25.02.2020 6 minut čtení

Seznamte se: Španělská rodinná firma, která dnes své miliardy vydělává díky krvi chudých lidí

Etické podnikání je dnes z pohledu úspěšného byznysu stejně zvučným pojmem jako rovnoměrnost bohatství ve společnosti. Jedna španělská rodinná firma operuje v šedé zóně obou těchto pojmů a je vlastně těžké určit, jestli spíš pomáhá, nebo spíš ne.

Tu a tam v lze v sitcomech narazit na situaci, kdy je jedna z hlavních postav na mizině či bez práce a neví, z čeho zaplatit účty. Pak přichází na řadu "punchline" alá "Tak jdi darovat krev," v případě mužů doplněná ještě o "nebo sperma".

V televizi to zní jako psina, ale pravdou je, že pokud jste ve špatné finanční situaci, je v některých zemích, kde je to legální, darování krevní plasmy v krevním centru jednou z možností, jak si přivydělat, aniž byste se museli zadlužit. Pokud tak učiníte, existuje poměrně vysoká šance, že dané krevní centrum bude patřit společnosti, která na plazmě lidí potřebujících nějakou tu zlatku navíc ročně vydělává stovky milionů dolarů.

Společnost Grifols sídlí ve španělské Barceloně a rodina, která ji vlastní, má na krvi sociálně slabších lidí postaveno celkové jmění v hodnotě 3,8 miliardy dolarů. Proč se jim tak daří? Může za to několik společných faktorů. Předně, svět v poslední dekádě zaznamenal růst poptávky po krevní plazmě. Na druhé straně jsou pak rozevírající se společenské nůžky mezi nejbohatšími a nejchudšími.

Například ve Spojených státech se za posledních 10 let počet odběrů plasmy více než zdvojnásobil. Ne že by lidé byli opojeni vlnou solidarity, ale jde o jednu z několika světových zemí, v nichž je legální za lidskou plasmu platit. V kombinací s tím, že řada lidí má problém vyžít od výplaty k výplatě jde o jedno ze stále oblíbenějších řešení.

I proto loni akcie společnosti Grifols zhodnotily o 37 %, uzavřely rok 2019 na nových historických maximech a ty už letos 2x dokázaly výrazně překonat. Firma aktuálně provozuje celkem 220 krevních center v celkem 32 zemích světa včetně České republiky či Slovenska. Například ve zmíněných Spojených státech spadá čtvrtina veškerých center pro odběr krevní plasmy právě pod Grfols.

Loňská účetní uzávěrka zatím není známá, ale v roce 2018 činily celkové příjmy společnosti 653 milionů dolarů. Více než tři čtvrtiny této částky do firemní kasy připlulo právě z divize, která spravuje krevní centra a zpracovává plasmu vybranou od lidí, kteří vzhledem ke své chudobě nemají na výběr a musí pravidelně svou plasmu darovat, do komerčních léčiv.

Globální logistické centrum společnosti Grifols, jež od loňska funguje v irském Dublinu

Společnost Grifols není v oboru žádným nováčkem a její historie je velmi zajímavá. Zatímco Evropou zmítala v roce 1940 druhá světová válka, Španělsko bylo díky režimu generála Franca mezinárodně zcela izolováno a mělo tak čas vzpamatovat se z nedávné občanské války. A právě v tomto roce založili bratři Jose Antonio a Victor Grifols Lucas v Barceloně svou firmu Laboratorios Grifols.

Zpočátku se zaměřovali na vývoj vakcín (hrůzy španělské chřipky byly stále velmi živě v paměti celého světa) a technologie pro krevní transfuze (jejichž rozmach s sebou pro změnu přinesly válečné konflikty 20. století včetně toho právě probíhajícího). Syn zakladatele Jose Antonia, doktor Jose A. Grifolos Lucas, se v roce 1952 stal prvním vědcem, který publikoval popis procedury zvané plazmaferéza, při niž lze tekutou část krve (plazmu) oddělit od krvinek. Grifolos zároveň během svého bádání zjistil, že když z krve oddělil pouze plazmu, mohli dárci odběry podstupovat mnohem častěji bez jakýchkoliv vedlejších účinků.

Proč je krevní plazma tak zajímavá, že jsou za ni společnosti ochotny dárcům platit? Jak už bylo řečeno, jde o tekutou část krve, jež je bohatá na protilátky, bílkoviny a v které plavou červené i bílé krvinky. Navíc má celou řadu využití, přičemž jedním z klíčových je výroba léků pro pacienty s hemofilií (chudokrevnost) či poruchami imunity. Jiná léčiva z krevní plazmy se jeví jako nadějné pro zpomalení Alzheimerovy choroby.

Darování krevní plazmy je všeobecně pro dárce považováno za zcela bezpečné, avšak o tom, v jakých intervalech by dárci plazmu měli darovat, se mezi doktory stále vedou diskuze. Ne všude vám navíc za plazmu dají finanční odměnu. Mezi země, kde je tato praktika legální, patří kromě Spojených států třeba Německo, Rakousko, Čína či některé části Kanady a tento byznys zde vskutku kvete. 

Ne všichni mu však tleskají. Existují lobbingové skupiny, které se snaží možnost platit lidem za jejich krevní plazmu učinit na celém světě nelegální. Studie navíc ukazují, že v zemích, kde je finanční odměna dárcům legální, se krevní centra nacházejí spíš v oblastech s nízkými příjmy. A kritici tyto společnosti obviňují z toho, že pro svůj byznys zneužívají chudých lidí. 

Online reklamy společnosti Grifols pro USA, které se snaží přilákat nové dárce. Odměny samozřejmě neobsahují jen trička, ale často i šanci získat nějaké peníze navíc pro ty nejpilnější dárce.

Grifols i další odběratelé krevní plazmy se však brání tím, že nabádání lidí k odběrům je jen součástí jejich byznys modelu. Dárci dostanou za svou plazmu zaplaceno a ta je následně použita ve vývoji léků, jež mohou pomoci jiným.

Společnost Grifols je dnes jednou ze 3 podobných firem, jež de facto ovládají globální trh s krevní plazmou. Navíc jde stále o rodinný byznys patřící stejnému rodu, který jej před 80 lety založil. Firmu dnes vedou dva výkonní ředitele, syn spoluzakladatele Victora Grifolse Raimon Grifols Roura a jeho synovec Victor Grifols Deu. Rodinné jmění je rozděleno mezi potomky zakladatelů, přičemž jeho největší část ve výši 900 milionů dolarů a velký podíl ve společnosti nyní vlastní vdova po Viktorovi Nuria Roura Carreras.

Firma se ani veřejně nijak netají tím, že její byznys v současnosti z velké části závisí na Američanech ze sociálně chudých poměrů. A v podstatě lze říct, že jde o vzájemně prospěšný obchod, protože dárci peníze navíc potřebují. Nic se ale nemá přehánět...

#podnikani #grifols #krevniplazma #darci #odbery #penize #byznys #farmacie #odbery #etika #chudoba

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Zajímavé téma. Je to dost sporné, na jednu stranu odměna za darování plazmy dělá svoji neplechu na stranu druhou pokud žádná nebude může to snížit počty dárců.
    +1