Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
14.02.2020 5 minut čtení

5 způsobů, jak se Warren Buffett stará o své tělo a mysl, aby zůstal fyzicky i mentálně fit

Je mu téměř 90 let a stále zdobí titulní strany časopisů, píše se o něm a jeho názory jsou velmi uznávané. O své fyzické i psychické zdraví se Buffett stará pomocí těchto 5 jednoduchých způsobů.

Když by Warren Buffett veřejně sdílel jasnou a konkrétní radu ohledně investování, určitě by se strhla lavina reakcí. Mnoho lidí by reagovalo téměř bez přemýšlení. Lidé z další početné skupiny by si řekli, že na tom něco bude, že on tomu určitě rozumí a také by radu uposlechli. Další skupina by jeho doporučení pečlivě prozkoumala a zařídila by se podle toho, zda by jim dávalo smysl. A jistě by se našlo i pár takových, kteří by s doporučením souhlasili, ale nic by neudělali. Poslední skupina by obsahovala lidi, kteří by si od takového člověka poradit nenechali.

Poslední skupinu lidí, kteří si nenechají poradit ani od toho nejpovolanějšího člověka, necháme stranou. Pro lidi ze všech ostatních skupin je zde jednoduché a jasné doporučení od Warrena Buffetta. Jen se netýká investování, ale vašeho vlastního zdraví. Buffett totiž říká, že:

„Nezapomeňte, že na tomto světě máte k dispozici jen jednu mysl a jedno tělo. Musí vám vydržet po celý život. Pokud se o ně průběžně nestaráte, budou z vás za pár let trosky. To, co děláte dnes, bude určovat, jak bude vaše tělo a mysl fungovat za 10, 20 nebo i 30 let.“

Vypadá to, že si Věštec z Omahy začíná hrát na životního kouče. Pravdou ale je, že se svými zkušenostmi má právo zdůrazňovat, jak je péče o mysl i tělo důležitá pro udržování pracovní síly a produktivity na optimální úrovni.

Respektujte Buffettovo varování a zařiďte se podle níže uvedených bodů. Můžete tím sklízet stejné výhody, jaké už celé dekády sklízí jeden z nejbohatších lidí na světě.

1) Pečujte sami o sebe

Je pravda, že celý tento článek je o pečování o sebe sama. Tento bod má ale zdůraznit, že je skutečně potřebné začít vykonávat činnosti, které vám přinesou klid a radost v práci i mimo práci a které vás v jakémkoli vašem snažení nasměrují správným směrem.

Zamyslete se nad těmito otázkami:

  • Co máte opravdu rádi, ale nějakou dobu jste to nedělali?
  • Jaké máte koníčky, ke kterým už jste se léta nedostali?
  • I když nesnášíte cvičení, můžete si vyhradit alespoň 15 minut denně, kdy zrychlíte svůj tep a donutíte vaše srdce trochu více pracovat? (Pokuste se najít takovou aktivitu, která vás baví. Pokud taková není, vyberte alespoň takovou, která vám je nejméně nepříjemná.)

2) Meditujte

Mezi výhody meditace jednoznačně patří snížení úrovně stresu, zlepšení vašeho soustředění a dokonce posílení vaší imunity. Někteří lidé si každý den vyhradí 10 až 20 minut, kdy sedí v tichém prostoru a soustředí se jen na své dýchání.

Osobně výraz "meditace" nemám moc rád, ale tady nejde o žádné speciální techniky. Jde jen o to, abyste na pár okamžiků zklidnili tělo i mysl a soustředili se na psychické i emocionální uklidnění, a to způsobem, který vám osobně nejlépe vyhovuje.

3) Nezapomeňte odpočívat

Podle jistého průzkumu, jenž byl obsažen ve zprávě Emplify, v práci trpí 62 procent dotázaných nějakou formou vyhoření. Podle vedoucího průzkumu je potřeba, aby zaměstnanci měli takový druh odpočinku, který obnovuje vnitřní zdroje potřebné k tomu, aby každý den mohli odvádět skvělou práci. Vyhoření nastane, když je to opomíjeno roky, měsíce nebo někdy jen i týdny.

Některé společnosti se snaží své zaměstnance naučit koncept, který přejímají od sportovců. Jde o "intervalový trénink". V pracovním prostředí tato myšlenka spočívá v tom, že se po určitou dobu zaměstnanec plně soustředí na odvedení kvalitní práce (60 až 90 minut) a pak následuje předem naplánovaná přestávka. Výzkum zjistil, že tato metoda pomáhá k větší produktivitě a v pozitivním slova smyslu mění pracovní prostředí.

4) Více spěte

V tomto směru by odstrašujícím příkladem mohl být Elon Musk, který byl kritizován za své pracovní vytížení, které někdy dosahovalo až k 120 hodinám týdně. Výzkum totiž zjistil, že po 17 až 19 hodinách bez spánku náš mozek zažívá kognitivní poškození, které je ekvivalentem 0,5 promile alkoholu v krvi.

Opačným příkladem může být Arianna Huffington, zakladatelka The Huffington Post a Thrive Global, která svůj úspěch připisuje pravidelnému a dostatečnému spánku. Říká: „Když spím 8 hodin, cítím se připravená zvládnout cokoli během. Bez stresu a bez obav o mou duševní pohodu.“

5) Buďte hraví

Bez ohledu na věk jsou lidské bytosti hravé. Doktor Stuart Brown říká, že hra je nezbytná pro inovace, kreativitu a radost. Říká, že hraní je biologickou hnací silou, která je nedílnou součástí našeho zdraví, stejně jako spánek nebo výživa. A dodává, že jsme stvořeni tak, že díky hraní prosperujeme.

#osobnirozvoj #Buffett #mysl #telo #zdravi #cviceni #meditace #spanek #odpocinek #hravost 

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky