17.02.2020 5 minut čtení

Zabíjeli byste pro práci ve Facebooku? Zaměstnanec Facebooku před 4 měsíci naopak spáchal sebevraždu

19. září 2019 inženýr Facebooku původem z Číny skočil ze čtvrtého patra budovy Facebooku na Jefferson Drive. Mnoho lidí má za to, že důvodem pro sebevraždu bylo pracovní prostředí ve firmě, v níž se na oko zdá vše zalité sluncem.

Foto zdroj: Almanacnews.com – Emma Duan

Možná, že 94 % zaměstnanců miluje Marka Zuckerberga, ale vypadá to, že velká část z nich nemiluje svou práci nebo své přímé nadřízené. Minimálně to tak vypadá podle nejnovější kauzy Facebooku – tragické smrti Chena Qina.

Chen Qin byl 38letý zaměstnanec Facebooku, který absolvoval univerzitu v Če-ťiangu, což je jedna z nejlepších a nejtěžších vysokých škol v Číně. Následně absolvoval dvouleté studium zaměřené na výpočetní vědu na Univerzitě Jižní Kalifornie. 

Celý svůj život patřil mezi nejlepší studenty a ambiciózní byl i v pracovní sféře. Místa měnil co dva roky, až nakonec skončil u jedné z nejprestižnějších firem světa, u Facebooku. Než zemřel, pracoval tam rok a osm měsíců.

Stres v práci i doma

Stejně jako mnoho dalších lidí čínského původu v Silicon Valley, i Chen byl živitelem rodiny a měl na starosti všechny nemalé účty za její americký životní styl. 

To přidávalo hodně stresu a byla to pro něj motivace udržet si místo ve Facebooku, který své zaměstnance velmi slušně platí. Chenova rodina řekla médiím, že u něj nebylo neobvyklé, aby pracoval na projektu do půlnoci a k práci se vrátil zas hned ráno.

Soudě podle jeho sociálních sítí Chen nebyl jen šprt a geek. Miloval horolezectví, tůry, lyžování a další venkovní sporty. Jeho profilová fotografie na Facebooku ho zachycuje, jak leze na skálu a vypadá na ní opravdu šťastně a uvolněně. Jeho sdílení na tuto sociální síť skončilo 5. března 2018, kdy ve Facebooku začal pracovat.

Facebook se zaměřuje v první řadě na výsledky

Facebook je známý svým motem „radši hotové než dokonalé“, ale taky mentalitou zaměřenou na výsledky. Ačkoliv je možná krátkozraké podle tohoto případu sebevraždy posuzovat firemní kulturu Facebooku, pravděpodobně v tragédii stres a neférové pracovní prostředí hrály roli.

Podle Chenových spolupracovníků den před jeho smrtí ředitel oddělení na meetingu seřval Chena za údajnou prokrastinaci. Někdo zaslechl ředitele, jak říká Chenovi, ať vypadne a Chenova odpověď měla být, že je to nefér.

V Silicon Valley je běžné, že jsou zaměstnanci, kteří nepodávají uspokojivý výkon, napsáni na černou listinu PIP (plánu zlepšení výkonu). Ale pravda je taková, že tomu, komu se nepodaří plán rychle naplnit, hrozí v blízké době výpověď

V jednom článku Forbes se dokonce píše: „Když se na váš šéf naštve a dá vás na PIP, zlepšení vašeho výkonu je to poslední, o co mu nebo jí jde. Namísto ‚plán zlepšení výkonu‘ by se to mělo jmenovat ‚první krok plánu k vašemu propuštění‘. O to tam ve skutečnosti jde.“

Facebook se snažil ostatní zaměstnance umlčet

Patrick Shyu, Youtuber a inženýr japonského původu, který dříve pracoval pro Facebook a Google, odtajnil ve svém videu detaily ze zákulisí Facebooku. 

„Je jasné, že vedení Facebooku chce tuhle sebevraždu zamést pod koberec,“ píše se v interní skupině zaměstnanců.

Shyu ve videu vysvětlil, proč si pravděpodobně Chen vzal život. Podle Shyuových zdrojů ve firmě měl Chen problém s manažerem, který ho přesvědčil, aby zůstal do konce kvartálu v jeho týmu a slíbil mu, že mu dá dobré výkonnostní hodnocení před odchodem do jiného týmu. 

Manažer nakonec slib nedodržel a dal mu nejhorší hodnocení, které se zaměstnancům dává. To Chenovi zabránilo v přechodu do jakéhokoliv jiného týmu.

Facebook po provalení tragédie sice vydal tiskovou zprávu, ve které informaci o smrti zaměstnance potvrdil, ale dále se k tomu nevyjadřoval. Dokonce se snažil zaměstnance umlčet. Například zaměstnanec Yi Yin, který se ke smrti kolegy a toxickému prostředí ve Facebooku veřejně vyjadřoval, byl nejprve upozorněn, ať toho nechá a následně propuštěn. 

Yi si z toho ale nic nedělá. Na svůj LinkedIn napsal „Děkuji všem za starost. I po protestech, rozhovorech a žádosti, ať Facebook odhalí pravdu, jsem v pořádku... Byl jsem trochu pod tlakem. Obdržel jsem varovný dopis. Plánuji si ho nechat zarámovat a pověsit do ložnice. Update: Oficiálně mě propustili a já se navrátil ke svobodě.“

Pod jeho příspěvkem se objevil bezpočet volných pracovních pozic a nabídek od firem jako Alibaba a NetEase. Kéž by si i Chen byl uvědomil, že se s neférovým jednáním na pracovišti dá vypořádat mnohem lépe než smrtí. Kromě šikany a tlaku na pracovišti možná Chen trpěl i depresí nebo jinými psychickými problémy. Teď už je ale bohužel zbytečné se po tom pídit.

#sebevrazda #zdravi #psychika #psychologie #psychickezdravi #terapie #facebook #zuckerberg #deprese 

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.