Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
26.02.2020 4 minuty čtení

Neiro Alessandri, zakladatel Technogymu, vybudoval z garáže svých rodičů podnik v hodnotě 2.2 miliardy eur

Světově známý výrobce fitness vybavení z malého italského městečka začal snem jednoho mladého kluka, který neměl peníze ani kontakty, ale rozuměl technice, měl cit pro design a odvahu. Dnes jeho práci zná celý svět.

Jeho jméno jste pravděpodobně nikdy neslyšeli, ale za to je dost možné, že jste už někdy využili jeho produkty, alespoň za předpokladu, že jste někdy byli ve fitness centru. Nerio Alessandri je zakladatel značky Technogym, která s 50 miliony uživatelů napříč 100 zeměmi světa, patři mezi jednoho z nejpopulárnějších výrobců posilovacího náčiní na světě. Od roku 1983 nabízí širokou škálu fitness vybavení od činek až po veslařské trenažery. 

Technogym v minulosti již osmkrát dodal vybavení i pro Olympijské hry, chystá se spolupracovat i s letošními hrami v Tokiu, v minulosti sponzoroval například světoznámý závod Formule 1 nebo fotbalové týmy, jako A.C. Milan. Odhadovaná hodnota společnosti je v tuto chvíli 2.2 miliard €, a od té doby, kdy vstoupila v roce 2016 na burzu, její akcie narostly o 156 %.

Alessandri v rozhovoru pro CNBC řekl, že zpočátku financoval společnost sám a to mu pomohlo nastavit její udržitelný růst. Dostatečný příjem pro chod společnosti se mu podařilo zajistit z pravidelných zakázek, Teprve před 12 lety, tedy zhruba 25 let od založení, se společnost rozhodla vstoupit do sektoru soukromého kapitálu. 

Skromné začátky

Ještě před tím než Alessandri rozjel velký byznys a vydobyl si zájem Billa Gatese, Arnolda Schwarzenggera nebo Sylvestra Stallona, první prototypy fitness vybavení navrhoval v garáži svých rodičů v Itálii.

Ve své knize „Born to Move“ Alessandri popisuje, že jeho rodiče byli farmáři: 

„Neměli jsme moc peněz, ale rodiče ze mě vychovali důstojného a skromného člověka.“

Poměrně rychle si uvědomil, že pro jeho rodinu představují peníze problém, takže se v deseti letech rozhodl, že svým rodičům vypomůže a nastoupil na brigádu ke svému dědečkovi, u kterého ve skladě balil ovoce. 

Ve dvanácti letech ho napadlo, že by si mohl vydělat více peněz, kdyby zhodnotil svou vášeň pro technický a mechanický design. Poměrně brzy si tím začal vydělávat.

„Jeden z mých bohatých spolužáků si v roce 1970 koupil přenosné stereo, ty byly v té době velice drahé. Když ho přestalo bavit, koupil jsem ho od něj za polovinu ceny, zrenovoval ho a znovu prodal.“ Stejným způsobem Alessandri zrenovoval a prodal i skútr Caballero nebo automobil Volkswagen Golf.

Pak přišel byznys

Nedlouho po dokončení střední školy začal Alessandri uvažovat o vlastním podnikání. Nejdříve se pokusil uskutečnit svůj dětský sen – chtěl se stát módním designerem a poslal dopis italskému návrháři, který v sousedství otevíral obchod – Příjemcem nebyl nikdo jiný než světoznámý Giorgo Armani.

Odpovědi se mu nikdy nedostalo, ale když navštívil místní posilovnu, začal ho zajímat svět fitness. Přišlo mu, že posilovna v jeho městě má jen velmi jednoduché vybavení. Tehdy ucítil příležitost pro využití svých designérských schopností, přesunul se do otcovy garáže a tam ve 22 letech, v roce 1983 založil Technogym.

O práci neměl nouzi, právě naopak, poměrně brzy musel skončit ve své práci, aby mohl věnovat více času zakázkám s vybavením do posiloven. Nakonec mu začala být garáž malá a svůj rostoucí byznys přestěhoval do staré továrny na matrace.

Neiro s „Rockym“

Kultura podnikání

Alessandri tvrdí, že důležitým faktorem stojícím za úspěchem Technogymu bylo i soustředění se na firemní kulturu.

Jeho cílem je zanechat po sobě odkaz pro příští generace. Jak sám říká, ke svému podnikání stále přistupuje s „vášní“ a „zvědavostí“ což ho pohání v cestě neustálého zlepšování se. Důležitým bodem při podnikání je i upřímnost a transparentnost, říká Alessandri. Co dodat, italský duch se v něm zjevně nezapře.

Sídlo společnosti do dnešního dne zůstalo v Alessandriho domovském městě Cesena. K dnešnímu dni zaměstnává okolo 2 300 lidí, má 14 poboček na všech kontinentech a nabízí vybavení posiloven, fitness center a wellness do celého světa.

Dost možná, že najdete odkaz jednoho italského kluka, který se nebál prorazit, i ve vaší posilovně. 

#Technogym #NeiroAlessandri #Cesena #Italie #podnikani #fitness #byznys #posilovna #gym #motivace #Stallone 

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
3 minuty
6 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
5 minut