25.02.2020 5 minut čtení

Sheryl Sandberg, nejmocnější žena ve Facebooku, odhalila 3 know-how svého leadershipu

Různé firmy vyžadují různé druhy leadershipu. A firma, která se konstantně proměňuje tak rychle, že ráno můžete přijít do úplně jiné kanceláře, než ze které jste večer odešli, potřebuje velmi specifický leadership. Právě Sheryl Sandberg ho ovládá.

Zdroj: About.fb.com

Je stejně dobrá v rušení a změnách plánů, jako je v jejich tvoření.  Ví, že se v byznyse, ve kterém se pohybuje, každý den může objevit nová konkurence, nové nebezpečí a také nová příležitost. Dnes neexistuje jedna jednoduchá a přímá cesta, jak rozdávat příkazy, abyste sklidili úspěch.

Jako COO Facebooku, což je něco jako pozice provozní ředitelky, ví o managementu a leadershipu ve společnosti 21. století víc než kdokoliv jiný. Podle Investora, podnikatele a byznys stratéga Reida Hoffmana, který shodou okolností píše pro Medium, by Sandberg mohla s přehledem vést tým 4, 400 i 4000 lidí. 

Sandberg sama naplánovala své zasnoubení

O Sandberg se právě teď mluví především v kontextu nedávného oznámení zasnoubení s přítelem Tomem Bernthalem. Ve svém Facebookovém statusu (kde jinde) se na Valentýna svěřila, že své zasnoubení plánovala sama a povzbuzuje v něm ostatní ženy, aby udělaly to samé a nečekaly, až se muž „rozhoupe“.

Podporuje to její dlouhodobou tezi, že rovnost v práci závisí na rovnosti doma a ta začíná rovností v randění. „Téměř před 7 lety jsem napsala v Lean in [její kniha], že ve skutečně rovnocenném světě by ženy vedly půlku zemí a firem a muži by vedli půlku domácností.“

Nenechme ale její progresivní feministické názory zastínit její zkušenosti a know-how. Sandberg je především skvělá leaderka.

Hoffman se Sandberg udělal před dvěma lety zajímavý rozhovor, ve kterém se věhlasná COO podělila o 3 skvělé lekce o leadershipu. Teď se z nich můžete přiučit i vy.

1. Skvělí leadeři vytvářejí otevřenou komunikační kulturu

„Když se náš tým rozrůstal, dělala jsem pohovor s kýmkoliv na světě, kdo k nám chtěl nastoupil. A když jsme byli na stovce lidí, zjistila jsem, že fronta na pohovor tak trochu brzdí náš nábor zaměstnanců. 

Tak jsem na meetingu řekla ‚Myslím, že bych s tím možná měla přestat‘ a předpokládala jsem, že mi to nedovolí. Že řeknou ‚V žádném případě. Jsi v tom skvělá. Potřebujeme tvé osobní doporučení u všech v týmu.‘ A víte, co udělali? Zatleskali mi. Stala jsem se problémem a oni mi to neřekli. To byla moje chyba.“

2. Nenabírejte jen podle zkušeností a vzdělání. Lidé vás mohou překvapit

„Když jsem sama chodila na pracovní pohovory, získala jsem velmi dobrou zkušenost s Meg Whitman [CEO Hewlett Packard a bývalá CEO eBaye]. Když jsem u ní byla, řekla jsem ‚Nemám žádné relevantní zkušenosti‘ a ona na to ‚Nikdo nemá žádné relevantní zkušenosti, protože tohle ještě nikdy nikdo nedělal.‘

To jsem si vzala opravdu k srdci. Nehledala jsem lidi se zkušenostmi s prodejem online reklam. A to je dobře, protože [tou dobou, kdy se sestavoval tým Google Adwords] nebyli žádní lidé se zkušenostmi v oblasti prodeje online reklam.

Museli jsme někoho opravdu rychle najmout, tak jsme začali program ‚dočasných posil‘. Prostě jsme najímali lidi na dočasnou výpomoc a během prvního měsíce nebo dvou jsme vyhodnocovali, jak si vedou. Ty nejúspěšnější z nich jsme poté najali na plný úvazek.

Bylo to tenkrát skvělý systém. Potřebovali jsme udělat hodně rychle hodně práce a také jsme díky tomu najali lidi, které bychom jinak pravděpodobně nenajali. Lidé, kteří si tak dobře nevedli na pohovoru, kteří neměli minulost, kterou Google hledal. Ale přišli a odvedli skvělou práci.“

3.  Žádejte (slušný) nesouhlas a zvládněte neúspěchy

„Všichni potřebujeme získat odolnost a flexibilitu. Potřebujeme je jako jednotlivci a odolnou společnosti postavíte tak, že se učíte ze selhání. Neskrýváte je, postavíte se k nim čelem. Co to tedy znamená?

Musíte si sehnat skutečný feedback. Navzájem. Musíte mu být otevření. Musíte o něj požádat. Musíte vybudovat kulturu, ve které když si myslím, že něco můžete dělat lépe, nebo si vy myslíte, že já bych měla něco dělat lépe – tak si to navzájem řekneme a řekneme si to přímo. A pak to vyřešíme.

Musíte čelit selháním v organizaci. Musíte se posadit a přijít na to, co bylo špatně. Proč se to stalo? Co se z toho můžeme naučit a co budeme dělat lépe? Ve firmě, kde se věci zametají pod koberec, se lidi nikdy nezlepší, protože se lidé nemají jak učit.“

Co si z toho vzít?

Věřím, že tyto tři lekce vám mohou jakožto leaderovi hodně pomoci, pakliže už je neaplikujete. Sheryl se nezlobí na svůj tým za to, že jí zatleskal, když se rozhodla ustoupit do pozadí. Zlobí se na sebe, že nevytvořila dost otevřené prostředí, aby jí kolegové dávno řekli, že by to měla udělat.

Učí nás, že lidé mohou po přijetí překvapit, když jim dáte šanci zazářit a také, že feedback je pro každou firmu zásadní. Opravdu dobrý leader je za nesouhlas vděčný, protože ví, že čím víc informací má, tím lepší rozhodnutí díky nim může udělat. Leader jako Sheryl hledá lidi, kteří mají jiný úhel pohledu než on sám, protože čím víc úhlů, tím spíš uvidí firma celé spektrum možností, způsobů a inovací.

#sherylsandberg #facebook #leadership #management #uspesnezeny #uspech #vedeni #hr #rady #tipy #motivace

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.