24.02.2020 9 minut čtení

Výčitky z nedostatečné produktivity jsou naší nejsilnější pracovní motivací, ale neměly by být

Pokud patříte mezi ty, kteří mají neustále pocit, že by měli dělat víc, že nejsou dostatečně produktivní a dostatečně dobří, pravděpodobně se točíte v začarovaném kruhu výčitek svědomí, kvůli kterým jste ještě méně produktivní. Jak se z něj dostat?

Popíšu vám situaci, která je čistě hypotetická a zcela určitě jsem se s ní nesetkal naposledy v průběhu dnešního dne. Sednete si ke svému pracovnímu stolu, postavíte vedle počítače hrnek s kávou, otevřete prohlížeč a nadšeně se pustíte do práce... 

Jenže pak to přijde, emaily, notifikace, zprávy, memes, videa s žirafami, komické tweety...

O tři hodiny později zjistíte, že jste nejenže vůbec nic neudělali, ale ani jste nenašli téma článku, který byste chtěli psát. 

Tenhle extrémně specifický příklad by, pokud by se stal, mohl vést k velmi rozšířenému problému – Výčitkám z prokrastinace. Uvědomíte si, kolik času jste promarnili, o kolik více práce byste stihli udělat, kdybyste neotevírali zprávy od lidí, kteří vám zásadně posílají jen memes a videa s žirafami.

Stephen Altroggae tvrdí, že obdobné výčitky z nedostatečné produktivity můžete pocítit dokonce i tehdy, když jste prokrastinaci úspěšně čelili, ale přesto máte pocit, že byste mohli stihnout víc. Udělat víc.

Zároveň sami sebe trestáte s vědomím, že pokud chcete být produktivní, potom některé věci dělat nesmíte, nesmíte podléhat vlivům, které snižují vaši produktivitu. Dokonce i mimo pracovní dobu se cítíte provinile při sledování filmů, bezmyšlenkovitém surfování po síti nebo prostě jen proto, že „nic neděláte“.

Jenže tímhle mentálním nastavením si jen ubližujete. Pokud si nedovolíte pocit radosti z úspěšné práce a nedokážete se od ní myšlenkami odpoutat ani ve volném čase, jste konstantně ve stresu, přepracovaní a riskujete syndrom vyhoření.

Už vůbec nám nepomáhá fakt, že nás k podobným myšlenkám motivuje společenský tlak. Všeobecná představa, že pro svou práci musíte žít, odevzdat jí maximum a toužit po kariérním růstu. Ve výsledku nás ale výčitky motivují k větší produktivitě a houževnatosti nebo snad ne?

 

Výčitky nejsou dobrou motivací

Kromě toho, že se naopak o přirozenou motivaci k práci okrádáte a výčitkami si upíráte radost z příležitostné prokrastinace, využití výčitek jako pracovního nástroje je velmi nebezpečný fenomén:

Brene Brown, autorka knihy Daring Greatly, říká:

„Žijeme ve světě, v němž se většina lidí ztotožňuje s pocitem, že výčitky nám pomáhají udržet se v činnosti. Nejen že to není pravda, navíc je to i dost nebezpečná iluze.“

Stačí zamyslet se nad vaší vlastní zkušeností. Pomáhají vám výčitky skutečně k lepší produktivitě? Cítíte se s nimi šťastnější a pracovitější? Umožňují vám stihnout více práce?

Nevím, jak to máte vy, ale já osobně odpovídám, že ne.

Namísto toho nás výčitky uvrhnou do začarovaného kruhu pocitu vlastní neschopnosti. Z pocitu, že nejste dostatečně produktivní, vyvstane neschopnost koncentrace a frustrace, která způsobí ještě nižší produktivitu, ta způsobí další vlnu výčitek... myslím, že si rozumíme.

„Nejsilnější lidskou emocí je hanba, strach, že nejsme dost dobří v tom, co děláme,“ dodává Brown.

Ve výsledku nás takové emoce, místo posunu k větší produktivitě, zašlapou do země, vyvolají v nás pocit méněcennosti a tím nás paralyzují. 

Co s tím ale můžeme udělat?

Tři hlavní důvodu k výčitkám z nízké produktivity

Důvodů k těmto pocitům je nesčetně, některé jsou zjevné, jiné si vůbec neuvědomujeme. Pokud jim chceme čelit, musíme je nejdřív umět pojmenovat a vysledovat jejich podstatu.

1. Spojujete svou vlastní hodnotu s výsledky své práce

Pravděpodobně nejčastější případ ze všech. Čím více práce za sebou vidíte, tím více jste sami se sebou spokojeni a naopak. Vaše sebevědomí a produktivita korelují v lineární rovnici.

Problém spočívá v tom, že věci málokdy vycházejí přesně tak, jak byste si představovali. Ve většině případů můžete očekávat rušivé elementy, nečekané události, které vám znemožní pracovat nebo úkoly a problémy, které vás odvedou od náplně vaší práce.

Úplně se sebou nebudete spokojeni nikdy, vždycky budete mít pocit, že jste toho mohli stihnout víc a že jste zbytečně mrhali svým časem.

2. Nastavujete si příliš vysoké a nerealistické cíle

Druhým nejčastějším a v podstatě velmi souvisejícím důvodem je tendence nastavovat si „laťku moc vysoko.“ Jistě, je potřeba vědět, za čím vlastně jdeme a nastavovat si motivační výzvy, ale neměly by být přehnané.

Pakliže míříte moc vysoko, snadno se vám stane, že přehlížíte svůj vlastní progres, uvědomujete si nedosažitelnost svých cílů a cítíte se provinile pro svou neschopnost. Zároveň soustředíte pozornost někam do nerealistické budoucnosti a nesoustředíte se na jednotlivé kroky k jejich dosažení. Lépe řečeno, nedovolíte si cítit se úspěšní dřív, než dosáhnete vytyčeného cíle.

Nebo ještě hůř, pokud máte velké ambice, je dost pravděpodobné, že jste si takových cílů nastavili hned několik. Takže i když jednoho z nich opravdu dosáhnete, stále se sebou nejste spokojeni a vaše provinilost se násobí s každým neuskutečněným cílem.

3. Ubližujete si představou, že všichni ostatní jsou lepší než vy

Výčitky a provinilost nevychází jen z našeho nitra. Jsme neustále obklopeni prostředím, ve kterém se všichni tváří pracovitě a šťastně. Mediální obraz většiny lidí je jedna velká pohádka plná úsměvů, krásných destinací a životních událostí, kterých jste vy nedosáhli.

Theodore Roosevelt předběhl dobu, když pravil:

„Srovnávání se s ostatními nás okrádá o radost.“

To platí i v pracovním prostředí a u produktivity jako takové. Každým srovnáváním se se svým okolím se vystavujeme výčitkám z vlastní neschopnosti oproti domněle skvělým životům ostatních lidí.

 

Překonávání výčitek a provinilosti

Chcete-li zůstat motivovaní a soustředění na svou práci, nesmíte si výčitky svědomí připustit, což se sice lehko řekne, ale jak se vyprostit ze začarovaného kruhu? Za pomoci konkrétních kroků, které vám pomohou přehodnotit náhled na průběh vašeho dne a donutí vás cítit se lépe.

Krok číslo 1: Oprosťte vnímání vlastní hodnoty od produktivity

Pokud posuzujete vlastní cenu podle počtu odškrtnutých úkolů v denním kalendáři, stanete se buď otrokem vlastního pojetí produktivity a budete si vyčítat každé zaváhání, nebo se budete záměrně soustředit na ty nejjednodušší úkony, abyste měli alespoň iluzi produktivního dne.

Vždycky se najde nějaká větší výzva nebo něco víc, co byste mohli dělat, a vždycky se setkáte s něčím, co při tom bude stát v cestě. Roztržitost, únava, schůzky – existují tisíce věci, které vám zabrání soustředit se na svou práci.

Pokud se chcete vysvobodit od výčitek, budete se muset pokusit definovat, co je pro vás „uspokojivý výsledek.“ Není to zrovna jednoduché, ale pokud to dokážete a soustředíte se tím směrem, jste na dobré cestě ke svobodě a prázdné hlavě.

Dalším dobrým nástrojem je umět si určit, jak by měl vypadat váš ideální den. Naplánovat si jasně stanovené cíle a splnitelný pracovní harmonogram pro další ráno a držet se ho. Pokud si nastavíte jasný, reálný cíl, dokážete si pak připustit postupný progres vaší práce a budete mít ze sebe lepší pocit. Tím plynule navážeme na další krok...

Krok číslo 2: Oceňte se za svůj progres

V otázce produktivity je postup k dosažení cíle důležitější než cíl samotný. Nemusíte každý den strávit maximálním vypětím sil. Stačí, když budete vědět, že se blížíte tam, kam potřebujete a že jste splnili denní plán. Pokud budete stejným způsobem pracovat každý den, nakonec se dočkáte a mezitím si dovolíte i dobrý pocit z vlastní práce.

Nejjednodušší způsob je zapsat si každý den do kalendáře, co jste za ten den stihli a splnili. Jeden nebo dva významné body, které vám zajistí přehled nad vaší prací. 

Zastavte proud výčitek

Naše společnost oceňuje produktivitu jako významnou součást života. Čím produktivnější budete, tím větší respekt si vybudujete a tím více budete respektovat sami sebe. Problém spočívá v tom, že čím jste produktivnější, tím větší produktivita se od vás následně očekává a tím spíše budete dostávat nové a nové úkoly. 

Nikdy nedosáhnete maximální produktivity, a dokud si to nepřipustíte, budete se vždycky potýkat s výčitkami.

Pokud se tomu nepodvolíte, zaměříte se na vlastní hodnotu a budete se víc soustředit na práci, která už za vámi stojí, než abyste upínali koncentraci na práci, která leží před vámi, okamžitě ucítíte menší tlak a stres a bude se vám pracovat lépe... a produktivněji.

Já mám svůj denní cíl splněný a můžu jít s klidnou hlavou na pivo, co vy?

#produktivita #motivace #inspirace #vycitky #hanba #sebevedomi #psychologie #podnikani #zamestnani #distrakce #prokrastinace #produktivita #uspech

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.