24.10.2018 3 minuty čtení

Yusaku Maezawa: První vesmírný turista a opak Elona Muska

Když ho v polovině září pozval Elon Musk na imaginární pódium v továrně SpaceX, začali fanoušci po celém světě zjišťovat, kdo je ten skromně vypadající Japonec.

Yusaku Maezawa je japonský miliardář s majetkem kolem 3,5 miliardy dolarů. Už v roce 1998 založil firmu Start Today, pod kterou dnes spadá největší japonský online fashion store Zozotown, ke kterému letos přibyla také vlastní módní značka ZOZO.

Maezawa je také vášnivým sběratelem umění a zakladatelem nadace Contemporary Art Foundation, která pomáhá mladým umělcům, aby se v tvrdém světě umění prosadili. Sám Maezawa neváhá za umění utrácet přímo astronomické částky. V květnu 2017 například koupil za rekordních 110 milionů dolarů dílo Jean-Michela Basquiata, rok předtím zase nakoupil díla několika umělců za necelých 100 milionů dolarů během pouhých dvou dnů.

A jak už bylo zmíněno výše, je Maezawa od září také prvním vesmírným turistou, který díky SpaceX pocestuje kolem Měsíce. Pokud vše půjde podle plánu, vydá se Maezawa se skupinou vybraných umělců na tuto dobrodružnou cestu v roce 2023.

V rámci nedávné akce Forreign Correspondents Club of Japan dostal Maezawa celkem logickou otázku: „Jak chcete při řízení velké firmy najít čas na trénink nutný pro cestu do vesmíru?“

Maezawova odpověď následně ukázala velký rozdíl mezi ním a Elonem Muskem, slavným zakladatelem SpaceX. Musk je znám svou pracovitostí a mikromanagementem, jeho fanoušci se mu dokonce nedávno složili na koupi nového gauče poté, co Musk na Twitteru ukázal fotografii kanceláře, ve které pravidelně přespává.

Přespává v kanceláři také Maezawa? Ani náhodou! Možná tomu tak bylo mnohem dříve, kdy Maezawa svůj byznys rozjížděl, ale dnes je zarytým propagátorem vyváženého přístupu k práci a životu.

„Chodím do kanceláře třikrát nebo čtyřikrát v týdnu na tři až čtyři hodiny“

Maezawa prý v kanceláři nikdy není déle než šest hodin denně a stejným přístup se snaží prosadit také u svých zaměstnanců. Díky tomu už prý ve firmě neprobíhají nepotřebné meetingy a neřeší se nevýznamné záležitosti. Celá firma tak dělá hlavně to, na čem opravdu záleží.

Dvaačtyřicetiletý podnikatel je toho názoru, že díky menšímu pracovnímu vytížení jsou zaměstnanci nejen efektivnější, ale také mnohem kreativnější. Sám proto věří, že díky své cestě kolem Měsíce bude poté v práci výkonnější, kreativnější a bude mít mnoho nových námětů k přemýšlení.

Na celý rozhovor s Yusaku Maezawou se můžete podívat zde:

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.