20.02.2020 5 minut čtení

Počítání kalorií je jeden velký podfuk. Pojďme se na něj konečně vykašlat

Studování kalorických tabulek patří mezi kratochvíle mnoha dospívajících dívek. Přiznám se, že i já jsem na střední spadla do jejich pasti. Ale podle odborníků rozhodně nejsou jediným a správným způsobem hubnutí. Podívejte se proč.

Všeobecným přesvědčením je, že pokud chceme zhubnout a být zdraví, musíme počítat a omezovat počet kalorií, které přijímáme. Pravděpodobně také máte za to, že abyste zhubli, musíte spálit více kalorií než zkonzumujete. A ačkoliv to dává smysl, je to rozhodně příliš zjednodušená rovnice.

Proč počítání kalorií pro většinu lidí nefunguje

Zaprvé nám jasně stanovený počet kalorií nemůže zaručit, že nebudeme mít hlad, nebudeme strádat a tím pádem budeme hubnout zdravě. Záleží totiž především na tom, jaké jídlo jíme. Z čeho získáme těch 1500 kalorií, při kterých průměrná žena hubne, totiž ovlivňuje cukr v krvi, inzulin, zažívání, hlad, chutě a tak dále.

Pytlík bonbonů a vejce mohou mít stejný počet kalorií, ale nutričně se naprosto liší. Po bonbonech dostanete za chvíli zase hlad a navíc zvýší hladinu cukru v krvi a vy budete mít chuť na další sladkosti.

Potřebný počet kalorií člověka je navíc tak individuální, že je velmi těžké ho přesně změřit. Aplikace, do kterých zadáte váhu, výšku, věk a množství pohybu, kterého se vám dostává, jsou většinou daleko od pravdy. 

Abyste dostali přesnější číslo, museli byste se vydat za odborníkem, ale ani u něj si nemůžete být ničím jistí. Počet potřebných kalorií je totiž individuální každý den a závisí na aktivitě, míře stresu a u žen dokonce i na fázi menstruačního cyklu.

Dalším překvapením pro vás, stejně jako pro mě, může být fakt, že podle legislativy se v přesnosti kalorických údajů na obalech potravin připouští až 20% odchylka. To znamená, že váš čokoládový dortík o 500 kaloriích může ve skutečnosti mít mezi 400 a 600 kaloriemi. A to je docela rozdíl, ne?

Kalorie jsou strašák pro vaši psychickou pohodu

Dietoložka Alissa Rumsey řekla v rozhovoru pro Huffpost, že kalorická restrikce může vyústit v začarovaný kruh deprivace a provinilosti. A já vám to mohu s čistým svědomím potvrdit.

„Restrikce vede k pocitům nedostatku, které vedou k zoufalství, které vede k přejídání nebo posedlostí jídlem a touze po něm. To pak vede k pocitům provinilosti nebo hanby, které se snažíte vynahradit dalšími restrikcemi a tak pořád dokola.

Je to úplně normální a není to zapříčiněno nedostatkem sebekontroly nebo vůle. Děje se to proto, že vaše tělo cítí nedostatek.“

Kvůli takto toxickému mindsetu často přestaneme vnímat svoje tělo a ztratíme kontakt s jeho indikátory. Pokud jste zaměření čistě na číslo kalorií, přestanete si všímat hladu, sytosti a především potěšení z jídla.

Rumsey ještě dodává, že naše těla vědí, kolik toho musíme každý den sníst. Stačí jen dávat pozor. 

„Když důvěřujete svému tělu, můžete se vyhnout mikromanagementu kalorického přijmu. Některé dny prostě budete přirozeně potřebovat víc jídla než jiné.“

Počítáním můžete zhubnout, ale ne na dlouho

Pro pár lidí se železnou sebekontrolou a spoustou volného času (věřte mi, vážení každého gramu jídla při vaření a pečlivé zapisování každého sousta je něco) může počítání kalorií fungovat, to nepopírám. Rozhodně ale nejde o udržitelný model. 

V analýze 29 dlouhodobých studií o hubnutí vědci zjistili, že více než 80 % váhy, kterou účastníci ztratili díky počítání kalorií, nabrali zpátky do 5 let. Tělo se začne dlouhodobému deficitu bránit a vás zkrátka počítání unaví. 

Jakmile se vymaníte z okovů kalorických tabulek, začnete si dopřávat tabulky čokolády.

Co mám tedy udělat, když chci zhubnout?

Asi vás nepřekvapím. Abyste si nevytvořili nezdravou závislost na počítání kalorií a abyste nevystavovali své tělo nedostatku ale zároveň hubli, musíte se soustředit na kvalitu přijímaných potravin.

Zaměřte se na protein, zeleninu, ovoce, ořechy, luštěniny a tak dále. Vždyť to víte, četli jste to už nejméně tisíckrát v časopise Ona Dnes nebo vám to říkala vaše manželka či v horším případě lékařka či lékař. Jezte pravidelně, malé porce a tak podobně. Při hubnutí prostě neexistují zkratky.

Dietologové doporučují také:

  • více zeleniny a nezpracovaných potravin,
  • vegetariánská či veganská jídla,
  • vaření doma,
  • zařazení pravidelné fyzické aktivity.

A tou pravidelnou fyzickou aktivitou mám na mysli doslova cokoliv. Nedávno jsem například narazila na příběh 86leté ženy, která zhubla 54 kilogramů tím, že chodila tam a zpátky po svém jednopokojovém bytě. Tak dlouho se chodí s nadváhou po pokoji... Znáte to. Hodně štěstí se zdravým hubnutím a kalorické tabulky pokud možno spalte.

#hubnuti #zdravi #dieta #osobnirozvoj #seberozvoj #krasa #strava #kalorie 

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Hezký článek, ale nesouhlasím. Po desítkách neúspěšných pokusů o zhubnutí, se mi to nakonec daří právě díky počítání kalorií. Pomocí www.kaloricketabulky.cz, jsem bez hladu a strádání zatím zhubla 13 kg. Navíc jsem mohla sledovat vyváženost své stravy a naučit se jíst zdravěji. Každému vyhovuje něco jiného, každopádně všem držím palce.
    0