Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
27.02.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 28.02.2020: Virová krize jako v roce 2009, USA mají 1. "poctivě" nakaženého a Slovensko panikaří

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno, svět má za sebou turbulentní týden, který začínal jako relativně poklidný, ale končí jako plný paniky, strachu, kontrol na slovensko-rakouských hranicích a prázdných regálů v supermarketech. Snad si o víkendu všichni aspoň trochu od všudypřítomného koronaviru odpočineme. A pokud by vám virus přece jen nedal spát, můžete veškeré pro byznys podstatné novinky na toto téma sledovat v naší nové skupiněÚspěšný den!

-----

Partnerem newsletteru je Energy financial group, která investuje do lepší energetické budoucnosti naší planety. Chci vědět víc!

-----

Slova dne

„Platí zde přímá úměra, kdy čím delší panika a šíření viru, tím budou hlubší jeho ekonomické dopady ve světě. Nelze tak vyloučit v krajním případě i větší ekonomický propad, a to i o velikosti recese v roce 2009.“

Ekonom #FrantisekBostl včera odhadl, že pokud by #koronavirus v Evropě dosáhl nejčernějšího scénáře, tedy že by činil problémy nejen dlouhodobě, ale i v mnoha a mnoha případech napříč státy, mohly by se jeho dopady na #ekonomika rovnat těm, které přinesla #financnikrize v roce 2009.

Pojďte diskutovat o dopadech koronaviru na byznys ve skupině Byznys versus Virus, o vyšší úrovni bytí ve skupině Biohacking či o moci přítomného okamžiku v Mindfulness skupině!

-----

Číslo dne

8400

#USA i přes Trumpova bláhová slova nervózní. V #Kalifornie se objevil první případ koronaviru u člověka, který nikam necestoval ani nepřišel do styku s nikým, kdo byl na cestách. Úřady nyní kvůli možnému šíření infekce monitorují celkem 8400 osob.

-----

Vítěz a poražený

Vir Biotechnology +72.12 % (60.20 USD)

Akcie biotechnologických firem současnou paniku milují. Společnost #VirBiotechnology, kterou financuje mj. Nadace Billa Gatese, oznámila, že ve spojení s firmou WuXi Biologic pracuje na vývoji léků proti viru #COVID19. Akcie za dva dny přidaly přes 220 %.

Tesla -12.81 % (679.00 USD)

Po #VirginGalactic (-23,58 %) začíná koronavirus propichovat další potenciální bublinu, tentokrát okolo automobilky #Tesla. Ta už tento týden kvůli slabým registracím nových vozidel a obavám z ekonomického útlumu ztratila téměř 200 USD na akcii.

-----

Burza

Investorům včera opět kvůli panice okolo koronaviru povolily nervy a #WallStreet ztrácela na všech frontách přes 4 %. Index #SP500 zažil nejhorší den od roku 2011, tento týden už ztratil přes 11 % a index #PX Pražské burzy přes 8 %.

Pro více informací ze světa burzy a investic sledujte analytiky Štěpána KřečkaMichala StupavskéhoSaxo Bank či portál Investujeme.cz.

-----

Bleskově

Čeští bojovníci o nákupní košíky a lovci slev mají nového favorita. Populární #Kaufland na trůnu jedničky maloobchodních tržeb vystřídal #Lidl, který loni ty své navýšil o 10 % na 58 mld. Kč a předčil všechny ostatní řetězce.

Mexické pivo #Corona zažívá těžké časy. Blízkost názvu s koronavirem (angl. coronavirus) způsobuje, že lidé v panice na internetu hledají spojení "corona beer virus" a přestávají mít o toto pivo zájem. Jó kdyby hloupost nadnášela, to by bylo letců!

#Slovensko zavádí poměrně radikální opatření v rámci snahy ochránit zemi před koronavirem. Kromě kontrol všech pasažérů na všech letištích země ode dneška rovněž zavádí plošné kontroly pasažérů automobilů na hranicích s #Rakousko.

 Odklepnuto! Akcionáři společnosti #CME na valné hromadě odsouhlasili akvizici ze strany Kellnerovy #PPF. Nejbohatší Čech tak za 2,1 mld. USD (48 mld. Kč) získá mimo jiné televizi Nova, slovenskou Markízu a další televizní stanice na Balkáně.

▶ Znáte oblíbené masové kuličky z #IKEA? Od letošního srpna se v jídelnách tohoto prodejce nábytku objeví i jejich rostlinné napodobeniny, které by měly sledovat současný trend "falešného masa" a pomoci v plánovaném snížení uhlíkové stopy společnosti.

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.czEuro či Forbes Česko.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty