25.10.2018 3 minuty čtení

Tim Cook pronesl v Evropském parlamentu nekompromisní řeč na téma bezpečnosti dat

Otázka ochrany osobních dat se týká všech velkých technologických společností, které mají v rukách často doslova osud milionů jedinců po celém světě. Mezi takové firmy patří samozřejmě i Apple. Jeho šéf Tim Cook k tomuto tématu nyní promluvil na půdě Evropského parlamentu.

„Nacházíme se v době velkých změn. A dnes, více než kdy jindy, je důležité, aby si představitelé států, podnikatelé i samotní obyvatelé kladli na srdce jedinou základní otázku: V jakém světě chceme žít? Jsem tu dnes proto, abychom společně jako partneři pracovali na zodpovězení této otázky,“ započal ředitel firmy z Cupertina svůj projev v Bruselu.

„Naše osobní informace – od těch všeobecných po absolutně soukromé – se proti nám jako zbraně obrací každý den. Každý kousek našich osobních dat, který může mít nějakou hodnotu, je pečlivě shromažďován a obchodován,“ řekl Cook.

Cook zároveň jmenoval 4 základní práva, která by v oblasti ochrany dat uživatelů měla platit ze všech okolností:
1. Právo minimalizace – společnosti by se měly snažit minimalizovat objem dat, která shromažďují, ideálně pak je neshromažďovat vůbec
2. Právo znalosti – každý uživatel by měl od začátku vědět, jaká data jsou sbírána a jak je s nimi nakládáno
3. Právo přístupu – uživatel by měl mít neoddiskutovatelný nárok na přístup k datům, která o něm daná firma shromáždila
4. Právo ochrany – pro vznik vzájemné důvěry

Cook mluvil o tom, jakých skvělých věcí je možné pomocí technologií dosáhnout, na druhou stranu však upozornil, že technologie mohou také ubližovat a že záleží na celé společnosti, aby směřovala technologie tím správným směrem.

Za svá slova byl Cook několikrát odměněn mohutným potleskem přítomných europoslanců, jejichž práci také neopomněl vyzdvihnout.

Po celou dobu bylo samozřejmě očividné, že v otázkách obchodování s daty má Cook na mysli zejména firmy jako Google či Facebook. Proti těm se Apple tradičně v otázce ochrany dat uživatelů vymezuje a zdůrazňuje, že data zákazníků Apple zůstávají v přístroji, namísto aby se shromažďovala v centrále společnosti a byla firmě „k dispozici“.

Téma Čína „cenzurováno“

Najdou se však tací, kteří našli na Cookově projevu slabá místa. Podle Alexe Stamose, bývalého šéfa bezpečnosti dat ve Facebooku a dnes profesora Stanfordovy univerzity, se dá s většinou projevu souhlasit, mrzí ho však, že média projev převzala bez komplexního pohledu, který by zahrnoval například přístup společnosti Apple k uživatelským datům v Číně.

Podle Stamose například systém Apple v Číně blokuje uživatelům možnost stahovat tradiční „západní“ instant messaging aplikace jako WhatsApp či Viber, které by jim umožnily uniknout dohledu čínské cenzury.

Spolupráce Applu se státem je v Číně výraznější než kdekoli jinde:

Na celý projev Tima Cooka na půdě evropského parlamentu se můžete podívat zde:

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.