30.07.2018 2 minuty čtení

Apple a Samsung v ohrožení? SoftBank jim chce se svou novou platební aplikací konkurovat na domácím trhu

Jedna z největších světových technologických firem má v plánu se prosadit na expandujícím trhu s mobilními platbami. Softbank v současnosti spolupracuje s japonským Yahoo na spuštění mobilní platební aplikace s názvem PayPay.

Dokonce i v době chytrých telefonů a pokročilých bankovních systémů japonští spotřebitelé stále platí většinu transakcí v hotovosti. Platební karty, elektronické platby a jiné bezhotovostní systémy představují pouhou pětinu ze všech japonských transakcí.

SoftBank bude kromě Yahoo spolupracovat ještě s indickou společností Paytm, který je největším indickým zprostředkovatelem elektronických plateb. Jejich služba PayPay by měla v Japonsku soupeřit především s Applem, Samsungem, Alibabou a nejpopulárnější japonskou chatovací aplikací Line, kteří v zemi nabízejí podobnou platební službu.

Vláda se snaží současnou situaci změnit a už dříve v průběhu roku oznámila, že chce do roku 2025 počet bezhotovostních transakcí zvýšit alespoň na dvojnásobek. Rovněž tlačí, ve spojitosti s tokijskými olympijskými hrami v roce 2020, na obchody, aby přijímaly v hojnějším počtu bezhotovostní platby.

Paytm by měl být SoftBank nápomocný s prosazováním na japonském trhu. V Indii se jedná o lídra segmentu digitálních plateb, kde se očekává v příštích 5 letech pětinásobný nárůst objemu transakcí z 200 miliard až na bilion dolarů ročně. Paytm je mimo jiné i platební alternativou na investičním webu společnosti SoftBank.

Technologický fond společnosti o celkové výši 100 miliard dolarů, SoftBank Vision Fund, drží významný podíl v Paytmu jak napřímo, tak prostřednictvím svého podílu v čínském technologickém obrovi Alibabě, která rovněž vlastní podíl v indické společnosti.

Služba PayPay bude pro začátek využívat zákaznické základny uživatelů mobilního operátora SoftBank a 40 milionů uživatelů elektronické platební platformy společnosti Yahoo – Yahoo Wallet.

Mnoho asijských ekonomik včetně Číny a Indie se začalo pomalu přesouvat od hotovosti k mobilním a digitálním platbám. V Číně mobilní platby dosáhly v roce 2017 výše 32 miliard dolarů, což byl téměř 30 procentní nárůst oproti předcházejícímu roku, jak uvádí Čínská lidová banka.

PayPay má v plánu napodobit čínskou praxi ve využívání QR kódů, kde spotřebitelé používají své smartphony k placení za zboží skenování obrazců vytvořených ze série černobílých čtverců.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.