21.09.2021 6 minut čtení

Spisovatel se zeptal 300 úspěšných lidí na jejich ranní rituály. Jednu věc měli všichni společnou

Úspěch má velkou spojitost s ranními rituály. První věci, které ráno děláte, můžou váš život změnit k lepšímu... nebo ne. Lepší start do nového dne vám pomůže zvládnout více věcí, mít jasnější mysl a také dělat jen to, na čem opravdu záleží.

Když se vzbudíte, vaše činy vědomě i podvědomě ovlivňují vaše nastavení mysli a výkon, který budete v průběhu dne schopni podat. 

A pokud se rozhodnete, že pár prvních činností nebo aktivit po ránu budete vědomě optimalizovat tak, abyste ze dne dostali to nejlepší, vyplatí se vám to. Ať už byl totiž včerejšek jakýkoliv, ráno je vždy příležitost začít znovu a lépe. 

Jak tedy změnit váš ranní rituál tak, abyste vpluli do smysluplného a produktivního pracovního dne co nejvíc hladce?

Kniha, která se podívala ranním rituálům na zoubek

Benjamin Spall, spoluautor knihy My Morning Routine, udělal rozhovor s více než 300 zajímavými, produktivními a úspěšnými osobnostmi a ptal se jich právě na jejich ranní rituály.

Spall a Xander ve své knize předkládají ranní rituály byznys leaderů, velitelů v armádě, ředitelů univerzit, olympijských atletů, modelek, umělců a dalších osobností, ke kterým je snadné vzhlížet. Mezi nimi se objevlii například i předseda Pixaru a Walt Disney Animation Studios nebo Marie Kondo (Japonka, která přinesla minimalismus do amerických domácností).

Po těchto stovkách rozhovorů se autoři knihy dozvěděli, že ačkoliv neexistuje žádná jedna univerzálně nejlepší cesta jak na ranní rituál, mezi rituály úspěšných existuje jedna hlavní podobnost.

Sami autoři říkají: „Jakmile jsme se dostali do problematiky hlouběji, zjistili jsme, že téměř nikdo z elity světa nenechává svá rána náhodě.“

Ranní rituály úspěšných jsou šité na míru a baví je

Ranní rituál by ve vás rozhodně neměl budit odpor. Neměli byste kvůli němu posouvat budík a prosit, ať můžete ještě 10 minut strávit ve vyhřáté posteli. Pokud to tak teď s rány máte, měli byste vyzkoušet jiné návyky, díky kterým se na rána budete těšit.

Úspěšní lidé mají návyky, které jim pomáhají najít energii, soustředění a klid hned po probuzení.

„Ačkoliv většina lidí, kterých jsem se ptal, vstává brzy – průměrný čas probuzení lidí v knize je 6:27 – úspěšní lidé rádi experimentují a hledají ideální čas, který bude vyhovovat právě jim,“ říká Benjamin Spall.

Neexistuje žádný „správný způsob“, jak začít ráno. To, co funguje Marii Kondo, nemusí nutně fungovat i vám. Dobrá zpráva ale je, že můžete objevit své „dobré návyky“, které vám budou dělat krásnější rána.

„Chceme, abyste to zkoušeli tak dlouho, dokud si nevytvoříte ranní rutinu, která vám padne. Takovou, díky které se budete cítit probuzení, přítomní, fyzicky i duševně zdraví a připravení na skvělý den.“

Váš ranní rituál se pravděpodobně bude přizpůsobovat časovým a jiným změnám, které (pokud jste běžný smrtelník) běžně prožíváte. Některé návyky mohou zůstat neměnné, ale jiné si můžete přizpůsobovat. Váš ranní rituál by se měl dát přizpůsobit různým situacím a prostředím (například cestování).

Najděte ranní rituál, který se vám bude líbit. Nemusíte se cítit povinni splnit očekávání toho, jak by takový ranní rituál měl vypadat. Buďte flexibilní a udělejte si to tak snadné, jak jen to jde.

Spall vysvětluje: „Většina úspěšných lidí si ráno ukradne čas pro sebe, aby mohli dělat věci, které je zrelaxují, dodají jim energii a namotivují je. To může znamenat cviční, čtení, meditaci nebo prosté trávení času s lidmi, které mají rádi.“

Základem je kvalitní spánek

Neméně důležitý je ale i kvalitní spánek. Měli byste na něj klást větší důraz. Říká se, že je to jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své zdraví. A to jak fyzické, tak psychické. Kolik spánku potřebujete? To víte jen vy sami. Ale pokud jste každé ráno unavení, měli byste čas strávený v posteli přehodnotit.

„Kvalita spánku přímo ovlivňuje vaši výkonnost následující den. A nejen to, ale i vaši schopnost si ten den užít,“ píše Spall.

„Bez dobrého spánku váš ranní rituál neznamená nic. Nespokojte se s minimem, které potřebujete, abyste mohli fungovat. Většina lidí potřebuje mezi sedmi a devíti hodinami spánku. Pokud se snažíte přežít na méně než sedmi hodinách spánku, dožene vás to.“

A snad nejdůležitější rada, kterou Spall dává je:

 Nebuďte na sebe tak tvrdí.

„Téměř všichni lidé, se kterými jsem mluvil, řekli, že jeden, dva nebo dokonce tři dny bez ranního rituálu nepovažují za selhání. Za předpokladu, že se k němu vrátí tak brzy, jak jen to jde. Chápou, že vynechat je občas v pořádku,“ říká Spall.

„Když vynechám, dám si pauzu, zastavím se a zamyslím se nad tím, co se stalo. Pokud jeden den nezvládnu ranní posilování a nemám na to čas ani odpoledne, prostě si řeknu, že si to vynahradím zítra. Za šest měsíců nebudeme já ani mé tělo vědět, že jsem jeden den vynechal,“ svěřil se autorům knihy CEO Clif Bar & Company Kevin Cleary.

Svůj ranní rituál můžete přehodnotit každých 3-6 měsíců, stejně jako to dělá Jack Dorsey, do jehož šílených rituálů patří ledové vany a půsty. Zamyslete se nad tím, co vám šlo a bavilo vás a co vás naopak zdržovalo, nepřinášelo vám užitek nebo štěstí.

Pokud existuje ve vašich ránech jistá konzistentnost, už teď máte ranní rituál, aniž byste o tom třeba věděli. Zamyslete se nad tím, co vám vaše návyky dávají a berou a zkuste je upravit tak, abyste s nimi byli spokojenější.

Ranní rituál může odlišit produktivní den ode dne, na jehož konci se budete cítit provinile, že jste ho promrhali. Chce to trochu disciplíny, ale za pokus to rozhodně stojí.

Hodnocení: +56
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.