28.02.2020 4 minuty čtení

Když milujete to, co máte, máte všechno, co potřebujete

Nejde o žádné zaklínadlo, ale o životní rovnici, která, sice ne doslovně, ale platí. Všimněte si, že naprostá většina negativně založených lidí se upíná k tomu, co nemají a co jim chybí. Výsledkem nemůže být nic jiného, než další pesimistický postoj.

V období plném strachu z šířícího se koronaviru se zkusíme chvíli zabývat myšlenkou štěstí a vděčnosti. Doufám, že to alespoň někomu pomůže na moment přijít k jiným myšlenkám, které jsou o něco veselejší, než je současná úroveň nálady. I přes to ale začneme trochu negativně. Nebo možná ne přímo negativně, ale minimálně trochu smutně.

Každý si přeje mít dokonalý život. Uveďme si příklad takového Josefa (prostě Pepa), kterého jsem si vymyslel, ale myslím, že by s trochou nadsázky mohl odpovídat průměrnému skutečnému Pepovi. Touží mít perfektní práci a dokonalou kariéru. Ideálně aby mohl pracovat odkudkoli a jen pár hodin týdně. Také touží mít milující manželkou a hodné a zdravé děti. K tomu by si samozřejmě přál moderní velký dům na tom nejlepším místě. A nesmíme zapomenout na pár milionů na účtu.

Když se na tohle Pepa upne, tak bude zle. Kdo se ale zaměří na věci, které má, může zažívat opravdovou radost a skutečné štěstí. Jak to? Soustředění na hojnost v životě (kterou mimochodem máme, jen si to neuvědomujeme) je o mnoho lepší přístup, než být neustále frustrovaný z toho, že nám něco chybí. Když se upneme na nedostatky, máme pocit, jako bychom selhali.

Problém je v tom, že se porovnáváme s někým, kdo je na úplně jiné životní úrovni, než jsme my. Anebo s někým, kdo ani neexistuje. Když se Pepa zaměří na nedostatky, bude mít pocit, že selhal, i když se mu ve skutečnosti může opravdu velmi dařit. Máme totiž tendenci přehlížet věci, které považujeme za základní a samozřejmé. Musíme si ale uvědomit, že tak úplně samozřejmé nejsou. Střecha nad hlavou, fungující elektřina, pitná voda v každém domě, plná lednice jídla nebo skvělý životní partner, se kterým se sice ne vždy pohodneme, ale stejně se milujeme. Začněte milovat to, co už máte a buďte za to vděční. Zmocní se vás pocit hojnosti a naplnění.

Být vděčný, ale ne spokojený

Teď je nutné zmínit, že slova uvedená výše nikoho nemají vybízet k tomu, aby se vzdal svých snů a řekl si: „OK, tohle co mám, mi stačí, musím se s tím spokojit.“ To určitě ne. Celé to je jen o nastavení mysli, vnímání vlastního života pozitivněji a nezaměřování se na nedostatky. Myslím, že by to šlo vystihnout slovy z nadpisu této části: „Být vděčný, ale ne spokojený.“

Motivační řečník a životní kouč, Anthony #Robbins, v jednom z podcastů uvedl, že tajemství bohatství je vděčnost. A to je velká pravda, protože člověk může mít na účtu miliardu, ale pokud bude neustále frustrovaný, že nemá dvě, tak bude jeho život smutný. Robbins tvrdí, že to lze vnímat i opačně. Pokud budete mít málo, ale budete za to vděční, stanete se nejbohatším člověkem na světě.

Když se vrátíme k našemu Pepovi, tak zjistíme, že je v práci velmi úspěšný, má zdravou rodinu a bydlí v pěkném domě. Ale kvůli tomu, jak má nastavenou svou mysl se zaměřuje na nedostatky, a tak je frustrovaný, i když, co se týče hmotných věcí, patří mezi majetnou část populace.

Naučit se být vděčný je začátek vaší cesty k úspěchu, protože pokrok a růst vyžaduje využívání zdrojů, které máte. Buďte konzistentně vděční. Přinese to do vašeho života mnoho štěstí a pozitivní nálady.

#osobnirozvoj #spokojenost #vdecnost #potreba #zivot #uspech #stesti #radost

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.