23.02.2020 5 minut čtení

6 základních a zásadních dovedností, které musí mít každý podnikatel, ale hodí se zároveň úplně všem

Ano, každý podnikatel by měl umět číst, psát, počítat a mluvit, ale až tak moc základní dovednosti tím myšleny nejsou. Spíše jde o to, jak z každé dohody vytěžit maximum. K tomu už potřebujete více, než jen umět mluvit.

Abyste mohli z každé dohody získat maximum, musíte být dobrým vyjednavačem. Takový dobrý vyjednavač ale umí odložit své přání, touhy i potřeby a podívat se na věci s nadhledem a objektivně. Zároveň ale musí dobře vědět, co může dát, aby mohl vědět, kolik může chtít. Úspěšní vyjednavači dobře chápou rovnováhu mezi tím, co mohou dát a tím, co chtějí přijmout.

Co dalšího odděluje úspěšné vyjednavače od neúspěšných? Je toho určitě mnoho, ale pro nás je nyní důležité to, že úspěšní věnují čas rozvoji svých základních dovedností, které jim poskytují výhodu nad ostatními. Zde je pár schopností, na kterých úspěšní pracují:

1) Dovednost plánovat

Naprostá většina úspěšných jednání jsou výsledkem přípravy a plánování. To zahrnuje provést výzkum a poznat druhou stranu. Seznámit se s povahou jejich podnikání a pokud možno, tak i mluvit s lidmi, kteří s nimi úzce spolupracovali. To vám pomůže poznat jejich silné, ale i slabé stránky. Tuto znalost můžete pak jednoduše využít (využít, ne zneužít!) ve svůj prospěch.

Nabízet něco lidem, které neznáte, je téměř ztráta času. Proveďte výzkum, poznejte zúčastněné strany, odpočiňte si, vše si to promyslete, přijďte včas a užijte si pozitivní reakce na vaši nabídku.

2) Pochopte otevírací nabídku

Jednání ve většině případů otevírá úvodní nabídka. To je chvíle, která představí důležité body, takže je potřeba na ni být dobře připraven. Taková nabídka obsahuje rozsah služby nebo popis zboží, čas dodání, záruky, podmínky a hlavně cenu.

Pokud jste osoba, která nabídku dává, máte příležitost si připravit prostor pro vyjednávání. Pamatujte, že druhá strana neví, co chcete, takže musíte být odvážní a jasně to uvést. Jestliže jste na druhé straně a nabídka je vám předložena, měli byste ji důkladně analyzovat a pochopit.

V obou případech je nutné mít stanovenou spodní hranici (většinou jde o cenu, ale může to být i rozsah nebo termín), pod kterou už dál jít nemůžete.

3) Emoční zralost

Nedostatek kontroly emocí je jedním z nejzákladnějších selhání. Při vyjednávání se snažte být neutrální, jak jen můžete. Když ovládnete své emoce a myšlenky, dokážete myslet objektivně a dělat rozhodnutí na základě faktů a informací.

I když se jednání stane stresující, musíte si udržet jasné uvažování. Nestaňte se ustrnulými ve svém přesvědčení, ale hledejte společný základ pro další návrhy a jednání. Když necháte ego doma a budete dobře kontrolovat své myšlenky, pomůže vám to najít vhodnou cestu pro obě zúčastněné strany.

4) Příprava

V každém jednání jde o hodně. Nepodceňujte přípravu a projděte si všechny možné scénáře, které mohou nastat. Požádejte kamaráda nebo kolegu, aby vám dělal oponenta. Společně možná přijdete na další námitky, které by vás nenapadly, anebo také možná přijdete na nové hledisko, ze kterého budete těžit vy i druhá strana.

Díky dobré přípravě a přemýšlení o různých scénářích se budete cítit méně pod tlakem. Jestliže nemáte někoho, kdo by s vámi scénáře reálně procházel, zabývejte se jimi ve své mysli a přehrávejte si rozhovory ve své hlavě. Ani k jedné variantě se ale příliš neupínejte a stále pamatujte, že je důležité mít emoce pod kontrolou, i když se to možná nevyvíjí podle vašeho připraveného scénáře.

5) Strategické, ale ohleduplné myšlení

Úspěšný vyjednavač nejde za svým cílem hlava nehlava, ale dívá se i na potřeby druhých, protože si uvědomuje, že vše nekončí u jednoho podpisu smlouvy. Poznejte dobře nejen své silné a slabé stránky, ale také je poznejte u druhé strany. Mějte také jasný přehled v tom, jak vaše společnost může růst a zda by dokázala uspokojovat potřeby zákazníků za pět nebo deset let. Berte v úvahu i to, co můžete nabídnout nyní a co budete moci nabídnout v budoucnu. Pamatujte ale i na druhou stranu a na to, co ona může nabídnout nyní a co v budoucnu. Poznejte dobře vaše pozice a na základě toho udělejte rozumné rozhodnutí.

6) Buďte připravení odejít

S nastavením mysli, že toto jednání je pro vás klíčové a MUSÍ dopadnout dobře, pro vás bude obtížné ovládat své emoce, což oslabí vaši pozici. Vaše myšlení bude ovlivňováno vývojem jednání. Vy se ale naopak potřebujete dostat do pozice moci. Přijít s přesvědčením, že když se nedohodnete, vy můžete pohodlně odejít. Tím zabráníte jakémukoli nátlaku, který by na vás mohl být vyvíjen, protože vždy můžete vstát a odejít.

#osobnirozvoj #podnikani #dovednosti #znalosti #vyjednavani #podnikatel #zamestnanec

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.