19.02.2020 5 minut čtení

Trik vrcholových sportovců pro zvýšení produktivity, který můžete použít v životě i byznysu

Jedna tréninková metoda používaná v mnoha sportech nám dnes poslouží jako lekce produktivity. Nejlepší na ní je to, že ji můžete aplikovat ve svém soukromém životě, ve svém byznysu i ve vašich zálibách, pokud si přejete se v nich zlepšovat.

Chcete být produktivnější a stihnout toho během dne více? Kdo by nechtěl, že? Můžete zkusit napodobit úspěšné podnikatele, kteří vstávají v nekřesťanskou hodinu, ale jak to s vámi dopadne, si můžete přečíst v mém článku: „Zvyky úspěšných úspěch nezaručí: Mýtus časného vstávání. Přinese více škody nebo užitku?“

Jestliže takto brzké vstávání není váš šálek kávy, můžete vyzkoušet techniku, kterou ve svém tréninku používají špičkoví sportovci. Pokud se o produktivitu zajímáte, tak už jste se s touto technikou jistě setkali, jen možná měla jiné označení. To ale nevadí, protože dnes si ji rozebereme trochu z jiného úhlu pohledu.

Metoda: INTERVALY

Koncept zvaný „intervalový trénink“ používají špičkoví sportovci napříč různými sporty už celá desetiletí. Pomáhá jim zlepšovat výkon. A úplně stejná technika může pomoci komukoli jinému zvládat více za kratší dobu.

K. Anders Ericsson je vědec zaměřující se na lidské chování a už v 90. letech minulého století zastával názor, že to, co odděluje nejlepší (ať už hudebníky, šachisty, umělce, sportovce nebo lékaře) od zbytku není to, že by své činnosti věnovali více času, ale spíše to, že se jí věnují s plnou pozorností zaměřenou na co nejkvalitnější práci v blocích po 60 až 90 minutách, které jsou oddělené přestávkami. Jinými slovy konají intervalový trénink.

Autoři Brad Stulberg a Steve Magness ve svém výzkumu našli mnoho důkazů, že přijetí postupu intervalového tréninku může být vzhledem k produktivitě prospěšné nejen pro umělce, sportovce a podobné typy lidí. Z této techniky podle nich může profitovat úplně každý, a to v prakticky jakékoli činnosti.

Intervalový trénink ve sportu

Není potřeba být profesionálním sportovcem, abyste se s touto metodou setkali, ale zvláště u profesionálů je běžnou praxí. Jednoduše řečeno jde o střídání velké a lehké nebo velké a žádné intenzity. Abych byl konkrétní, tak pro běžce začátečníka může jít o 500 metrů chůze nebo opravdu velmi pomalého běhu a následně 100 metrů běhu svižným tempem. A celé to zopakuje 10 krát. Lepší běžci se pak dostanou například na intervaly, které zahrnují 80 vteřin odpočinku a 1 kilometr běhu v pásmu 70 – 80 % maximální tepové frekvence.

Asi není třeba vysvětlovat, že takových intervalů člověk zvládne jen omezené množství a pak takzvaně odpadne. Efektivní trénink je tedy hotový za krátkou dobu. Užitek z takového tréninku má navíc i člověk, který se připravuje na mnohonásobně delší závod než je délka samotných intervalů. Do bližšího vysvětlování intervalů ve sportu se pouštět nebudu, ale pointa by měla být jasná – efektivně zvládnutý intenzivní trénink v kratším čase.

Intervaly v práci

Společnost The Draugiem Group podrobně analyzovala své zaměstnance. Stulberg říká, že nejlepší pracovníci podle pozorování strávili průměrně 52 minut intenzivní souvislou prací, po které následovala 17 minutová přestávka. Po ní se opět vrátili k práci.

Pozorování dokumentovala Julia Gifford a nakonec napsala: „Pomocí aplikace na sledování času a produktivity jsme vše měřili. Ukázalo se, že 10 procent našich nejproduktivnějších lidí má schopnost udělat si ‚efektivní‘ přestávku. Pracovali v průměru 52 minut a pak 17 minut odpočívali. Potom se opět vrátili k práci. Za celý den neodpracují 8 hodin, ale odvedou více práce v lepší kvalitě. Důvodem jejich produktivity jsou intervaly, které si sami tvoří. Využijí naplno 52 minut a pak si odpočinou a připraví se na další intenzivní porci práce. Pracují účelně.“

S podobnou technikou přišel Kosio Angelov, zakladatel High Performance Lifestyle a autor knihy Lean Email Simple System. Navrhl vlastní strategii 50-10-50-30, která má člověka udržet plně soustředěného po celý den a funguje v praxi nějak takto:

  • 50 minut - plné zaměření a soustředění na jeden úkol.
  • 10 minut - relaxace. Projděte se, protáhněte se, napijte se vody. Nekontrolujte e-maily ani telefon. Úplně se odpojte od techniky a obnovte vaše duševní a fyzické síly.
  • 50 minut - plné zaměření a soustředění na jeden úkol.
  • 30 minut - relaxace. Stejné jako výše, ale můžete přidat nějaké zdravé jídlo.

Po uplynutí posledních 30 minut celý proces opakujte od začátku. Přestávky nevynechávejte, cílem jsou krátké pracovní sprinty, po kterých následuje povinná přestávka.

Závěr

Stulberg říká, že bez ohledu na typ pracovního místa se zdá, že opakující se cykly intenzivní a soustředěné práce s krátkými přestávkami přinášejí nejlepší výkon. Důvod úspěchu je stejný, jako u špičkových sportovců, kteří tuto metodu používají. Intervaly umožní pracovat intenzivněji a při správně nastavených intervalech i déle.

Metodu intervalů můžete použít ve vašich sportovních aktivitách, ale i ve své práci nebo volnočasových aktivitách. Učíte se cizí jazyk? Vyzkoušejte intervaly. Děláte něco jiného? Vyzkoušejte intervaly.

#osobnirozvoj #produktivita #byzyns #timemanagement #uspech #sport #interval #intervaly

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.