Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
15.02.2020 5 minut čtení

4 odvážné otázky, které byste měli vytáhnout během pohovoru, pokud chcete udělat dojem

Můžete mít nabitý životopis, silné pracovní zkušenosti a odpovídat na otázky nejlépe, jak dovedete, ale z nějakého důvodu neuděláte na člověka, který vás zpovídá, dostatečný dojem. Možná jste dobře odpovídali, ale málo se ptali. Nebojte se ptát.

Pravděpodobně jste už slyšeli nebo četli (dost možná na Warengu,) že k úspěšnému pracovnímu pohovoru vám nestačí jen správně odpovídat na otázky. Chcete-li zanechat patřičný dojem, musíte zodpovědět správně tu, pravděpodobně poslední, otázku, jakou vám vznesou. 

„Chcete se nás na něco zeptat vy?“

Možná vám připadá, že už vše potřebné víte, a co nevíte, zjistíte časem, jenže o to tu vůbec nejde. Vlastními otázkami předvedete zájem a invenci, což personalisté cení.

Atta Tarki, CEO personální agentury, po deseti letech v oboru tvrdí. 

„Většina kandidátů selhává v bodě, kdy mají správně mířenou otázkou poukázat na svou osobnost. Bojí se, že budou vypadat bezradně nebo hloupě. Z pozice personalisty vám mohu říct, že je to přesně naopak, naznačují tím nedostatek zájmu a sebevědomí.“

Pochopitelně je neméně důležité, jaká vaše otázka nakonec bude, můžete s ní dost získat, ale i ztratit. „Pokud chcete opravdu zaujmout, vaše otázka musí být nečekaná a odvážná.“

Co si pod tím máte představit? Snad vám pomůžou čtyři následující příklady otázek, s jakými zaskočíte i otrlého náboráře nebo zaměstnavatele. 

1. Můžete mi uvést příklad člověka, který byl na této pozici přede mnou a neuspěl? A můžete mi říct, co dělal špatně?

Pokud se po téhle otázce dočkáte popisu, který vám bude podezřele připomínat vás, měli byste zvážit, zda je tato pozice pro vás ideální.

Zároveň je to dobrá příležitost oťuknout si, s kým máte vlastně čest. Pokud vás zpovídá váš potencionální nadřízený, který s předchozím zaměstnancem rozvázal smlouvu, a odpoví vám jen obecně: „Přišel mi líný.“ „Zdálo se mi, že za ním většinu času nebyla vidět žádná práce.“ V naprosté většině případů to značí budoucího šéfa, který má špatné manažerské nebo řídící schopnosti.

V takovém případě můžete své podezření potvrdit doplňující otázkou: „Zvažovali jste ve firmě někoho jiného, kdo by se na tuto pozici hodil, ale nebyl dostatečně kvalifikovaný?“ Tahle otázka vám doplní představu, jaký má, jako zaměstnavatel, přehled o svých podřízených. 

2. Kolik hodin týdně by podle vás měl člověk na této pozici pracovat?

Této otázce se naprostá většina lidí bude snažit vyhnout, ačkoli je odpověď na ni zajímá. To proto, že nechtějí vypadat, jako by snad nebyli pracovití a ochotni strávit v práci více hodin. 

Na druhou stranu je dobré se ubezpečit, že se od vás neočekává 72 hodinový pracovní týden, který by asi neuvítali ani workoholici. Otázka bude vypadat zcela logicky, například pokud jste rodič a požadujete flexibilnější pracovní dobu. Můžete se zeptat nenápadně: 

„Tato pozice mě velice láká a myslím, že bych se pro ni hodil, jenom je pro mě zároveň důležité, abych byl každé odpoledne schopný vyzvedávat své děti ze školy, byl by to pro vás problém?“

Náboráři zpravidla ocení upřímnost a vaši schopnost určit si od začátku jasné priority. Oběma stranám to ušetří spoustu času a energie. 

 

3. Jak často obvykle vaše firma zvyšuje svým zaměstnancům plat?

Diskuze o platu patří k nejožehavějším tématům pohovoru. Většina kandidátů se této otázce snaží do poslední chvíle vyhýbat a často čekají, až ji nadhodí sám personalista. Takže ti, kdo mají dostatečnou odvahu se zeptat už zkraje pohovoru, si získají daleko více respektu.

Tarki se svěřuje se svou zkušeností: „Zažil jsem kandidáta, který byl takový frajer, že prohlásil: „Hledám zaměstnání, ve kterém dokáží své zaměstnance patřičně odměnit, na základě jakých faktorů, a jak často, zvyšuje vaše firma zaměstnancům plat?“

Pokud ve vás zaměstnavatel vidí potenciál a chce vás mít ve svém týmu, dobře mířenou otázkou na platové podmínky ho dost možná vyvedete z míry natolik, že vám nabídnou více, než měl původně v plánu. Nebo alespoň nastíní, za jakých podmínek a po jaké době, můžete očekávat zvýšení platu.

4. Jaké možnosti školení a profesionálních kurzů nabízíte?

Jakmile se někdo zeptá na rozšiřující kurzy nebo možnost vzdělávání, naznačí tím vlastní snahu rozvoje a houževnatosti. Velká část zaměstnavatelů nabízí vzdělávací programy nebo podporu pro zájemce o studium a velmi rádi vám o nich poví. V takovém případě okamžitě získáte jejich sympatie.

Dokonce i kdyby takovou možnost nenabízel, každý zaměstnavatel ocení člověka, který je schopný v rámci firmy růst, takže bude rád, že si nekladete nízké cíle a dokážete na sobě pracovat. 

Určitě je dobré držet se nějakých rozumných mantinelů, chcete vypadat sebevědomě, ne namyšleně a egocentricky. 

Na druhou stranu, vaším úkolem je na zanechat dobrý dojem a vybočit z davu. 

Když už se vám nepodaří zanechat dobrý dojem, minimálně vybočíte z davu natolik, aby si vás tam chvíli pamatovali.

A kdo by nechtěl být nezapomenutelný?

#zamestnani #pohovor #personalista #naborar #HR #prace #zamestnanci #AttaTarki #konkurs #profese #interview

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Skvělé tipy, děkujeme :)
    +1
  • Zajímavé otázky. Přemýšlím, jestli bych měl odvahu se na ně zeptat. Na jednu stranu asi ne, ale na druhou stranu je pravda, že člověk, který se na ně zeptá si určitě nějaké plusové body získá. Každopádně doufám, že to nebudu muset testovat :-)
    +1
  • 100% souhlas
    0
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
5 minut
7 minut
5 minut
6 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
6 minut
4 minuty
8 minut