Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
24.02.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 24.02.2020: Koronavirus řádí v Itálii, rekordní Buffettův zisk a MMF snižuje globální růst

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za pátek a uplynulý víkend.

Dobré ráno v novém týdnu, byť by bylo na místě začít hned na úvod o byznyse, nelze ignorovat novinky z Itálie, která se o víkendu náhle stala koronavirem nejhůře zasaženou zemí mimo Asii (viz. níže). Ono to totiž s byznysem přímo souvisí. Není pochyb, že pokud virus a s ním spojené karantény začnou bujet i v Evropě, odrazí se to na naší i unijní ekonomice mnohem víc než doposud. Jak se totiž ukazuje v Číně, proti něčemu podobnému je náš aktuální systém orientovaný na nekonečný (nesmyslný) růst i za cenu dluhů velmi zranitelný. Úspěšný den!

-----

Partnerem newsletteru je Energy financial group, která investuje do lepší energetické budoucnosti naší planety. Chci vědět víc!

-----

Slova dne

„Nejistoty jsou tak velké, že neumožňují spolehlivou předpověď. Může nastat řada scénářů v závislosti na tom, jak rychle se virus dostane pod kontrolu a jak rychle se Čína a další dotčené ekonomiky vrátí k normálu.“

Mezinárodní měnový fond (#MMF) o víkendu kvůli koronaviru zhoršil svou předpověď letošního růstu čínské ekonomiky z 6 na 5,6 %. Zároveň ze stejného důvodu snížil i očekávaný globální růst z 3,3 na 3,2 %. Dle jeho šéfky Kristaliny Georgievové je nutné počítat i se scénářem, že se #virus bude šířit dál a jeho negativní vliv bude mnohem delší.

Pojďte diskutovat o zajímavých knihách ve skupině KnihomoLOVE, o vyšší úrovni bytí ve skupině Biohacking či o moci přítomného okamžiku v Mindfulness skupině!

-----

Číslo dne

50,000

#Koronavirus, zdá se, opět vystrkuje růžky, a to nejen v Číně. #JizniKorea má již 6 mrtvých a 600 nakažených, #Iran 8 mrtvých a první 3 Evropane už viru podlehli i v #Italie, která hlásí více než 150 nakažených a do úplné karantény uzavřela oblast s 50 tisíci obyvateli. Rakousko již v reakci pozastavilo železniční dopravu s Itálií.

-----

Vítěz a poražený

Dropbox +19.96 % (22.45 USD)

Cloudová služba #Dropbox zažila v závěru minulého týdne svůj historicky nejlepší den na burze. Nejenže společnost v loňském Q4 dokázala zvýšit své příjmy o 19 %, ale zároveň citelně zvýšila svou očekávanou provozní marži i volné cash flow.

AMD -6.97 % (53.28 USD)

Páteční akciový výprodej nejvíc zasáhl polovodičový sektor a v něm nejcitlivěji právě #AMD. Banka #WellsFargo navíc zhoršila svůj výhled pro tento titul a ve své analýze varovala, že je aktuálně pravděpodobně nadhodnocen.

-----

Burza

#WallStreet v pátek negativně reagovala nejen na špatná makrodata z americké ekonomiky, ale i na další nepříznivé zprávy o šíření koronaviru. Obavy z jeho dopadů na ekonomický růst se totiž stávají stále většími a reálnějšími.

Pro více informací ze světa burzy a investic sledujte analytiky Štěpána KřečkaMichala StupavskéhoSaxo Bank či portál Investujeme.cz.

-----

Bleskově

Ani #Prazskaburza nedokázala minulý týden udržet zelená čísla. Jen 3 tituly indexu #PX se udržely v kladných hodnotách. Více než 4 % (nečekaně) odepsal #Avast a celý index skončil v mínusu o 1,23 %.

České pobočky #McDonalds jsou již 100% v soukromých rukou. Řetězec na konci roku 2019 předal své zbývající pobočky majitelům #fransiza. Mělo by jít o trvalý stav a i všechny nové pobočky u nás by již dle společnosti měli mít pod kontrolou pouze fanšízanti.

 Byť se aktuálně pozornost mnoha komoditních spekulantů upíná na rostoucí zlato, ještě zajímavější vývoj zažívá #palladium. To jen letos vzrostlo o 40 % a meziročně už svou cenu dokázalo zdvojnásobit.


 Francouzský ministr financí #BrunoLeMaire včera prohlásil, že #Francie letos navštívilo o 30-40 % méně turistů, než je běžné, což bude mít "významný dopad" na #ekonomika země. Na vině je koronavirus a fakt, že zemi ročně navštíví 2,7 milionu turistů z Číny.

▶ Loňský rok byl velmi úspěšný nejen pro akciové trhy, ale i pro velké akciové investory. #BerkshireHathaway Warrena #Buffett díky tomu loni dosáhla na historicky nejvyšší čistý zisk 81,42 mld. USD, což je téměř dvojnásobek předchozího rekordu (44,94 mld. USD) z roku 2017.

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.czEuro či Forbes Česko.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
3 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
6 minut
4 minuty