Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
17.02.2020 1 minuta čtení

Robot se dokáže sám potit, aby se nepřehřál

Aby zcela autonomní a výkonní roboti mohli pracovat po delší dobu samostatně, je nutné vyřešit jejich termoregulaci. Vědci z Cornellovy univerzity vytvořili měkký robotický sval, který se dokáže ochlazovat pocením!

Roboti se, stejně jako lidé, při fyzické práci přehřívají. U stacionárních robotů napojených na další systémy lze chlazení řešit poměrně snadno, problém nastává u autonomních robotů. Vysokootáčkové motory a další součásti robota, které vytvářejí teplo, mohou způsobit přehřátí robota, který pak přestane fungovat. 

Vědci z Cornellovy univerzity pod vedením Roba Shepherda, docenta mechanického a leteckého strojírenství, vyvinuli měkký robotický sval, který se ochlazuje pocením. Výsledky vyšly v časopise Science Robotics pod názvem Autonomní pocení 3D hydrogelových aktuátorů.

Přehřívání je problém obzvlášť u měkkých robotů, které jsou vyrobené ze syntetických materiálů. Tyto materiály jsou pružnější, avšak na rozdíl od kovů více zadržují teplo. Běžné chladicí technologie, jako například větrák, zde nepomohou, protože by zabíraly místo a zvyšovaly hmotnost robota. A tak se Shepherdův tým nechal inspirovat přirozeným chladicím systémem savců: pocením.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.