19.02.2020 4 minuty čtení

ROZHOVOR: Evropě v robotizaci a umělé inteligenci ujíždí vlak

Obavy z toho, že nás roboti připraví o práci, jsou nejspíš liché. Důležité bude umět se stále učit a adaptovat se na nové podmínky. O tom i mnohém jiném mluvil pro server orobotice.cz ekonom Vladimír Pikora.

Jaký je váš názor na Průmysl 4.0? Je to prázdná floskule, nebo téma, které je důležité nejen pro průmysl?

Myslím, že pro mnoho politiků a lobbistů z různých asociací to je prázdný pojem, který používají jako módní výstelku, nicméně pro naši společnost to floskule není. Je to naše budoucnost, a v mnoha případech už přítomnost.

Česko je montovna, montovny se dají jednoduše přestěhovat jinam. Nehrozí, že tady bude v budoucnu mnoho lidí – dělníků, kteří nebudou mít co dělat? Nebudou rozumět moderním technologiím a nebudou umět je ovládat?

Ano, to nám hrozí. Firmy zaměřené na levnou pracovní sílu se budou stěhovat za ještě levnější pracovní silou do třetího světa. A ty, co ve střední Evropě zůstanou, budou zaměstnance nahrazovat technologií. Najednou se ukáže, jaký průšvih představuje naše školství, které nereaguje na budoucí požadavky ekonomiky. Množí se nám experti na gender, ale nemáme techniky.

Není totiž potřeba, aby víc lidí mělo vysokou školu. Naopak. Všechny tyhle rozplizle měkké obory umožnily, aby vysokou školu vystudoval každý druhý jouda. To vedlo k tomu, že vysoké vzdělání se devalvovalo. Přitom pravě vysokoškolský diplom je vstupenkou do mnoha funkcí.

Potřebujeme ve školách na všech úrovních větší tlak na přírodní vědy a programování. Jen lidé s technickým myšlením budou schopni lépe spolupracovat s roboty a to je naše budoucnost.

Psychiatři budou mít práci vždycky

Některé prognózy, třeba ta Technologického centra AV ČR, predikují, které profese nahradí umělá inteligence. Už do pěti let to mohou být zubní lékaři, architekti nebo švadleny. Věříte těmto prognózám? Kdo podle vás by se měl strachovat o místo?

To je velké téma, které se do stručného rozhovoru nedá vtěsnat. Pro ekonoma je umělá inteligence ohromnou vyzvou k mentálnímu cvičení. Časopis The Economist nedávno prohlásil, že to, co udělal vynález parního stroje s dělníky, udělá rozvoj umělé inteligence s bílými límečky. Autoři tím chtěli říct, že umělá inteligence vezme úředníkům práci. Je tomu ale tak?

Já si tím nejsem zas tak jistý. Když se podívám na dějiny dělníků, tak si podle mě s rozvojem parního stroje naopak hodně pomohli. Nebyli jeho existencí zlikvidovaní, jak The Economist naznačuje… S úředníky to je podobné. Jistě, mnohé profese zaniknou. Ale jiné zase vzniknou.

Šikovný řemeslník se dnes má navzdory zavedení (a dokonce překonaní) parního stroje skvěle. Pravděpodobně lépe než nešikovný inženýr. To nejspíš bude platit stále. Jen to bude trochu jiná práce, kterou řemeslník i inženýr budou vykonávat.

A co tedy říkáte na výše zmíněné prognózy?

Co se týče prognóz, tady se ukazuje, že se během posledních deseti let velmi výrazně závěr prognóz změnil. Prvotní prognózy světově renomovaných institucí byly nejprve velmi pesimistické a zdálo se, že nás roboti všude nahradí a my nebudeme mít co dělat. Poslední studie jsou naopak optimistické. Říkají, že mnoho profesí zanikne, ale mnoho naopak vznikne a výsledkem bude větší poptávka po práci než dnes. To mi přijde realistické.

Kdo by se měl strachovat? Podle mě každý, kdo je nepružný. Budoucnost si vyžádá změny našeho života. Budeme jinak pracovat, jinde pracovat a budeme i jinak spotřebovávat. Za něco bude moct technologie, za něco strach z neekologického života a za něco ekonomické zákonitosti. Ale ve zkratce: mnoho věcí bude jinak než dnes, a kdo se nepřizpůsobí, bude mít problém. Nebude to ani tak o profesi, jako schopnosti adaptovat se na změny.

Dokážou se všichni tito lidé adaptovat na nové podmínky? Třeba dělník, který celý život pracoval rukama, asi těžko zvládne ovládat počítač…

Ne, nedokážou. Dokázali by to, pokud by měli hodně času, ale ten mít nebudou. Budou potřebovat pomoct. Budou zapšklí, nepříjemní a zlí a budou hledat viníky jejich situace. Bude proto více excesů, kdy někomu přeskočí.

Proto když se někdo ptá, jaká profese je profesí budoucnosti, tak tvrdím, že skvěle se budou mít psychiatři. Ti budou mít mraky práce.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.