Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
28.02.2020 5 minut čtení

Proč firma Zappos objednává uchazečům o práci na letiště řidiče? Firemní kultura na prvním místě

Inspirujte se spolu se mnou výjimečnou firemní kulturou firmy Zappos. Proč vždy objednává uchazečům o práci na letiště řidiče? A proč nabízí lidem peníze za to, že pro ni nebudou pracovat? To se dozvíte v článku!

Ještě než Amazon koupil firmu Zappos za 1,2 miliardy dolarů, už tenkrát byl tento online obchod s botami proslulý dvěma věcmi: výjimečným zákaznickým servisem a věhlasnou firemní kulturou.

Jak jednou řekl CEO Tony Hsieh: „Zappos je firma zaměřující se na zákaznický servis, která náhodou i prodává boty.“

Zappos všechny své operátory v callcentrech motivuje, aby si vytvořili se zákazníky emoční spojení a aby je během každé interakce ohromili. To vysvětluje reputaci založenou na zákaznickém servisu.

Ale jak vytvořit silnou, zdravou kulturu – zejména když se vaše společnost rozrůstá?

Zappos má 10 hlavních zásad, které se musí dodržovat napříč celou organizací. Ale nejdůležitější jsou prý při jejich výběrových řízeních.

Zappos má dvě úrovně pohovorů. První se soustředí na schopnosti, zkušenosti, na pravděpodobné zapadnutí do týmu – prostě takové ty klasiky.

V dalším kole HR oddělení vyhodnocuje čistě souznění člověka s firemní kulturou Zapposu. Hsieh řekl v roce 2010 časopisu Forbes, že abyste práci dostali, musíte projít oběma koly.

„Odmítli jsme mnoho talentovaných lidí, o kterých jsme byli přesvědčeni, že by na výsledky naší firmy měli okamžitý pozitivní dopad. Protože firemní kultura je pro nás priorita číslo jedna, jsme ochotni se vzdát krátkodobých profitů či růstu zisků, abychom si mohli být jisti, že máme nejlepší možnou kulturu.

Ve skutečnosti po zkušební lhůtě nabízíme lidem 2 tisíce dolarů, aby pro Zappos nepracovali. Lidé, kteří zůstanou, se do naší firemní kultury hodí.“

Další trik Zappos je najmout řidiče, který přiveze uchazeče, kteří na pohovor přiletěli letadlem, na letiště. Následně se leadeři ze Zappos ptají řidiče, jestli byl uchazeč milý nebo naopak nepříjemný či povýšený. Nezáleží na tom, jak moc je člověk talentovaný, když neumí zacházet s lidmi s úctou, nikdy nepostoupí do dalšího kola.

Ambiciózní firmy přitahují ambiciózní zaměstnance

„Talent násobí. Čím více energie a pozornosti do něj investujete, tím více získáte.“

– Marcus Buckingham, autor a byznys kouč

Vezměte to od začátku. Ať už prodáváte letenky, brýle, softwary nebo burrita, musíte mít skvělý produkt. Konec konců, talentovaní lidé chtějí pracovat ve firmách, které budou mít skutečný dopad. Chtějí změnit svět. I když jen trochu. A existuje mnoho způsobů, jak se stát světovými.

Ač prodáváte „nudný produkt“ jako třeba jídlo v restauraci, můžete ho nabízet tak, aby byl zážitek pro zákazníky naprosto unikátní. Můžete mít unikátní koncept. Například každou sobotu vytvořte speciální tématický brunch, jako to dělá Sociální Bistro Střecha.

Skvělého šéfkuchaře totiž výzvy a bezuzdná kreativita zláká určitě víc, než když dostane o 5 tisíc více nebo méně. Pokud pro něj budou primární peníze, není to váš člověk.

Vytvořte zdravou kulturu, která bude lidi podporovat

„Pokud máte to štěstí a někoho zaměstnáváte, máte morální povinnost zajistit, aby se lidi do práce každé ráno těšili.“

– John Mackey, CEO Whole Foods

Firemní kultura v tom může obrovsky pomoci. Pomáhá vám najmout top zaměstnance a udržet si je. Ano, já vím, zní to všechno moc hezky, ale jak se to ve skutečnosti udělá? Ve dvou základních krocích.

  1. Zajistěte zdravé a příjemné pracovní prostředí.
  2. Vyberte si pozitivní týmové hráče.

 

Ujistěte se, že vaše kanceláře, obchod i sklad jsou místa, na kterých lidé chtějí trávit čas. Vybavte je potřebnou technologií, moderními přístroji a všemi nástroji, které k bezpečné a efektivní práci potřebují. Sváča a pití zdarma také neuškodí. Každý jeden detail nestojí moc a může přispět k tomu, že se zaměstnanci budou do práce každé ráno těšit.

A základem fungujícího týmu jsou jednotlivci. Najděte chytré, přátelské, nadané a pozitivní zaměstnance. To položí základy vaší firemní kultury a určuje to náladu, která bude na pracovišti panovat.

Podporujte zaměstnance v tom, aby o vás mluvili

Když uvidíte na Instagramu svého kamaráda, který přidává fotky z hotelu a pěje chválu na servis a prostředí a potom sponzorovaný příspěvek od hotelu, jakému příspěvku budete přikládat větší váhu?

Skuteční lidé, kteří mají dobrou zkušenost s prací pro vaši firmu, jsou reklama k nezaplacení. Pokud svou práci milujete, pravděpodobně to řeknete přátelům a rodině. Nestačí vyvěsit inzerát na Jobs nebo LinkedIn. Ptejte se zaměstnanců, jestli o někom neví. Lidé, které doporučí, se často ukážou jako skvělá volba.

Firemní kultura je organická a mění se

Jak vzniká firemní kultura je podobná otázka, jako jestli byla dřív slepice nebo vejce. Přijdou nejprve skvělí lidé, kteří vytvoří zdravou firemní kulturu, nebo zdravá firemní kultura přitahuje skvělé lidi?

Odpověď zní: A není to jedno?

Lidé o kultuře často mluví jako o nějaké tradici, hodnotě, která se předává z generaci na generaci (a mnohdy tomu tak je), ale kultura se neustále mění. A někdy ji musíte pošoupnout správným směrem.

  1. Kultura se mění spolu s růstem společnosti.
  2. Zaměstnanci ji obohacují a přímo ovlivňují.
  3. Nežádoucí chování a lidi, kteří se od kultury odvrátili, eliminujte.

 

„Firemní kultura je základem budoucích inovací. Práce podnikatele je tento základ postavit.“

– Brian Chesky, spoluzakladatel a CEO Airbnb

#team #nabor #hr #zappos #airbnb #leader #nabor #firemnikultura #uspech #podnikani #byznys

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
5 minut
10 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty
5 minut
3 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
5 minut