáleží na tom, co bude Burns dělat po zbytek svého života, do historie Spojených států už se zapsala. Je vzorem pro všechny znevýhodněné ženy, kterým nikdo neprorokuje zářnou budoucnost. Ke svému odkazu pro mladé ženy ve světě byznysu říká: 

„Všechny jsme průkopnice. Každá jedna z nás.“

#uspesnezeny #ursulaburns #xerox #leader #uspech #bohatstvi #feminismus #milionarka #milionar #byznys

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
3 minuty
3 minuty
8 minut
4 minuty
4 minuty
6 minut
3 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty