19.02.2020 3 minuty čtení

Koronavirus stahuje dolů Apple i největší evropskou banku

Apple varuje před možným poklesem zisku za první kvartál. Akcie společnosti prudce poklesly. Důvodem je koronavirus.

Akcie společnosti Apple včera na německé burze klesly o 6 %. O deset dolarů spadly i na newyorské burze. Společnost totiž snížila předpověď růstu tržeb pro první kvartál tohoto roku. Důvodem je koronavirus COVID-19 v Číně. Společnost negativně zasáhly problémy v produkci čínských subdodavatelů, jakož i zavření čínských obchodů, které způsobily pokles prodeje jejích produktů na tamním trhu.

Společnost Apple ve svém prohlášení uvedla, že ačkoliv se produkce v Číně již začíná obnovovat, jsou očekávány nižší tržby. „Předpokládáme, že nedokážeme naplnit naše plány. Důvodem jsou výrobní potíže. Naše partnerské společnosti sídlící v provincii Hubei rozbíhají svou produkci po zavření závodů pomaleji, než se čekalo. Zdraví každého zaměstnance, který se podílí na výrobě, je samozřejmě naší prioritou. Konzultujeme proto naše kroky se zdravotními experty. Nedostatek telefonů iPhone v nabídce však přesto zasáhne i naše globální tržby," stojí v prohlášení společnosti Apple.

Pokles akcií HSBC

Problémy hlásí i britská bankovní skupina HSBC, jejíž ziskovost meziročně klesla o 53 %. Akcie firmy včera na londýnské burze klesly o 4 %. Je za tím i oznámení o hromadném propouštění, během kterého může v následujících třech letech přijít o práci více jak 35 tisíc zaměstnanců. Banka však kromě toho oznámila, že koronavirus a nepokoje v Hongkongu negativně zasáhly její podnikání také v regionech.

Ve svém stanovisku HSBC uvedla: "Makroekonomické prostředí jako takové zůstává nejisté. V důsledku koronaviru jsme však snížili naše prognózy ekonomického růstu v Asii na tento tok. Největší dopad očekáváme v prvním čtvrtletí. Ekonomický růst v USA bude slabší než loni, i když stále velmi slušný.“

„Varování související s koronavirem vydala i těžební a ropná společnost BHP. Obává se poklesu poptávky po její produkci. "Pokud se šíření viru do března razantně nezastaví, budeme muset revidovat naši prognózu vývoje ekonomiky a poptávky po komoditách. Týká se to celého ratu komodit. Situaci neustále monitorujeme," uvedla společnost.

O autorovi:

Peter Garnry začal pracovat v Saxo Bank v roce 2010 jako vedoucí kapitálové strategie. V roce 2016 se stal vedoucím týmu kvantitativních strategií, který se zaměřuje na aplikaci počítačových strategií na finanční trhy. Vytváří obchodní strategie a analýzy akciových trhů i jednotlivých firemních akcií pomocí pokročilých statistik a modelů.

Peter Garnry vytvořil pro Saxo Bank měsíční publikaci Alpha Picks, která vybírá nejatraktivnější akcie na amerických, evropských a asijských trzích. Kromě toho přispívá do čtvrtletních předpovědí Saxo Bank a ročních Šokujících předpovědí a je pravidelným komentátorem na televizních stanicích včetně CNN a Bloomberg TV.

#investovani #apple #koronavirus #hsbc #akcie #trhy #saxobank

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.