Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 17 408.

Zaregistrovat se

14.02.2020 5 minut čtení

Plesnivá slanina? Ale houby! Vypadá to jako slanina, chutná to jako slanina, ale prase to nevidělo ani z vlaku

Potravinářský průmysl se mění doslova před očima a během posledních pár let se začaly ve velkém objevovat veganské náhražky různých druhů masa. Na co ovšem trh dosud čekal, byla veganská slanina. Americkému start-upu se povedlo vypěstovat ji z hub!

Většina produktů s „falešným masem“ je založena na omezeném výčtu rostlin. Beyond Burger nebo Awesome Burger od Nestlé používá jako hlavní surovinu hráškový protein. Impossible Burger zase sáhl po proteinu ze soji a brambor. Pak je tu ještě Kellogg's se svým Incogmeato, taky ze soji. 

Ta je vůbec rozšířenou náhražkou ve veganské (potažmo vegetariánské) kultuře, což samozřejmě nedělá dobře těm, kteří soju nemají rádi nebo jsou na ni dokonce alergičtí.

Jenže teď se v San Franciscu objevil start-up, který se rozhodl jít jinou cestou – Vyrábí slaninu z plísně. Ano, čtete dobře, z plísně. Konkrétně se jedná o druh japonské houby „kódži“ (kropidlák rýžový,) ze které se vyrábí třeba saké.

Start-up, pojmenovaný Prime Roots, spustil právě dnes prodej limitované série své „slaniny“.

Spoluzakladatelka firmy Kimberlie Le odůvodnila vznik produktu následovně: „Myslím, že slanina na trhu s alternativou k masu chybí. Najdeme spoustu „hovězích burgerů,“ „salámů,“ „párků,“ ale to jsou všechno náhražky zpracovaného, mletého masa. Maso ze svalu, jako jsou kuřecí prsa, steaky nebo následné produkty z nich – zatím replikovány nebyly. A my jsme zjistili, že přesně na to se výborně hodí houba kódži.

Ve městě Berkeley v San Franciscu je hlavní centrála firmy. Právě zde se pěstují dotyčné houby ve fermentačních kádích – procesem ne nepodobným kvašení piva nebo saké. „Jakmile jsou „semenům“ kódži dodány živiny, vyrostou během pár dní ve dlouhá vlákna. Tato vlákna jsou texturou a vzhledem velice podobná svalovým vláknům kuřecích prsou,“ říká Le. Firma potom přecedí vlákna z živného roztoku, doplní je rostlinným tukem a dochutí finální produkt.  

 

„Výsledný produkt je zformován ve hmotu, která má hodně blízko k vepřovému bůčku,“ pokračuje Le. „Polotovar následně vyudíme v udírně, stejně jako bychom udili klasický bůček. V konečné fázi jej nakrájíme na plátky obyčejným kuchyňským kráječem.“

Le je jednou ze dvou majitelů firmy, druhým je Joshua Nixon. S ním se setkala na University of California v Berkeley na předmětu zvaném Plant-Based Seafood Collider. Týmy studentů se zde snažili vyvinout nový recept alternativního produktu k rybímu masu – Produktu, jehož replikování je daleko těžší než rostlinná verze burgeru. 

Le se rozhodla použít k experimentu houbu kódži – ingredienci, která není ve Spojených státech nijak výrazně známá, zatímco v Japonsku je používána běžně k výrobě saké a dalších kvašených produktů. „Napadlo mě, že namísto segregace proteinu z rostlin, bych mohla protein vypěstovat za pomocí fermentace, což je výrobně daleko jednodušší metoda,“ vysvětluje Le. „Tento způsob je zároveň mnohem přirozenější, vlákna houby napomáhají k imitaci masových vláken a kódži je mírně „umami“ (specifická chuť nezařaditelná mezi čtyři základní), ačkoli je víceméně bez chuti.“

Zakladatelé firmy nejdříve vyvinuli alternativu k lososu, kterou používali na výrobu burgerů (Jejich firma se v té době jmenovala Terramino Foods) a následně se pokoušeli vyvinout různé další druhy „masa.“ Když byli připraveni vstoupit na trh, dotázali se potenciálních zákazníků, který druh masa by si přáli ze všeho nejvíc. Slanina to vyhrála na plné čáře a produktu už tedy nestálo nic v cestě.

„Když si naši „slaninu“ hodíte na pánvičku, začne se škvařit úplně stejně jako klasická slanina, během smažení se scvrkne a vybarví, tak jak jsme všichni zvyklí,“ chlubí se Le svým výrobkem. „Můžete si dokonce vybrat jak moc křupavou „slaninu“ si chcete dopřát“  

Zároveň však přiznává, že chuť není tak výrazná jako u vepřové slaniny. „Produkt má více proteinu a méně tuku a snažili jsme se přece jen vytvořit zdravější alternativu, než na jakou jsme zvyklí z masny.“

Firma nyní přijímá objednávky v limitovaném množství a k další výrobě se přesune na základě zpětné vazby svých zákazníků.

Vypadá to, že budoucnost už dorazila, vepřové pěstujeme v kádích a burgery rostou na poli. Mimochodem, takzvané „plant based burgery“ nejsou v nabídce pouze „za velkou louží“. Obdobný produkt vznikl i v pražské Hostivaři. Poměrně známý výrobce „práškového jídla“ MANA přinesl svůj Mana Burger na trh na konci loňského roku. 

A co vy? Ochutnali byste burger z trávy nebo plísňovou slaninu? Nebo jste zapřísáhlí masožravci?

#slanina #bacon #burger #maso #vegan #vegetarian #TerraminoFoods #PrimeRoots #KimberlieLe #JoshuaNixon #Berkeley #veganstvi #vyvoj #podnikani #inovace #byznys

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Vegetariánka ani veganka nejsem ale doufám, že je to naše budoucnost. #environment

  1
  • To je správný přístup. slight_smile To, že se někdo odmítá vzdát masa a ostatních živočišných produktů dokážu pochopit. Co už ale nechápu je, když lidé nesmyslně kritizují hledání alternativního řešení. Nechápu názory: „Nebudu přece žrát burger z trávy i když to chutná úplně stejně, protože je to z trávy.“

   1
 • Nevím zda bych měl dost odvahy to vyzkoušet. Ale bál bych se, že kdybych to nevyzkoušel, tak bych o něco přišel, takže bych se asi nakonec odhodlal slight_smile

  1
 • Klidně bych ji vyzkoušela. Vypadá skvěle.

  1