Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
21.02.2020 5 minut čtení

Freelanceři, pozor! Těchto 7 věcí odlišuje amatéry od profesionálů

Pracujete na volné noze, nebo na to alespoň aspirujete? Potom si určitě nenechte ujít tenhle článek. Když se totiž chováte jako amatér, nikdo vás nebude považovat za profesionála. A s tím souvisí i počet zakázek a peníze, které za ně dostanete.

Pokud chcete, aby vás ostatní vnímali jako profíka v oboru, musíte se vymanit z návyků amatérů. Jedním z nich je například soustředění se na to, jak jsou na tom vaši úspěšnější konkurenti namísto zjišťování, co museli udělat, aby se dostali tam, kde jsou. Nedělejte to, co dělají oni. Namísto toho jako oni přemýšlejte. Jaké věci tedy odlišují amatéry od profíků?

1. Amatéři chtějí co nejdřív dosáhnout úspěchu, profíci se chtějí neustále zlepšovat

V článku o hasičích, kteří vybudovali milionový byznys, jsem se s vámi podělila o velmi důležitý citát jednoho z bratrů Soresenových.

„Měli jsme pár vynikajících lidí, kteří dělali konzultace pro velké akciové společnosti. Nebyli levní, ale když jsme začínali z ničeho, museli jsme absorbovat know-how od kohokoliv, kdo se s námi byl ochotný bavit.“

Tito dva vlastníci frančízy obchodů se sandwichi jsou živoucím důkazem toho, že pokud chcete být profesionál, musíte se učit od lidí, kteří jsou daleko před vámi. Musíte studovat jejich práci a metody a osvojit si je, abyste nakonec mohli objevit svůj vlastní hlas.

Většina lidí, která touží po uznání a odmítá se učit, ještě nic moc nedokázala. Opravdoví profíci naopak bývají pokorní a vždy otevření možnosti naučit se něco nového.

2. Amatéři vyčkávají, profesionálové konají

Sebeuvědomění je důležitou součástí života a pro podnikatele obzvlášť. Ale jen to, že si nejste jistí, kdo přesně jste a co od života chcete, neznamená, že byste neměli začít. Pokud budete sedět a vyčkávat, než vás někdo jiný nazve profesionálem, jen tak se jím nestanete. 

Nemusíte být dokonalí, abyste byli profíci nebo alespoň měli profesionální přístup. Hlavní je se jako profesionál chovat a klidně se tak můžete i nazývat. Jak říká Austin Kleon, člověk, který probudí kreativitu v každém, předstírej to a ono se to stane.

3. Amatéři trénují jen, dokud musí. Profíci nikdy nepřestanou

Nestačí se ukázat na meetingu nebo networkingové akci. Nestačí na sobě makat jednou týdně. Musíte získávat praxi každý den. Nesmíte přestat přijímat nové výzvy a překonávat své limity. Tak totiž lidé rostou.

Dokud jsem o živením se psaním jen snila a jednou za měsíc jsem si napsala článek o tom, co mě zrovna bavilo, nemohla jsem se v něm zlepšit. Poté jsem si našla stáž, která mě donutila psát jeden článek týdně, dál jsem si našla práci kde jsem jich musela napsat za týden pět a teď na Warengu píšu dva denně. A jde mi to článek od článku lépe.

Pokud jste jako já a 90 % lidí, musíte si na sebe ušít bič, abyste opravdu pravidelně trénovali svou dovednost. Udělejte si z činnosti rutinu a výsledky se dostaví co nevidět.

4. Amatéři mají strach ze selhání, profíci ho vyhledávají

Možná že jste zaregistrovali příběh muže, který 100 dní cíleně vyhledával odmítnutí a změnilo mu to život. Dobře věděl, že odmítnutí a selhání je to, z čeho se může učit. Profesionálové na rozdíl od amatérů vědí, že cesta za úspěchem je dlážděná selháním. A neúspěšné projekty vás ve většině případů naučí mnohem více než ty úspěšné. 

Věděli jste například, že vývojář Angry Birds vytvořil před veleúspěšnou hrou 51 aplikací, které se nikdy nedočkaly úspěchu?

Thomas Edison řekl k procesu vývoje žárovky: „Neselhal jsem. Jen jsem našel 10 000 způsobů, kterými to nepůjde.“  Kolik jste jich ochotni objevit vy?

5. Amatéři se snaží dosáhnout na úspěch, profíci si vyrobí žebřík

Nejde o velký skok, díky kterému najednou budete mít všechny kariérní úspěchy, o kterých jste vždy snili. Nic jako velký průlom neexistuje. A pokud ano, určitě nečeká na začátku kariéry. Musíte se snažit, ale než sprint je to spíš maraton, takže se soustřeďte především na jednotlivé kroky než na konečný cíl.

6. Amatéři chtěj, aby si jich lidi všimli. Profíci chtějí, aby si je pamatovali

Odkaz je důležitější ego. Opravdoví profesionálové nemají v hlavě jen příští velkou metu – vydání knížky, velkou přednášku, spuštění nového produktu. Přemýšlí v dlouhodobém horizontu. Chtějí vědět, co za sebou zanechají.

Proto si tolik podnikatelů odpírá krátkodobé potěšení z peněz a raději je investují zpátky do svého byznysu. Jako freelancer tohle můžete dělat taky. Investujte do svých nástrojů a do sebe.

7. Amatéři pracují na dovednostech, profíci na portfoliu dovedností

Měli byste mít v rukávu více než jednu dovednost. Neznamená to, že musíte být nějaký všeuměl, ale rozšiřujte portfolio služeb, které nabízíte. Díky tomu získáte náskok před konkurencí. Jste copywriter jako já? Přidejte k tomu redaktorskou činnost, grafiku nebo základy IT. 

Jestli jste fotograf, osvojte si i natáčení videí nebo umění make-upu. 2 v 1 je mantra 21. století a pokud i vy můžete nabídnout více než jen jednu službu, budete pro zákazníky zajímavější.

#inspirace #rady #tipy #uspech #motivace #freelancer #volnanoha #osobnirozvoj #seberozvoj #byznys #podnikani

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Velmi inspirativní článek, Naty! 😊 Krásně podložený citátam od Thomase Edisona. ✨ Je důležité nebrat vše hned jako prohru nebo selhání, ale hledat jiný způsob, kterým to půjde.
    +1
Doporučené příspěvky
7 minut
5 minut
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
6 minut
5 minut
5 minut