27.02.2020 4 minuty čtení

Myslíte si, že pohlední lidé jsou úspěšnější v pracovním životě? Čínská studie naznačuje opak

Už vás někdy napadlo, jak krása souvisí s pracovním úspěchem? Mě zrovna dnes. A předpokládala jsem, že se touto problematikou už muselo zabývat mnoho studií. Po krátkém průzkumu si musím dát za pravdu. Chcete vědět, co si o kráse a práci myslí věda?

Výzkumy naznačují, že lidé, kteří jsou viděni jako atraktivní, dostávají vyšší plat, lepší pracovní hodnocení od nadřízených a lépe se jim hledá práce. Dokonce se ukázalo, že pohlední CEO přináší firmám lepší výnosnost akcií. Proč tomu tak je?

Částečně to může být způsobeno tím, že krásnější lidé bývají sebevědomější, takže dělají lepší dojem, částečně tím, že v nás atraktivní lidé automaticky vzbuzují pocit důvěry.

Dalším důvodem bude, že jsou firmy přesvědčeny, že si zákazníci raději nakoupí produkty a služby od pohledných zaměstnanců. To je jedním z důvodů, proč firmy jako například maloobchod Abercrombie & Fitch vzhled používají jako kritérium náborového procesu. Abercrombie tvrdí, že to přestal dělat v roce 2015, ale pravda je, že u většiny firem tento fenomén přežívá, ačkoliv se k němu nehlásí.

Existuje ale i posun opačným směrem. Určitě si všímáte čím dál tím častějšího obsazování herců, kteří nejsou objektivně krásní nebo mají nějaké vady na kráse, například do televizních reklam. Firmy používají „skutečné lidi“ namísto vyphotoshopovaných modelek, aby vytvořily dojem autenticity.

To, že má tento trend smysl, potvrzuje i profesorka z Daytonské univerzity Chun Zhang, která spolu se svými kolegy přišla ve studích na situace, při kterých krása není zvýhodněním a naopak se může zaměstnancům vymstít.

Krása může znamenat odcizení

V první studii profesorky Zhang si vědci kladli za cíl zjistit, jak vidí servis poskytnutý atraktivními zaměstnanci zákazníci. Pozvali 309 vysokoškoláků, aby si přečetli stejný popis průběhu večeře v restauraci a následně se podívali na fotku člověka, který jim byl popsán jako číšník nebo číšnice.

Účastníci se dívali buď na ženu nebo muže, jejichž obličejové rysy byly upraveny tak, aby se přibližovaly buď k atraktivitě či k neatraktivitě. To vše na základě předchozího výzkumu definujícího krásu. Stejná metoda byla použita pro „změření“ objektivní úrovně krásy účastníků.

Následně výzkumníci požádali účastníky studie, aby ohodnotili atraktivitu obsluhy a jak „psychologicky blízcí“ jim zaměstnanci restaurace připadali. Účastníci taktéž hodnotili zákaznickou zkušenost, spokojenost se servisem a to, jak jim byla obsluha sympatická.

Výsledkem experimentu bylo, že „psychologická blízkost“, kterou účastníci studie pociťovali, se přímo odrážela na jejich hodnocení služby. Pokud jim tedy číšník nebo číšnice připadali cizí a nepřístupní, častěji je ohodnotili negativně. Lidé, kteří objektivně nepatřili mezi nejkrásnější a považovali obsluhu za atraktivní, tento pocit odcizení pociťovali nejčastěji.

Záleží na tom, co si myslíme o sobě?

V navazující studii, které se zúčastnilo 237 lidí, kteří čekali na svůj let na třetím největším čínském letišti v Guangzhou, byl výsledek podobný. Změna byla v tom, že atraktivita účastníků studie se neměřila objektivním hlediskem, ale jejich vlastním subjektivním názorem na sebe samé.

Účastníci byli požádáni, aby si přečetli scénář, ve kterém od letušky či stevarda dostávají jídlo nebo jinou službu. Povídání bylo samozřejmě doplněno fotkami „atraktivních“ či „neatraktivních“ členů posádky letadla.

Zjištění byla jednoznačná: účastníci, kteří se neshledávali atraktivními, se nedokázali s atraktivní obsluhou ztotožnit a kvalitu služby častěji viděli negativně. Navíc lidé, kteří vypověděli, že neexistuje spojení mezi atraktivitou a schopnostmi, hodnotili krásné zaměstnance negativněji.

Ve třetí studii se výzkumný tým zaměřil na zákazníky v obchodním centru, kteří přišli do přímého kontaktu se zaměstnanci obchodů. Výsledky také potvrdily tezi předchozích dvou studií. Jasné spojení mezi negativní zákaznickou zkušeností člověka, který není atraktivní, když ho obsluhuje někdo, kdo atraktivní je.

Ve světě, který vyzdvihuje a privileguje krásné lidi, přeci jen existují situace, ve kterých je lepší vypadat průměrně.

#krasa #studie #psychologie #sociologie #uspech #cina #vyzkum #veda #charisma

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Velmi zajímavý článek, Naty!
  +3
 • Dobré téma, kterému se zatím moc pozornost asi nevěnuje. Aspoň teda já osobně jsem o tom nikde zatím nečetl, ačkoliv sám jsem nad tím nedávno přemýšlel :D podle mě vzhled (ať už si to přiznáme nebo ne) tak má nemalý vliv na práci, stejně tak jako má vliv na běžný život. Lidé se totiž ještě nad spoustou věcí nepovznesli :))
  0
  • Je to tak. Na druhou stranu myslím, že fyzické predispozice nejsou až tak rozhodující. Hlavní podle mě je, jak s nimi člověk naloží, jak se upraví a oblékne. A taky jak se díky tomu cítí.
   +1
  • Určitě nejsou rozhodující, jen pokud bychom zacházeli do detailu mohou hrát jistě roli :) Ale ve výsledku jak říkáš, stejně hlavně záleží na tom, jak se sami cítíme. :)
   0
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky