15.02.2020 5 minut čtení

Zakladatel Nike a král sportovního marketingu Phil Knight ve 4 bodech vysvětluje, jak na to

Značku, kterou vybudoval, zná každý, ale jeho jméno tak známé není. Rozhodně jde ale o podnikatele s velkým P, jež nám má co říci. Na 4 rady, které Phil Knight dává, se proto blíže podíváme a rozebereme si je.

1) Najděte něco, co trh potřebuje a vy to máte rádi

V jednom rozhovoru multimilionář Tom Bilyeu a bývalý mnich Jay Shetty uvedli, že pro úspěch v podnikání si člověk potřebuje položit několik otázek a upřímně si na ně odpovědět. Jde o otázky: „V čem jste dobří? Co máte rádi? Co potřebuje trh? Kolik z toho dokážete vydělat?“

Přesně tento postup volí prakticky všichni úspěšní lidé. Podívejte se na Steva Jobse, Warrena Buffetta, Billa Gatese, Jeffa Bezose a další. Nikdy z nich nevybudoval svoje bohatství tím, že dělal něco, co ho nebaví. Na svojí cestě použili princip uvedený výše. Phil Knight to udělal stejně.

Chtěl být podnikatelem a zároveň byl dobrý v běhání. Odhalil díru na trhu. Amerika v té době potřebovala společnost, která by dodávala kvalitní běžecké boty. Knightovy kroky vedly do Japonska, kde se dohodl s jedním z největších výrobců tenisek na tom, že bude jejich distributorem na západním pobřeží. Komplikace a problémy na sebe nenechaly dlouho čekat, ale Knight už měl svůj cíl jasně daný. Podařilo se mu vybudovat společnost Blue Ribbon, kterou dnes všichni známe jako Nike.

Ačkoli objevil díru na trhu, neuspěl jen díky tomu. Využil toho, co ho bavilo a právě kvůli tomu to dělal, jak nejlépe uměl. Spojením vlastní vášně a potřeby trhu vznikla světově známá společnost Nike.

2) Spolupracujte s lepšími lidmi

Jeden z nejlepších kroků, které Knight udělal, bylo spolupracovat s jeho trenérem Billem Bowermanem. Kdo by mu také mohl pomoci prodávat běžeckou obuv lépe než známý trenér, který má vazby na mnoho obchodů a běžců.

Bowerman nebyl ale jen výborný trenér. Také se dobře orientoval v podnikání a navíc byl ochotný a milý. K tomu přidejte jeho největší zálibu - běhání, ke kterému patří i běžecká obuv a zjistíte, že právě Bowerman byl pro Knighta klíčovou pomocí.

Údajně se vkrádal do šaten a skříněk svých svěřenců, odkud jim bral jejich obuv, kterou jim zpět vracel s drobnými úpravami, aby se jim v nich lépe (a rychleji) běhalo.

Zásadní Bowermanova schopnost se projevila až časem, když se Blue Ribbon a Onitsuka Tiger oddělily. Jakmile přišel čas na vlastní výrobu bot, byl to právě on, kdo vymyslel vhodnou technologii. První generace Nike tenisek měla gumovou podrážku tvarovanou ve vaflovači. Američané to milovali!

3) Na 100 procent věřte ve svůj úspěch

Vášeň a odhodlání jsou jako koření pro každou úspěšnou společnost. Když nebudete věřit vlastním nápadům, nebudete je umět dobře prodat svým zákazníkům. Ale stejně jako koření není hlavní složkou jídla, tak ani vášeň není hlavní složkou úspěchu.

Knight přišel do Japonska, aby vyjednal spolupráci se společností Onitsuka Tiger. První otázku, kterou dostal, byla: "Pane Knighte, za jakou společnost jste sem přišel jednat?" Na otázce není nic divného, ale musí být těžké odpovídat, když ještě žádnou společnost nemáte a stále bydlíte u svých rodičů. Ale Knight byl přesvědčený, že Amerika potřebuje lepší běžecké boty.

Už z dřívější doby si Knight pamatoval, jak to probíhalo, když do Ameriky přišly japonské fotoaparáty a trh zcela ovládly. Věděl, že něčeho podobného by mohl dosáhnout, kdyby se mu podařilo zajistit japonskou sportovní obuv. Plán měl založený na jeho vlastním přesvědčení a odhodlání. A to mu stačilo, aby v Japonsku podepsal smlouvu o spolupráci.

4) Nesnažte se prodávat, ale ukazovat

Když byl Knight mladý, snažil se vydělat si prodáváním encyklopedií. Chodil dům od domu a nosil těžké knihy. Vůbec ho to nebavilo a také to podle toho dopadlo. Nikdo od něj knihy nekupoval, tak s tím skončil. Selhal.

Za několik let musel stejný proces zopakovat, jen už nenosil těžké knihy, ale tenisky. Blue Ribbon byla stále mladá a neznámá společnost, takže se musel osobně potkat s mnoha prodejci obuvi v jeho oblasti a dát jim jeho nové boty osobně vyzkoušet. Opět se setkal s neúspěchem, protože většinou dostal odpověď: "Svět nepotřebuje další běžecké boty."

Musel najít jinou cestu, a to se mu skutečně povedlo. Nový nápad spočíval v tom, že začal chodit na všechny běžecké události v okolí a dával běžcům na vyzkoušení jeho vlastní běžeckou obuv. Ptal se jich, zda se jim líbí více než boty Adidas. Tehdy byla právě tato značka na trhu číslem jedna. A co se postupem času stalo?  Všichni si Knightovu obuv oblíbili, čímž se mu otevřely dveře do skutečného světa podnikání se sportovní obuví.

Úspěšní lidé vědí, že abyste dokázali úspěšně prodávat svůj produkt, musíte ho plně milovat. Anebo minimálně věřit v jeho hodnotu. Čím více odhodlání máte, tím více se vám bude dařit. A pokud se vám prodávat nedaří, zkuste prostě ukázat v čem je váš produkt skvělý.

------------------------

Aby byly jasné všechny souvislosti, tak jen ve stručnosti naprostý základ: Phil Knight se svým trenérem Billem Bowermanem založili v roce 1964 Blue Ribbon Sports a prostřednictvím této společnosti dodávali na americký trh japonskou obuv od výrobce Onitsuka Tiger. Po ukončení spolupráce si začali obuv vyrábět sami. Také došlo k přejmenování Blue Ribbon Sports na Nike.

#podnikani #Nike #PhilKnight #Knight #marketing #sport #obuv #boty #rady #uspech

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.