17.07.2018 3 minuty čtení

Možné důsledky obchodní války s USA? Třeba dražší Jack Daniel’s

Evropská unie pečlivě vybírala produkty, na které uvalí odvetné tarify v rostoucím obchodním sporu se Spojenými státy, tak aby maximalizovala hlavně jejich symbolický dopad. Jedním z těchto produktů je právě americký bourbon, který se u nás těší stále větší popularitě.

Stejně jako jsou cla na motocykly mířená především na Harley-Davidson, pak tarify na dovoz bourbonu cílí na výrobce Jack Daniel’s, destilérku Brown-Forman. Ta je největším celosvětovým výrobcem whisky a její nejznámější značka pocházející z Tennessee je zároveň druhou nejprodávanější whisky na světě, hned za značkou Johnnie Walker z produkce společnosti Diageo.

EU nově ukládá 25 procentní sazbu na dovoz zmíněných destilátů. Tento krok podle Brown-Forman způsobí zvýšení ceny o zhruba 10 procent.

Evropa klíčovým trhem pro whisky

Přestože největším trhem společnosti Brown-Forman zůstávají i nadále se svými 47 procenty Spojené státy, Evropa představuje další stěžejní trh s více než čtvrtinovým podílem ze všech prodejů. Důležitým faktem také je, že vícero členských států EU zaznamenalo růst hlášených prodejů, ať už se jedná o Německo (14 procent), Polsko (15 procent) nebo Českou republiku (12 procent). Polsko je pak spolu s Mexikem největším z rozvíjejících se trhů společnosti Brown-Forman v globálním měřítku.

Ačkoliv Jack Daniel’s získává oprávněně největší pozornost, je důležité si uvědomit, že také Woodford Reserve, super prémiová značka z kuchyně Browman-Forman, je také předmětem celní války, neboť se jedná rovněž o bourbon. Ten navíc zaznamenává podstatně větší růst prodejů než jeho levnější bratranec. Jedná se o nejprodávanější super prémiovou whisky na světě. Jen za loňský trh vzrostly prodeje distributorům a maloobchodníkům o 23 procent.

Zrající whisky Woodford Reserve

Zásah do černého?

Evropské odvetné tarify sice zasahují společnost Brown-Forman na tom nejbolestivějším místě (právě tam, kde v současnosti zaznamenává podstatné procento svých zisků, navíc na jejím nejrychleji rostoucím trhu s alkoholem), ukazuje se, že 10 procentní zvýšení ceny za prémiové americké lihoviny nemusí být až tak markantní, aby odradilo velké procento konzumentů právě těchto značek. Kdo nakonec zaplatí cenu za tarify jsou právě občané Evropské unie. Ve výsledku tak Brown-Forman nemusí být dovozními cly zasažen do takové míry jako ostatní průmyslová odvětví, na která byla opatření také mířena.

Stejně jako dovozní cla prezidenta Trumpa na dovoz evropské oceli a hliníku znamenají, že Američané budou platit vyšší ceny za výrobky z nich vyrobené, tak na zvýšení ceny produktů dovážených z USA budou doplácet právě občané EU. Už začátek obchodní války ukazuje, že v těchto bojích je jenom málo vítězů a největším poraženým je koncový spotřebitel.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.