16.02.2020 4 minuty čtení

Miliardář a bývalý nejbohatší člověk na světě Carlos Slim říká: "Za úspěch vděčím této jedné osobě"

O podnikání se dozvěděl, když mu bylo 10 let. V 70 letech se stal nejbohatším člověkem na zemi. Dnes, o 10 let později, se Carlos Slim stále drží na 5. místě a svěřil se, komu vděčí za svůj úspěch.

Celým jménem je to Carlos Slim Helú. Narodil se v lednu 1940 v Mexiku a s podnikáním začal už ve svém mládí. A v jeho případě bych se nebál mluvit spíše o dětství než o mládí. Naplno se u něj uplatnilo přísloví „co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“, protože v roce 2010 se dostal na pozici nejbohatšího člověka na zemi. Na přední příčce vydržel až do roku 2013, ale i přesto, že je mu dnes 80 let, se stále pohybuje okolo 5. místa s aktuálním jměním, které je odhadováno na 64 miliard dolarů. S tímto umístěním je pochopitelně s přehledem nejbohatším Mexičanem.

Za svůj úspěch je vděčný především jedné osobně, která podle něj silně ovlivnila jeho kariéru a úspěch. Tím to člověkem není nikdo jiný, než jeho vlastní otec, Julián Slim Haddad.

Když byl Carlos ještě malý, jeho otec investoval do nemovitostí a také vlastnil jeden malý obchod. Carlos od otce dostal každý týden kapesné ve výši 5 mexických peso. Spolu s kapesným ale také dostal pokyn, aby si každý svůj výdaj zapisoval do sešitu. Se stejnou pravidelností, s jakou Carlos dostával kapesné, si Julián na svého syna udělal čas a k sešitu si společně sedli a analyzovali všechny jeho nákupy a další aktivity, za které platil.

Už v mladém věku si tak Carlos mohl udělat dobrý přehled o svých výdajích. Některé se sešitů, které tehdy používal, si dokonce schoval na památku a má je ve své kanceláři.

V jednom z rozhovorů, které Carlos poskytl, vzpomínal na to, co mu otec říkal o byznysu. Například mu vštěpoval tyto dvě zásady:

  • Peníze, které opustí podnik, se vypaří.
  • Každé období může být dobré, když pracuješ tím správným způsobem.

Dodržováním těchto a dalších rad od svého otce se Carlosovi povedlo velmi brzy vybudovat vlastní bohatství. Kam až to dotáhl, už jsme si popisovali v úvodu.

Zatím jsme si řekli jen o tipu s kapesným a zapisováním výdajů. Julián na svého syna použil ale i další metody. Už když bylo Carlosovi 10 let, tak mu otec založil vlastní bankovní účet a jeho desetiletý syn začal za 10 pesos nakupovat státní dluhopisy. Proč je nakupoval? Zdálo se mu, že na úrocích, které mu banka dává z uložených peněz, vydělává málo.

Když mu bylo 12 let, tak se rozhodl, že koupí své první akcie v Banco Nacional de México. V investování dále pokračoval i v průběhu střední školy a už jako náctiletý se dostal na zasedání správní rady ve společnosti, do které chtěl investovat.

Ještě před tím, než dokončil své studium na vysoké škole v oboru stavebního inženýrství, začal (už jako mladý podnikatelský magnát) nakupovat akcie ve velkých mexických společnostech. Jeho majetek se mu dařilo postupně navyšovat. Nejúspěšnější období pro něj začalo v roce 1982, kdy se Mexiko dostalo do ekonomické krize.

Celá země trpěla kvůli největšímu ekonomickému úpadku od Velké hospodářské krize, ale Carlos Slim toho vcelku logicky využíval a investoval do malých i velkých společností a kupoval akcie za rekordně nízké ceny. Několik podniků přímo odkoupil.

„Od otce jsem se naučil, že do svých podniků musím investovat a také reinvestovat neustále. A to včetně období krize,“ píše v knize pojmenované "No Fear of Failure", jež byla publikována v roce 2011.

Carlos si uvědomuje, že průprava od otce mu velmi pomohla v jeho cestě za bohatstvím a úspěchem. Komu za svůj úspěch vděčíte vy? A připravujete dobře své děti?

#osobnirozvoj #rodice #otec #CarlosSlim #Slim #uspech #investor #investice #mladi #detstvi

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.