19.02.2020 4 minuty čtení

CEO Amazoru Jeff Bezos daruje na boj se změnou klimatu 10 miliard $. Myslí to upřímně?

Bezos v pondělí oznámil, že spouští novou iniciativu s názvem the Bezos Earth Fund. Daruje jí 10 miliard $, což je v přepočtu asi 228, 5 miliard korun a dělá to 7,7 % celkového jmění tohoto nejbohatšího člověka na světě.

Foto zdroj: Reuters/Joshua Roberts

 

Na svůj instagram vložil fotku planety Země a napsal k ní:

„Jsem nadšený, že mohu oznámit spuštění the Bezos Earth Fund.

Klimatické změny jsou největší hrozbou naší planetě. Chci pracovat spolu s ostatními jak na rozvíjení současných metod, tak na vyvíjení nových způsobů boje s devastujícím účinkem klimatických změn na tuto planetu, kterou spolu všichni sdílíme.

Tato globální iniciativa bude financovat vědce, aktivisty, neziskové organizace – jakoukoliv snahu, která nabízí skutečné přispění k zachování a ochraně přírodního světa. Zemi můžeme zachránit. Bude nás to stát kolektivní úsilí velkých společností, malých společností, států, globálních organizací i jednotlivců.

Zavazuji se k tomu, že na začátek daruji 10 miliard $ a granty začnu vydávat letos v létě. Země je jediná věc, která nás všechny spojuje. Pojďme ji bránit společně.

– Jeff“

Může za Bezosův štědrý dar tlak veřejnosti?

Tento Bezosův krok není bleskem z čistého nebe. Je logickým vyústěním situace. Zaměstnanci Amazonu vytvořili v lednu na vedení tlak, aby společnost začala bojovat se změnou klimatu. Pod iniciační článek na serveru Medium za nulové emise do roku 2030 a další kroky se podepsalo přes 350 zaměstnanců.

V září Bezos na nápad přistoupil a ohlásil, že se Amazon do roku 2030 zavazuje používat ze 100 % obnovitelnou energii, používat 100 000 elektrických rozvážkových vozů a do roku 2040 by měla mít společnost nulové emise.

Amazon nicméně z veřejné kritiky od vlastních zaměstnanců nijak nadšený nebyl a zakázal jim veřejně vystupovat a komentovat politiku Amazonu bez souhlasu managementu. Mluvčí Amazonu to okomentoval slovy:

„Ačkoliv je vítána konstruktivní iniciativa, která se týká udržitelnosti i jiných témat, od jakéhokoliv z mnoha týmů uvnitř Amazonu, prosazujeme externí komunikační pravidla a zaměstnancům nedovolíme, aby znevažovali nebo zkreslovali tvrdou práci, kterou odvádí jejich kolegové v oblasti řešení těchto náročných problémů.“

Bezos nepodepsal the Giving Pledge (narozdíl od jeho bývalé manželky)

Navzdory tomu, že je Jeff Bezos nejbohatším mužem světa, není proslaven dary a filantropií natolik jako například Bill Gates nebo Mark Zuckerberg. Například je jedním z mála takto bohatých lidí v Americe, kteří nepodepsali the Giving Pledge, který je zavazuje k darování více než poloviny jejich bohatství buď během života nebo v závěti.

Slib podepsala například i jeho bývalá manželka MacKenzie Bezos. Není jasné, proč to Bezos dosud neudělal. Iniciativa byla založená Billem Gatesem a Warrenem Buffetem před více než deseti lety. Filantropická dráha Bezose nebyla až do teď nijak přehnaně štědrá.

Nezisková organizace, která nese jeho přijmení, the Bezos Family Foundation sice darovala miliony dolarů na výzkum rakoviny, ale je vedena výhradně Bezosovými rodiči a od něj údajně neobdržela žádné dary.

Bezos se do roku 2018 nikdy neobjevil na seznamu největších amerických filantropů. V onom roce spustil fond na vzdělávací programy pro lidi bez domova, který ho stál 2 miliardy $. Ale stejně šlo v tu dobu pouze o 1,3 % jeho jmění. 

Existuje možnost, že jeho současný dar, který má pomoci v boji s klimatickou změnou, je tedy jen výsledek kritiky veřejnosti srovnávající ho s s ostatními miliardáři, kteří jsou o poznání štědřejší? A pokud to tak je, záleží na tom vůbec? Peníze pomohou tak jako tak, můžeme tedy Bezosovi poděkovat a doufat v lepší zítřky.

#bezos #jeffbezos #amazon #klimatickezmeny #zmenaklimatu #ekologie #eko #filantropie

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
2 minuty
4 minuty
2 minuty
6 minut
5 minut
5 minut
7 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
2 minuty
4 minuty
2 minuty
6 minut
5 minut
5 minut
7 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty