23.02.2020 5 minut čtení

Smradlavé svíčky a ještě ošklivější Crocsy: Vítejte ve světe marketingu pro mileniály

Reklamy v rádiu, reklamy v televizi, reklamy na billboardech, letáky, plakáty, bannery, emaily, a aby toho nebylo málo, marketéři se rozhodli, že zaútočí i na zbylé smysly, které byly jejich nesmyslům ušetřeny. Kdo nemá rád vůni nakládaných okurek?

Je valentýnský večer a vy se připravujete na příchod své dívky. Naklizený byt halí jen přítmí měsíčního světla, z gramofonu se line svůdný hlas Edith Piaf, po saténovém povlečení rozhazujete čerstvé okvětní lístky růží a nakonec zapalujete svíčky – Pokoj se zvolna plní opojnou vůní... hořčice, čedaru a smaženého oleje s mletým hovězím masem.  

Že to není vyloženě to, co si představíte pod pojmem romantická atmosféra? Co byste čekali od kultury, která pro romantický večer ve dvou zavedla pojem – Netflix and chill? Správně, nacházíme se ve Spojených státech amerických, konkrétně u notoricky známého řetězce, který proslavil koncept „fast food.“

„I'm smellin' it.“

McDonald's nikdy nepřestane překvapovat kreativitou svého marketingového oddělení, tentokrát ponechali stranou vizuál a zaútočili na smysl, který máme s jejich „restauracemi“ spojený asi nejintenzivněji – čich. Speciální kolekce nabízí kompletní sadu 6 svíček, z nichž každá zastává jednu z „vůní“ „Quarter Pounderu,“ na nějž je kampaň cílená. Jmenovitě: Sezamová bulka, kečup, okurka, sýr, cibule a hovězí maso. 

Celá paráda byla k dostání na speciálním webu s „merchem“ McDonald's. Kromě „vonných“ svíček jste tam nalezli i pletené rukavice, samolepky a fešný medailonek na krk, vše z edice Quarter Pounder Burger. Proč píšu byla? Limitovaná edice je už po pár dnech beznadějně vyprodaná. 

Američtí mileniálové prostě vědí jak potěšit své blízké. Ale nebojte, kdo z vás by toužil po neopakovatelné atmosféře místa, kde studenti filozofické fakulty přicházejí o iluze, hořlavý odér cibule a kečupu najdete momentálně na eBay – cena se pohybuje kolem 4 000 korun. No neberte to! A hlavně – nezapomeňte na okurku.

 

Taky rozjímáte nad tím, zda Američané netrpí posttraumatickým syndromem vyvolaným oranžovým obličejem okupujícím obrazovky všech zpravodajství? A to jsme ještě zdaleka neskončili. Ukazuje se totiž, že bizarními reklamními kampaněmi se v poslední době rozhodně nešetřilo. 

Minulý víkend o sobě dal vědět jiný gigant potravního průmyslu: Kentucky Fried Chicken (KFC) spojil síly s „lídrem estetické kultury a módního průmyslu“ firmou Crocs. Ano, Crocs, tedy synonymum k odevzdanosti osudu a existenciální krizi, má limitovanou kolekci bot s motivem: KFC chicken bucket, jejichž součástí jsou i připínací „ozdobná“ kuřecí stehýnka, jež pochopitelně adekvátně voní. 

Některé věci prostě uspokojivě popsat nelze, pokochejte se sami:

 

But wait, there's more!

Když už jsme u toho Valentýnu, pakliže by vaše drahá polovička „necítila“ lásku k McDonald's stejně vroucně jako vy, situaci můžete vždycky zachránit žádostí o ruku. Na pomoc přichází nejúspěšnější výrobce alternativní volby na světě: Nemáte přebytečných pár set tisíc na prsten s pravým diamantem? 

„Well, is Pepsi okay then?“ Ovšem pozor! To není pouze prsten prodávaný značkou koly, ten prsten je z koly. Crystal Pepsi nechala vyvařit svůj produkt až na „uhel,“ ten následně nechala rozemlít na prášek a výsledný uhlíkový prach byl průmyslově stlačen na „syntetický diamant.“ Není to sice vyloženě Tiffany, ale schválně, která ze značek má větší tržní hodnotu?

Otočit, olíznout – Supreme

Pojďme ještě dál. Světově proslulý výrobce teplákovek, americký Supreme, si na svůj seznam zaprodaných značek, mezi jména, jako: Louis Vuitton, Nike, Champion atd. přihodil ještě Oreo. Sušenky Oreo asi nikomu představovat nemusím, tak si je představte vy, v růžové barvě a s familierním „skejťáckým“ logem navrchu, máte? 

Proč?

Otázka, jakou si položí většina z nás, pokaždé, když přijde do kontaktu s něčím bizarním, absurdním, esteticky odpudivým, prostě divným. Jenže: „Proč?“ v tomhle případě není otázkou, ale odpovědí. Západní konzumní trh je přesycen desítkami světových značek, které nabízejí jeden a ten samý produkt. 

Pokud chcete zaujmout okolí a upozornit na sebe, už nestačí prostě jen „být lepší,“ „být kreativní,“ musíte být hlavně virální. Ošklivé boty, svíčky páchnoucí po cibuli a diamant z obarveného cukru mají jedno společného – bizár. A v době Instagramu, Tweetů a TikTok videí je bizár přesně to, čím oslovíte největší masu lidí.

Čím více lidí se nad kampaní pozastaví a zeptá se: Proč? Tím více si marketingové oddělení dotyčných firem mne ruce. A co teprve kdyby o nich lidé psali články a dělali jim tím PR zdarma?

P.S. Otrlým vyznavačům libých tónů parfémovaných svíček doporučuji, aby si vygooglili limitovanou edici svíček od Gwyneth Paltrow. Ideální pro osamělé muže! 

#reklama #marketing #Mcdonalds #KFC #Oreo #Supreme #Pepsi #CrystalPepsi #Crocs #svicky #bizar #viral #milenialove #amerika #byznys #konzum #PR 

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.