Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
16.02.2020 4 minuty čtení

Musí vás z postele zvedat heverem? Možná se probouzíte ze špatné fáze spánku

Stává se vám, že ráno zazvoní budík a vy máte pocit, jako kdyby byla hluboká noc? Jste dezorientovaní, vyčerpaní a než jste vykopete z postele, trvá vám to mnohem déle než jindy? Přejete si spát ještě aspoň hodinu? Pak je tento článek přesně pro vás.

Co za tím stojí? Příčin může být mnoho, ale tou nejčastější je, že se probouzíte během 4 fáze spánku nebo během REM spánku. V ideálním světě bychom se dokázali budit přirozeně ve chvíli, kdy jsou naše těla dokonale odpočatá. Takhle to ale u většiny z nás bohužel nefunguje. Pojďme se podívat na 4 fáze spánku, jejich důležitost a proč se nám lépe probouzí z některých z nich.

1 fáze

  • Lehký spánek. Snadno se z něj probudíte.

2 fáze

  • Vaše srdeční frekvence a tělesná teplota pomalu klesají, protože spánek postupně přechází z lehkého do hlubšího.

3 a 4 fáze

  • Jsou znehybněny vaše svaly, což tělu dovolí pracovat na obnově a revitalizaci kostí a svalů. Je to důležité především po cvičení a jiné fyzické námaze.
  • Bez efektivní 4 fáze spánku může svalům déle trvat regenerace a namožení a zatuhlost svalů se protáhne.

REM spánek

  • REM spánek neboli v překladu fáze rychlých pohybů očí je pro vaše zdraví nejzákladnější. Během této fáze spánku váš mozek prochází informace získané během předchozího dne, integruje a ukládá je do dlouhodobé paměti.
  • Bez REM spánku jsou negativně ovlivněny schopnosti učení, paměti a kognitivní funkce.
  • Množství REM spánku, kterého se vám v každé opakující se REM fázi dostane, se stupňuje. To znamená, že když dlouhodobě spíte kratší dobu, bude to mít negativní účinek na vaši paměť, efektivitu a produktivitu.

Jak se vzbudit během lehčího spánku?

Pokud se musíte budit každé ráno ve stanovený čas, abyste stihli práci nebo školu, nemůžete budíček nechat náhodě. Jak to tedy udělat, abyste ráno vyskočili z postele svěží a odpočatí?

Nastavte si budík v závislosti na tom, na kolik spánkových cyklů máte čas. Průměrný čas jednoho spánkového cyklu je 90 minut a je ideální jich během noci stihnout alespoň 5. To znamená 7,5 hodiny ničím nerušeného spánku. V závislosti na tom, jak dlouho vám zhruba trvá usnout, můžete celkový čas v posteli odhadnout a naplánovat budík. Pokud například usínáte půl hodiny, vyhraďte si na spánek 8 hodin a stejně vám zbude 7,5 hodin spánku.

Délka spánkových cyklů je ale individuální a může se u různých jednotlivců lišit. Tento problém za nás naštěstí vyřeší technologie. Znáte aplikaci Sleep Cycle? Pokud ne, mileráda vás seznámím. Její používání je velmi jednoduché. Nastavíte si budík, telefon položíte na postel displayem dolů a aplikace bude v závislosti na vašem pohybu celou noc analyzovat váš spánek.

Následně vás vzbudí ve vámi zvoleném časovém úseku ve chvíli, kdy jste zrovna v lehké fázi spánku. Já sama používám půlhodinové časové rozmezí. 

Na stránkách Sleep Cycle, na než je odkaz výše, je k nalezení mnoho zajímavých statistik, které se aktualizují v reálném čase. Můžete se podívat například na počet uživatelů aplikace, kteří aktuálně spí, kolik se jich vzbudilo za posledních 12 hodin nebo kolik hodin průběžně spali. Právě teď je průměrná doba spánku 7 hodin a 22 minut.

Zdroj: Sleepcycle.com

Nejvíc mě ale zaujala mapa, která ukazuje, kde na světě se právě teď lidé používající aplikaci probouzí a chystají ke spánku. Nejlepší spánek si užívají lidé v Nizozemí a nejhůře se v průměru vyspí lidé v Íránu. Možná, že to má co dělat s faktem, že nejčastěji chodí spát až v jednu ráno.

Doporučuji dát appce šanci, mně se díky ní vstává lépe. Kromě vstávání ve správné fázi má totiž i příjemné zvuky budíku. Díky za přečtení a dobrou! 

#spanek #aplikace #osobnirozvoj #seberozvoj #zdravi #biologie #biohacking

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
10 minut
5 minut
6 minut
7 minut
8 minut
5 minut
3 minuty
5 minut