20.02.2020 4 minuty čtení

Podle těchto psychologů je tajemství úspěchu skryté v tom, koho máte za životního partnera

Se svým manželem nebo manželkou trávíte obrovské množství času. Napadlo vás někdy, jak moc tento člověk ovlivňuje váš úspěch či neúspěch? Podle vědců z Carnegie Mellon University hraje váš partner dokonce zcela klíčovou roli.

V úvodu je zmíněn manžel nebo manželka, ale stejně to pochopitelně platí, i když nejste oficiálně oddaní, takže ať už jste druh a družka, partner a partnerka, ženich a nevěsta nebo cokoli jiného, platí to pro vás naprosto stejně jako pro všechny ostatní.

Studie, kterou zveřejnili vědci z Carnegie Mellon University ukazuje, že lidé, kteří mají partnera, jež je podporuje, mají větší pravděpodobnost toho, že v životě uspějí. Říkáte si, proč mít partnera, který by vás nepodporoval? To by bylo na jiný článek, pro tuto chvíli se spokojte s tím, že někteří takového partnera zkrátka mají.

V rámci výše uvedené studie vědci pozorovali 163 manželských párů. Psychologové zjistili, že subjekty, které měly partnera, jež je podporoval, se častěji dostaly k potenciálně prospěšným výzvám a úkolům, které by jim mohly prospět. Jedinci, kteří výzvu přijali, zažili později osobní růst, štěstí, pocit uspokojení a psychické pohody.

Hlavní autor studie a profesor psychologie na Carnegie Mellon University Brooke Feeney ve svém prohlášení ke studii uvádí: „Když lidé v oblastech, jako je hledání práce nebo podnikání, mají podporu svého partnera, ovlivňuje to jejich dlouhodobou pohodu.“

Vědci na tuto skutečnost přišli na základě výzkumu, ale mnoho úspěšných lidí o tom mluví nezávisle na jejich objevech. Například bývalý prezident USA Barack Obama připisuje svůj politický úspěch své manželce a zdůrazňuje důležitou roli partnera, kterého máte po svém boku na i na vaší kariérní cestě.

V roce 2011 Obama v interview řekl: „Bez Michelle bych nemohl udělat nic z toho, co jsem udělal.“ Oprah Winfrey se dále ptala, co ho udržuje duševně vyrovnaného a pomáhá mu vypořádat se s tlakem. V odpovědi opět zmínil svou manželku, když řekl: „Je to tato mladá dáma. Nejenže byla skvělá první dáma, ale je to také moje skála, moje opora. Spoléhám na ni v mnoha věcech každý den.“

Obamu nechme v jeho prezidentském důchodu a pojďme na další příklad, kterým bude osobně zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. I jeho manželka Priscilla Chan v životě Zuckerberga hraje zásadní roli. To zmínil při svém úvodním projevu na Harvardu v roce 2017. „Priscilla je nejdůležitější osobou v mém životě,“ říká Zuckerberg. Dokonce ho inspirovala k tomu, aby si dobrovolně vyhradil čas na dobrovolnickou činnost a věnoval se nějaké sociální práci. Podobně vidí vztah mezi životním úspěchem a tím, kdo je vaším partnerem, třeba i Warren Buffett.

A nejsou to jen ženy, kdo podporuje své partnery. Mělo by být naprosto normální, že i manželé podporují své partnerky. V rozhovoru s Winfrey v roce 2013 chválila Beyoncé svého manžela a rappera Jaye-Z. Držitelka ceny Grammy říká: „Nebyla bych tou ženou, kterou jsem, kdybych doma neměla toho muže. Je to můj základ.“

Podle uvedené studie existují tři základní a klíčové kroky, které lze podniknout, aby váš partner lépe přijal svou výzvu, kterou může být nová práce, podnikání, obtížný úkol nebo cokoli jiného:

  • Vyjádřete nadšení z této příležitosti
  • Uklidněte svého partnera a ujistěte ho, že to zvládne a bude mít vaši podporu
  • Mluvte o výhodách, které přijetí této výzvy/úkolu/projektu/pracovní pozice má

Využijte svou vzájemnou podporu a toho, že si můžete plně důvěřovat. Síla, která může pocházet od vašeho partnera, se může stát vaší konkurenční výhodou, když ji dokážete využít. Jak ale správně tušíte, jednostranně to nebude dlouho fungovat. Jeden nemůže neustále vydávat a druhý jen přijímat. Když tuto sílu ale dokážete dobře využít, můžete z ní čerpat, ať už jste prezidentem, zpěvačkou nebo podnikatelem.

#osobnirozvoj #uspech #psychologie #partner #manzel #manzelka #Obama #Zuckerberg #Oprah

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
3 minuty
6 minut
4 minuty
5 minut
3 minuty
7 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
3 minuty
6 minut
4 minuty
5 minut
3 minuty
7 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut