Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
28.02.2020 4 minuty čtení

Jak zastavit pochyby a odblokovat mysl?

Ráno vstanete a možná ještě než dojdete do koupelny nebo do kuchyně, už koukáte na svůj telefon. Možná ho používáte jako budík a máte ho přímo vedle postele. Tak vstávají miliony lidí denně, je to dnes naprosto běžné.

Telefon vás vtáhne do zpráv – od vašich blízkých, z domova, z práce i ze světa. Ještě ležíte v posteli, nebo si čistíte zuby, a už víte, co je nového. Cestou do práce možná čtete zprávy v médiích, posloucháte rádio, podcasty nebo vyřizujete e-maily. V práci pokračujete v brodění se informacemi. Někdy se to brodění může zdát jako nekonečné, úmorné a unavující… Vědci z kalifornské univerzity porovnávali, kolik informací denně přijímáme oproti předchozím desetiletím. A došli k závěru, že oproti 80. letům vstřebáváme po roce 2000 až 4x více informací denně. A teď si představte, na jaké číslo by asi vědci přišli dnes se všemi sociálními sítěmi, kterých je už více než na prstech obou rukou.

Informací přibývá, ale nic jiného se nemění

Dalo by se očekávat, že na vzrůstající počet informací bychom měli reagovat – zavést ve školách takové předměty jako je práce s informacemi a  pamětí, strategie rychlého čtení a měnit starobylé způsoby dělání poznámek. Mladí lidé by díky tomu snadněji studovali, maturovali a do zaměstnání nastupovali vybavení těmito dovednostmi. Zvládali by “brodění” informacemi levou zadní. Jenže k tomu zatím nedochází, bohužel. 

A protože mají mozky milionu lidí se vstřebáváním všech informací mnohonásobně víc práce, vzrůstá počet vyhoření, zdravotních problémů, přetížení, depresí a nespavostí. Hlava ani nervový systém neví, co se všemi informacemi dělat. Představte si váš mozek, který musí denně informace o objemu vysokého štosu papírových novin přijmout a rozhodnout se, co s nimi dál. Jestli je uložit, tak kam? Jestli je vyndat z hlavy ven, tak jak? Které číst a které ne? A jak si všechny ty informace, povinnosti a to-do-listy vyndat z hlavy než půjdete spát?

Hoďte vašemu mozku záchranný kruh 

Jak můžete vašemu mozku a tím pádem celému vašemu tělu ulehčit? Na vstřebávání informací, učení, dělání poznámek i “vyndavání” informací z hlavy jsou skvělé myšlenkové mapy. Zapojí obě mozkové hemisféry, logická část mozku vyhodnotí, co k sobě tematicky patří, a kreativní se zase vyřádí v barvách, obrázcích nebo infografice. Myšlenkové mapy můžete používat při učení sebe i ostatních, plánování akcí, zápisech z porad a jednání, pro utřídění myšlenek, zkrátka na cokoli vás napadne. 

Vaše hlava to ocení a vy si uděláte jednoduchým a účinným způsobem pořádek a jasno v tom, v čem právě potřebujete. Když naučíte myšlenkové mapy své blízké a děti, ušetříte jim spoustu času, trápení, nervů a stresu. Budou je moci používat na cokoli, kdekoli a kdykoli. Jsou tak jednoduché, že je budou používat do konce života. Milovníky techniky určitě potěší, že existuje mnoho programů a aplikací na vytváření digitálních myšlenkových map, které je možné dál “větvit” a rozšiřovat v mobilech, na tabletech a na počítačích. 

Dále si můžete pomoci tím, že si budete dělat poznámky do knížek. Ano, čtete správně. Přesně to, co jste měli zakázané jako děti od rodičů nebo ve škole, aby knihy a učebnice vydržely zachované pro další generace. Mozek poznámky v knihách a dokumentech miluje. Vaše mysl zajásá, že si může psát přímo do knihy. Možná si už teď podtrháváte, co takhle přidat také strategii barev, symbolů a poznámek? Stejně jako u myšlenkových map, tuhle “lahůdku pro mozek” vám dovolí i čtečky knih nebo tablety. 

Zapojte svou kreativitu, vytvořte si osobní systém a váš mozek se zaraduje a informace mnohem lépe uloží. Jděte vašemu mozku naproti a on vám to vrátí jasnou myslí a skvělou pamětí. 

#osobnirozvoj

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Já upřímně velice často využívám myšlenkové mapy. Nicméně poznámky do knížek vyzkouším. Děkuji za tip! 😊
    0
  • Poznámky v knížkách zní zajímavě. To určitě vyzkouším. Díky za skvělý článek! :)
    0
Doporučené příspěvky