23.02.2020 5 minut čtení

15 nečekaných faktů, které jste nevěděli o Marku Zuckerbergovi: Barvoslepost a Vin Diesel

Jeden z nejznámějších CEO's na světě. To, čeho ve svých 35 letech dosáhl, je velmi pozoruhodné. Ačkoliv Facebook použije každý měsíc přes miliarda lidí a Zuckerberg věnoval miliardy dolarů na dobročinné účely, je to pořád jen člověk. 

A má za sebou všelijakou minulost, má překvapivé vlastnosti, schopnosti a neřesti. Tak schválně, kolik z těchto 15 faktů jste o zakladateli přelomové sociální sítě nevěděli?

1. Málem pracoval pro Microsoft

Když se podílel na tvorbě aplikace Synapse Media Player, MP3 přehrávači, který si pamatoval oblíbené písničky uživatele a vytvářel mu na jejich základě playlisty na míru (také vám to nápadně připomíná Spotify?), byl ještě na střední škole.

Microsoft si chtěl aplikaci koupit i s jejími zakladateli, ale namísto práce pro technologického giganta se Zuckerberg a spoluzakladatel Adamem D’Angelem (který později uspěl s vytvořením Quory) rozhodli nechat si technologii patentovat a jít na vysokou.

2. Byl to vývojář už na základní škole

Když bylo Zuckerbergovi 12, vytvořil program na online posílání zpráv, který pojmenoval ZuckNet. Vytvořil ho pro svého otce zubaře, aby věděl, když přijdou pacienti.

3. Jeho vidění stojí za barvami Facebooku

Logo Facebooku je modré, protože je Zuckerberg částečně barvoslepý a nevidí červenou a zelenou barvu.

4. Je bilingvální

Vždy ho zajímaly jazyky jako latina a umí mluvit mandarínskou čínštinou.

5. Odmítl mnoho nabídek firem, které chtěly koupit Facebook

Mnoho velkých a proslulých firem mu dělalo návrhy. Patří mezi ně například NewsCorp, MySpace, Viacom, Yahoo, NBC, Microsoft a Google. Zuckerberg se ale jen tak koupit nenechá.

6. Zuckerberg a jeho žena se potkali na toaletě

Doktorka Priscilla Chan a Zuckerberg jsou silný pár, rodiči a filantropové. Poprvé se potkali ve frontě na toaletě na večírku jednoho bratrství na Harvardu.

7. Obdivuje Steva Jobse

Steve Jobs pro něj vždy byl vzorem a odvážný styl leadershipu, který zakladatel Applu vyznával, údajně Zuckerberga inspiroval k textu, který si nechal vytisknout na své první vizitky.

 „I'm CEO, bitch.“

8. Je na Twitteru 

Ale nepřekvapivě na něm není příliš aktivní. Od roku 2009 sdílel jen kolem dvaceti tweetů.

9. Je to fanoušek běhání

V roce 2016 si stanovil cíl uběhnout během roku 365 mílí (skoro 600 kilometrů)! Splnil ho už v polovině léta.

10. Vzhlíží k Albertu Einsteinovi a Pablu Picassu

Jeho dva nejoblíbenější citáty patří právě těmto géniům. Einsteinovo „Zjednodušte věci tak, jak je to možné, ale ne více“ a Piccasovo „Všechny děti jsou umělci. Problém je zůstat jím, když vyrostete,“ si dal do kolonky oblíbených citátů na Facebooku.

11. Jeho Facebookovou stránku mu spravuje 12 lidí

Tým 12 lidí se stará o Zuckerbergův profil. Monitorují komentáře, píší jeho články, fotí a přidávají fotky na profil. Teda, že to nezvládneš sám, Marku!

12. Přátelí se s Vin Dieslem

V rozhovoru pro The New York Times Vin Diesel uvedl, jak vypadá toto nepravděpodobné přátelství. „Začali jsme se vídat asi před dvěma lety. Byl jsem v té době nadšený z Rychle a zběsile 7. Řekl mi ‚Víš, co bych viděl nejradši? Návrat Xandera Cage.‘ Došlo to do bodu, kde když jsme byli spolu s Markem a já jsem citoval nějakou repliku postavy, kterou jsem kdysi hrál a udělal jsem to trochu jinak, opravil mě. Trapas!“

13. Jeho proslulé šedé tričko stojí 300-400 dolarů

Přijde vám tričko za cenu v přepočtu kolem 8 tisíc korun předražené? Šedé tričko, mikina, džíny a Nike tenisky k Zuckerbergovy patří. Nosí každý den to samé, aby si zjednodušil rozhodování.

Ale jeho šedé tričko není jen tak ledajaké. Jde o tričko italského designera Brunella Cucinelliho. Naštěstí pro ty, kteří chtějí kopírovat Zuckerbergův styl, je tu i levnější napodobenina od firmy Vresh Clothing, která by měla odpovídat barvou, materiálem i střihem trička.

14. Nemohli jste si ho zablokovat na Facebooku

Jediné, co jste udělat mohli, bylo zrušit mu odběr. Blokování Zuckerberga ani Priscilly Chan nebylo do roku 2017 pro uživatele možné. Nešlo ale o nějakou snahu Facebooku omezit demokracii na síti.

Když se o to pokusili, vyskočila vám chybová hláška „tento profil nyní nemůže být zablokován“. A byla to jednoduše chyba. Podobně populární profily jako jeho totiž byly tak často blokované, že to Facebook vyhodnotil jako chybu. V roce 2017 ale tento bug opravili, takže jestli vám Mark leze na nervy, klidně si ho můžete zablokovat.

15. Má pořádný rozpočet na ochranku

Ochránit Marka Zuckerberga stálo v roce 2017 pořádný majlant. Bylo to 7,3 milionů dolarů, abych to řekla přesně. Toto číslo bylo předložené Komisi pro cenné papíry a burzu v USA, která uvedla, že prostředky na plánování Zuckerbergovy bezpečnosti – včetně letů v soukromém letadle – tvořily 83 procent jeho balíčku benefitů v roce 2017. V roce 2018 to bylo dokonce 20 milionů dolarů.

#zuckerberg #podnikani #byznys #facebook #uspech #fakta

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.