09.05.2019 6 minut čtení

Kryptoměny jako nástroj elitářů a gangsterů aneb komu budou bitcoin a spol. opravdu sloužit?

Kryptoměny se během posledních tří let staly hojně diskutovaným tématem. Jejich zastánci hovoří o vzniku revolučního platebního systému, jenž zajišťuje anonymitu, bezpečnost a rozšiřuje lidský prostor svobody. Z řad odborníků však sílí kritika, že tyto neregulované digitální peníze mohou vést k posílení elitářství finančních kruhů, upevnění moci ilegálních mocenských organizací a opresi běžných střadatelů.

Přiznejme si to hned na začátek – některé z těch příběhů zněly zkrátka příliš dobře. Ostatně bylo jich bezpočet a člověk si při jejich pročítání nutně musel klást otázku, zdali nejsou až moc růžové a tak trochu (nebo možná i značně) přikrášlené. Scénář byl přitom často velice podobný, přesto se dosud neomrzel.

Mladík na vysoké či čerstvý absolvent milující moderní technologie a vše kolem nich se na nějakém fóru či od známého dozvěděl o bitcoinu. A to ještě v dobách, kdy se tato první významná kryptoměna nacházela prakticky v prenatálním věku. Za ušetřené kapesné či z části první výplaty ji spíše z čisté zvědavosti nakoupil a na několik let pustil z hlavy. Jaká pak byla jeho radost, když následně zjistil, že naslepo provedená investice zaznamenala lepší zhodnocení, než kterého dosahují ti nejlepší investiční profesionálové! Následoval prodej, odchod z nenáviděné práce a konec nudného každodenního „přežívání“! Svět byl nově otevřen luxusu, cestování s vůní exotiky a plnění všemožných i nemožných snů a představ.

Jistě se vám tato story zdá povědomá a v některé z podob jste ji již mnohokrát zaznamenali. Nová digitální revoluce měla přinést (minimálně finanční) svobodu odvážlivcům z nastupující generace. Jenže je vše opravdu tak skvělé, jak se na první pohled zdá? Někteří přední ekonomové v posledních měsících přináší mnohem pochmurnější obrázek celé věci.

Elitářství na steroidech

Ne snad, že by nezanedbatelné procento těchto příběhů nebylo v jádru pravdivých. Díky bitcoinu a jeho kryptobratrancům pohádkově zbohatlo nemalé množství lidí, přičemž například mnohé asijské státy v čele s Čínou se ocitly v čele tohoto peletonu úspěchu.

Avšak člověk pro příklady ani nutně nemusí opouštět naši rodnou zem. Jsem si jist, že i ve vašem okolí bez větších obtíží naleznete odvážlivce, kteří si sice díky své kryptoměnové investici nepořídili nový model sportovního Jaguaru, nicméně i tak pěkně obohatili své bankovní konto. Jenže s rozšířením kryptoměn mezi veřejnost se začínají objevovat dosti vlivné hlasy, výstražně zvedající prst do výše. K překvapení mnohých se přitom jedná o dosti zvučná jména.

Obecná argumentace zastánců a fanoušků kryptoměn totiž sleduje základní argument, že masové rozšíření tohoto způsobu peněžních transakcí či alespoň širší aplikace jeho podkladové technologie blockchainu povede k větší svobodě uživatelů a demokratizaci financí. Odpadne totiž nutnost spoléhat se na banky, brokery a další finanční skupiny, které si mohou diktovat podmínky a své klienty tak svým způsobem zahánět do rohu. Zní to logicky, ovšem má to i svá rizika.

Jako jedna z velkých figur ekonomie a finančnictví se o nich nedávno pro rozličná americká média rozpovídal i držitel Nobelovy ceny za ekonomii a vlivný akademik Joseph Stiglitz. Tento spíše levicově orientovaný myslitel totiž varoval, že kryptoměny se právě díky absenci jakékoli efektivní státní regulace mohou potenciálně stát pravým opakem toho, o čem hovoří zastánci. Tedy nástrojem útlaku.

„Jakmile kryptoměny naberou na síle, vlády na ně použijí doslova "regulační kladivo“." Joseph Stiglitz

Anonymita platebních transakcí totiž dle něj vyhovuje především ilegálním organizacím či bez obalu řečeno „gangsterům“. Jejich kriminální mocenské organizace tak díky bitcoinu a dalším získávají skvělý nástroj na rozšíření svého vlivu v rámci šedé ekonomiky. Utajit podezřelé transakce je dle jeho mínění nyní mnohem snazší, s čímž souvisí i ztížená dohledatelnost původu daných peněžních prostředků ze strany finanční správy i policie. To vše přitom může vést až k ohrožení standardní legální ekonomiky.

Člověk však nemusí hned sestupovat do kriminálního podsvětí. Další varování se totiž týká spíše specializace a adaptace finančních kruhů na kryptoměny. Ta je u nich díky vlastnictví většího množství zdrojů logicky rychlejší a větší než u běžných investorů.

Vzniká tedy obava z toho, že efektivní správa či investování do kryptoměn bude v nejbližší budoucnosti vyžadovat pochopení a vlastnictví technologií, jež nebudou běžné veřejnosti zdaleka přístupné. To ve výsledku povede k posílení již existující moci finančních elit nad burzami i globálním měnovým systémem.

Pravděpodobně nejčastěji je v tomto případě zmiňován vývoj složitých algoritmů, které profesionálům pomáhají s efektivním a silně profitabilním obchodováním kryptoměn tzv. 24/7, tedy non stop sedm dní v týdnu. Takovýto „výzkum“ je přitom velice technologicky, znalostně i finančně náročný a dle kritiků tak dochází k shlukování a silnému nárůstu moci těch, kteří tohoto jsou schopni. O demokratizaci a větší svobodě proto nemůže být řeč. Běžný technologicky nevybavený a podkapitalizovaný investor či uživatel musí tratit.

Pokrok nezastavíš!

Zní vám to vše spíše jako výňatek z nějaké konspirační teorie? Ano, vypadá to tak. Nicméně je třeba říci, že podobné pochyby vznáší kromě Stiglitze i třeba Warren Buffett či ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde. Je zkrátka třeba si přiznat, že každá nová technologie může být potenciálně zneužita.

Nicméně zájem investorů o kryptoměny navzdory tomu rozhodně neutuchá. Jako důkaz zmiňme letošní růst ceny bitcoinu, který už od začátku roku přidal více než 60 % a zatím to nevypadá, že by se měl zastavit.

Na odpověď na otázku, zdali se bitcoin stane liberalizačním či spíše otrokářským nástrojem, si tedy pravděpodobně budeme muset pár let počkat.

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.